< 4. Poglavlje Sadržaj 6. Poglavlje >

 

5. PORIJEKLO  ZLA

"A ti, o Ademe, i žena tvoja u Džennetu stanujte i odakle god hoćete jedite, samo se ovom drvetu ne približujte, da se prema sebi ne ogriješite!" (Kur'an 7,19.)

Iz prethodnog poglavlja smo vidjeli da je sve što je stvoreno, kao i prvi ljudski par, bilo savršeno stvoreno. "Dobro bješe veoma" – ocijenio je Bog završivši stvaranje. Pred stanovnicima Edema (Dženneta) bila je svijetla budućnost. Bog im je odredio čime će se hraniti i toga je zaista bilo na pretek. Međutim, od svega voća koje su mogli koristiti, jedno drvo u vrtu bilo je zabranjeno od strane Boga. Zašto? Ni u Bibliji ni u Kur'anu nema izvještaja o tome da je drvo samo po sebi bilo zlo. Da je to razlog, onda ne bi bilo "sve dobro veoma". Očigledno je ovo bio test vjernosti, provjera čovjekove lojalnosti Bogu. Zašto je to bilo potrebno? Da li to znači da je još neko pretendovao na lojalnost ljudi? Izgleda da jeste. Evo kako nas Kur'an o tome izveštava:

"Mi smo Adema stvorili i onda mu oblik dali, a poslije melekima rekli: "Poklonite mu se!" - i oni su se poklonili, osim Iblisa, on se nije htio pokloniti. "Zašto se nisi poklonio kad sam ti naredio?" - upita On. - "Ja sam bolji od njega; mene si od vatre stvorio, a njega od ilovače" - odgovori on." (Kur'an 7,11-12.)

Anđeli, ili meleci, Božiji su glasnici. To su duhovna bića stvorena prije čovjeka, vrlo moćna i obdarena velikim mogućnostima. Putuju velikom brzinom, mogu uzimati razna obličja i raspolažu velikom snagom. Oni služe Bogu kao prenosioci i izvršioci Njegove volje. Oni to čine sa oduševljenjem, jer uživaju da Mu služe, da Ga slave i uzvišuju. Bog kao Stvoritelj i Održavalac svega stvorenog to zaslužuje. Međutim, ovog puta jedan od njih, za koga Biblija kaže da je bio anđeo najvišeg ranga, pobunio se i otkazao poslušnost Bogu.

"Sine čovečiji, nariči za carem Tirskim i reci mu: ovako veli Gospod Gospod: ti si pečat svršenstva, pun si mudrosti, i sasvim si lijep. Bio si u Edemu vrtu Božijem; pokrivalo te je svako drago kamenje: sarad, topaz, dijamant, hrisolit, onih, jaspid, safir, karbunkul, smaragd i zlato; onaj dan kad si se rodio načinjeni ti biše bubnji tvoji i svirale. Ti si bio heruvim, pomazan da zaklanjaš; i ja te postavih; ti bješe na svetoj gori Božijoj, hođaše posred kamenja ognjenoga. Savršen bješe na putovima svojim od dana kad se rodi dokle se ne nađe bezakonje na tebi. Od mnoštva trgovine tvoje napunio si se iznutra nasilja, i griješio si; zato ću te baciti kao nečistotu s gore Božje, i zatrću te između kamenja ognjenoga, heruvime zaklanjaču! Srce se tvoje ponese ljepotom tvojom, ti pokvari mudrost svoju svjetlošću svojom; baciću te na zemlju, pred careve ću te položiti da te gledaju." (Jezekilj 28,12-17. [Tevrat] )

Iz citiranog teksta vidimo da se doslovno ne radi o nekom caru Tirskom, već o moćnom anđeoskom biću – heruvimu, koji se suprotstavio svom Tvorcu. U vrijeme proroka Jezekilja ovo biće je, kao pali anđeo (sotona ili šejtan), preko drevnog naroda Asirije, čija je prestonica bio grad Tir, prkosio Bogu i ugrožavao njegov narod Izrael. Polazeći od tog sukoba, nadahnuti prorok Božiji, vraća se na početak pobune, koja se mnogo prije desila na nebu, u blizini samog Božijeg prijestola (Sveta Gora Božija), gdje je ovaj moćni anđeo bio postavljen sa određenom službom. Od svih stvorenja, po ljepoti i dostojanstvu, nije mu bilo premca. Obdaren mudrošću i kreativnošću, služio je kao vođa anđeoskih vojski, u rangu heruvima zaklanjača - svojevrsnog vođe garde i prvog ađutanta Božijeg, ako se tako možemo izraziti ljudskim jezikom. Sve se odvijalo u savršenoj harmoniji, dok se sa ovim bićem nije počelo dešavati nešto čudno. Zbog ljepote i mudrosti koju je posjedovao i položaja na kome se nalazio, umjesto Bogu Tvorcu, ovaj heruvim počeo je da se divi samom sebi. Postao je ohol i sebičan. Počeo je da kalkuliše, da širi nepovjerenje i agituje među anđeoskim četama, propagandom protiv Božijeg Zakona i ustrojsva; protiv univerzalnih Božijih principa ljubavi po kojima sav svemir funkcioniše. Što je to ovaj anđeo pobunjenik želio da postigne? U svom, sada već pokvarenom sotonskom srcu, on je imao plan da podrije Božiju vlast, da pobuni ostale anđele i stvorenja drugih svjetova, da otkažu poslušnost Bogu i odbace Njegove principe. Znao je da su ti principi izraz Božije volje i Njegovog karaktera i da, odbacivši njih, u stvari odbacuju samoga Boga. To je bila strategija kojom je htio da zauzme položaj i vlast Boga, rušeći Njegov poredak. On je nudio nešto, navodno, bolje nego što su do tada imali. Stvorenje koje je imalo sve, iznad koga je samo Bog bio viši, pobunilo se i suprotstavilo tom istom Bogu, svom Tvorcu. Stvorenje protiv Stvoritelja. Ova drama dobila je najšire razmjere i postala je kosmički sukob. Pročitajmo još jedan Božiji izvještaj o tome preko pera Njegovog proroka:

"Kako pade s' neba, zvjezdo danice, kćeri zorina? Kako se obori na zemlju koji si gazio narode? A govorio si u srcu svom: izaći ću na nebo, više zvijezda Božjih podignuću prijesto svoj, i sješću na gori zbornoj na strani sjevernoj; izaći ću u visine nad oblake, izjednačiću se s Višnjim. A ti se u pakao svrže, u dubinu grobnu. Koji te vide pogledaće na te, i gledaće te govoreći: to li je onaj koji je tresao zemlju, koji je drmao carstva." (Isaija 14,12-16. [Tevrat] )

Ovdje je u samoj suštini otkriven motiv i plan palog anđela, sada već sotone. Sama riječ sotona ili đavo, na arapskom šejtan, znači protivnik, neprijatelj dobra, obmanjivač, opadač. On koji je bio zvijezda Danica, najblistaviji među anđelima, nosilac Božanske svjetlosti – lucifer – postao je nosilac otpadništva, sila mraka, obmane, uzrok svakog zla i smrti. Tako se pojavilo zlo. Bez pravog razloga i bilo kakvog opravdanja, ono će kao pojam ostati tajna zauvijek. Ono što je u svojoj suštini potpuno besmisleno, ne može se ni objasniti. Pokušaj objašnjavanja i razumijevanja zla automatski bi mu pridao smisao i navelo nas da za njegovo postojanje nalazimo i opravdanje. To bi pojavi grijeha i zla dalo legitimnost i pravo, a samim tim i razlog da postoji. Đavo je upravo djelovao u tom pravcu i uspio da navede ljude da grijeh i zlo prihvate kao neminovnost, nešto što je prirodno pa čak i Bogom dano. To je vrhunac njegove prevare, koju su skoro svi prihvatili. U svim filozofijama, religijama, pa i među onima koji čitaju Bibliju i Kur’an, prisutno je takvo shvatanje i vjerovanje. Bog se u svojim Objavama nije potrudio da objasni zlo, ni smisao njegovog postojanja, jer zlo nema nikakvog smisla. Međutim, On nam je otkrio gdje i kako se pojavilo, ko je uzrok tome i kakvi su mu motivi. Zlo nije svojstveno Bogu i ono odvaja od Boga onoga ko je njime prožet. Zlo ima u sebi nečeg rušilačkog, destruktivnog i svega suprotnog što je svojstveno Bogu koji stvara, izgrađuje i održava ono što je stvorio.

Nažalost, đavo nije bio usamljen u pobuni. On je uspio da zavede trećinu anđela koji su postali pali anđeli ili demoni. Situacija je bila toliko dramatična, zbog tendencije da se zlo dalje širi i dovede u opasnost sve stanovnike svemira, da je Bog morao da interveniše. U Otkrivenju, posljednjoj knjizi Biblije, ovaj događaj je opisan na sljedeći način:

"I posta rat na nebu. Mihailo i anđeli njegovi udariše na aždahu, i bi se aždaha i anđeli njezini. I ne nadvladaše, i više im se ne nađe mjesta na nebu. I zbačena bi aždaha velika, stara zmija, koja se zove đavo i sotona, koji vara sav vasioni svijet, i zbačena bi na zemlju, i anđeli njezini zbačeni biše s njom." (Otkrivenje 12,7-9. [Indžil] )

Taj rat na nebu, viđen i prikazan ljudskim očima i riječima s dosta simbolike, podstiče nas da razmišljamo o veličini problema, o žestini sukoba koji je uzrokovao da svemir u jednom trenutku postane poprište borbe. Bog je intervenisao preko Mihaila. On je sa anđeoskom vojskom, lojalnih i vjernih Stvoritelju, stao nasuprot sotoni, nazvane aždajom velikom, starom zmijom, koji u tom sukobu predvodi svoju vojsku sastavljenu od anđela otpadnika. Izvještaj kaže da nije mogao odolijeti i da je bio zbačen na Zemlju, zajedno sa svojim sljedbenicima. Nebo je bilo oslobođeno od prisustva zla, ali šta će biti sa Zemljom?

Na samom početku ovog poglavlja vidjeli smo da lucifer (iblis), nije htio da se pokloni Adamu. On se otvoreno pobunio. Oholost mu nije dozvoljavala da pokaže poštovanje prema Adamu, biću koje je nosilo Božije obličje, namjesniku novostvorene planete. Bio je ljubomoran i kivan na Adama zbog toga i, ispunjen mržnjom i prkosom, zatražio je od Boga da mu da vremena kako bi pokazao kako će ljudi postati nezahvalni i da će većina preći na njegovu stranu. Vjerovatno se nadao da će, u stvari, sav ljudski rod to učiniti. Allah mu je dozvolio da iskušava ljude, a o tome čitamo u Kur'anu: 

"Daj mi vremena do dana njihova oživljenja!"- zamoli on. "Daje ti se vremena!"- reče On. 'E zato što si odredio pa sam u zabludu pao' - reče- kunem se da ću ih na Tvom Pravom putu presretati, pa ću im sprijeda i straga, i zdesna i slijeva prilaziti, i Ti ćeš ustanoviti da većina njih neće zahvalna biti!" (Kur'an 7,14-17.)

Možda ste, dok čitate ove tekstove, zbunjeni i pitate se zašto Bog uopšte razgovara sa sotonom i postupa na taj način? Da li je Bog zaista "odredio" iblisu da u zabludu padne? Ili, zašto ga odmah čim se pobunio nije uništio? Zašto je dozvolio da se zlo pojavi, razvija i širi dalje? Ta se pitanja logično nameću. Možda bismo, mi ljudi, u svojoj nesavršenosti i ograničenosti posegli za rješenjem po kratkom postupku – eliminacijom. Međutim, Bog u svojoj mudrosti i dalekovidosti misli, ponaša se i postupa sasvim drugačije. Nama su Njegovi postupci i ponašanje često neshvatljivi i nelogični. Ali problem je u nama, a ne u Njemu. On nam samo može reći sljedeće:

"On reče: Ja znam ono što vi ne znate." (Kur'an 2,30.)

Ove riječi nam mogu pomoći da u Boga možemo imati potpuno po-vjerenje. On zna sve, vidi sve, i sve je u Njegovim rukama i pod Njegovom kontrolom. I samo zlo sa svojom retrogradnom snagom je pod Njegovom kontrolom, i nije mu dato da se razmahne i učini ono što  po prirodi stvari može učiniti.

Sljedeći primjer nam može pomoći da bolje razumijemo Božije ponašanje prema pobuni od strane Njegovih stvorenja protiv Njega i pojave zla uopšte.

 Zamislite uzornog, nježnog, ali pravičnog oca koji ima nekoliko sinova. On je vrlo bogat i poštovan od svih u tom kraju. U njegovoj porodici vlada harmonija i red. Njegova djeca su obasuta ljubavlju i pažnjom, a uz sve to, njima je ukazano i povjerenje da odgovorno brinu za domaćinstvo i za sve poslove u porodici koje im je otac povjerio. I zamislite sada njegovog sina prvijenca, ''desnu ruku'' i najbližeg saradnika, koji je najbolje upućen u planove i preko koga otac završava skoro sve poslove, odjednom, bez ikakvog razloga, počinje drugoj djeci da govori kako bi on, za razliku od oca, mnogo bolje vodio domaćinstvo; kako bi mnoga pravila kućnog reda ukinuo i tako omogućio svim članovima porodice da uživaju veću slobodu, čast i blagostanje. Zamislite da toj propagandi podlegnu neka djeca. "Da, otac je isuviše strog, morao bi neke stvari promijeniti i prema nama pokazati više razumijevanja" – zaključuju oni, slažući se sa starijim bratom koji, navodno, "dobro poznaje situaciju" i ima "velike ciljeve". Otac sve to vidi. Njegova porodica se našla u opasnoj situaciji. On mora da reaguje. To čini mudro. On, najprije, razgovara sa svojim pobunjenim sinom. Navodi mu snažne argumente da njegovo ponašanje nije u redu; ukazuje mu na posljedice koje mogu proizići iz svega toga. Savjetuje ga da se odvrati od tog puta i on i oni koji pristaju uz njega. Sin, pod uticajem snažnih argumenata svoga oca, uviđa da je tata u pravu, ali njegov ponos, njegovo samoljublje i slavoljublje nije mu dalo da posluša oca. Zar da se obruka pred drugom braćom, pokunjeno priznavši da je pogriješio? Nikada! On tvrdoglavo odlučuje da ide dalje. Ostaje pri svom stavu i počinje još intenzivnije da govori protiv oca. Bestidno, arogantno i otvoreno traži očev položaj. U porodici je haos. Šta otac može učiniti? To su njegova djeca. Još uvijek ih voli. Ljubav nije prestala; on želi da ih sačuva, ali ako nešto ne preduzme i ne zavede narušeni red, cijela porodica će propasti. On je još uvijek toliko moćan da ih može kazniti, čak i smrtnom kaznom; sve one koji se bune, zajedno sa njihovim vođom. Da li će to biti rješenje? Teško! Nakon takvog gesta možda bi red bio zaveden, ali ostala djeca bi sa svojim ocem živjela u strahu. Tu više ne bi bilo prave radosti i ljubavi. Tamna mrlja prekrila bi sliku o dobrom ocu.

"Možda je naš stariji brat bio u pravu. On nam je upravo govorio da je naš otac prestrog, da je pravi tiranin koji samo zapovijeda. Njegov opis našeg oca je ipak ispravan. On je zbog toga ubio njega i ostalu braću. Mi ga moramo slušati, inače će i sa nama tako postupiti." Otprilike takvo  mišljenje i stav bi ostala djeca mogla imati. Da li bi i sam otac bio srećan, znajući da su preostala djeca tu i da ga slušaju samo iz straha ili možda interesa? A šta će ostali mještani u tom kraju, misliti o svemu tome?

Eliminacija nije rješenje. Mi, grešni ljudi, najradije bi tim putem rješavali probleme, ne shvatajući da ih time samo još više produbljujemo. Da li je otac trebalo da posluša najstarijeg sina i dozvoli mu da upravlja umjesto njega? Nikako! Ne zbog svog položaja; otac nije sebičan, već zbog toga što bi sa takvim karakterom i sa takvim motivima sebični sin vrlo brzo uništio čitavu porodicu. Otac je izabrao da postupi tako što će sina, sa njegovim sljedbenicima, otjerati na jedno manje mjesto, svog velikog imanja. Biće odijeljen i, tamo, u toj sredini, moći će da pokaže kuda vode njegove ideje i planovi. Čitav kraj će moći da posmatra razvoj situacije, dok se jasno ne bude vidjela razlika između oca i pobunjenog sina. Vremenom će se pokazati ko je bio pravedan i dobar, a ko sebični tiranin i vlastodržac; ko je bio pun ljubavi i brižan za porodicu, a ko je gledao samo svoje interese! Zlo će pokazati svoje pravo lice, a njegovi plodovi svu gorčinu i otrovnost. Onda će svi moći, na osnovu činjenica, pravilno presuditi, i osuditi. Tako će otpadništvo i zlo biti kažnjeni, a dobro, mir i red sačuvani.

Mislim da nam ova ilustracija bar malo može pomoći da razumijemo Božiju reakciju na pojavu zla. Možda se u tome krije značenje rečenice: "Ja znam ono što vi ne znate."

Pogledajmo sada šta se desilo sa prvim ljudskim parom. Kako je njihov otvoreni neprijatelj – sotona, našao utočište na planeti Zemlji i nastanio se među ljude? Pošto se zlo već pojavilo u srcu jednog anđeoskog bića koje pretenduje na vlast u svemiru, Bog je upozorio Adama na veliku opasnost koja ga može koštati života. Time mu je takođe dao priliku da, s obzirom na slobodu i pravo izbora, pokaže ili otkaže lojalnost Bogu. O tome čitamo izvještaj u Bibliji:

"I zaprijeti Gospod Bog čovjeku govoreći: jedi slobodno sa svakoga drveta u vrtu; ali od drveta od znanja dobra i zla, s njega ne jedi; jer u koji dan okusiš s njega, umrijećeš." ( Prva Mojsijeva 2,16-17. [Tevrat] )

Bog je izričito zabranio i opomenuo da se plodovi sa "drveta od znanja dobra i zla" ne jedu. Adam je o tome trebalo da obavijesti svoju ženu Evu. Približavati se drvetu već je bilo opasno, zbog izazova kome čovjek može podleći, ali jesti njegove plodove, bio bi prekršaj Božije zapovjesti i otkazivanje poslušnosti Tvorcu. To je ujedno značilo i pobunu, a samim tim i odvajanje od Boga, što je vodilo u vječnu smrt. Zabranjeno drvo je tada bilo jedino područje u vrtu, na kome je đavo mogao da navodi ljude na grijeh. Zato se i zvalo "drvo od znanja dobra i zla." Adam je znao što je dobro, zlo mu je bilo strano i nepoznato. Ipak, inficirati se zlom bilo je sasvim moguće. To se moglo desiti ljudima. Zato su bili odlučno upozoreni. Ne znamo koliko je dugo sotona čekao svoj trenutak, ali ga je i dočekao. Ljudski par je znao za izričitu Božiju opomenu i prijetnju, te se neko vrijeme klonio famoznog drveta. Ali,  možda iz radoznalosti, Eva je prišla tom drvetu. Bila je sama i to je bila prilika koju je đavo iskoristio. Evo kako s to desilo:

"Ali zmija bješe lukava mimo sve zvijeri poljske, koje stvori Gospod Bog; pa reče ženi: je li istina da je Bog kazao da ne jedete sa svakoga drveta u vrtu? A žena reče zmiji: mi jedemo roda sa svakoga drveta u vrtu; samo roda s onoga dreveta usred vrta, kazao je Bog ne jedite i ne dirajte u nj, da ne umrete. A zmija reče ženi: nećete vi umrijeti; Nego zna Bog da će vam se u onaj dan kad okusite s njega otvoriti oči, pa ćete postati kao bogovi i znati što je dobro što li zlo. I žena videći da je rod na drvetu dobar za jelo i da ga je milina gledati i da da je drvo vrlo drago radi znanja, uzabra roda s njega i okusi, pa dade i mužu svojemu, te i on okusi. Tada im se otvoriše oči, i vidješe da su goli; pa spletoše lišća smokova i načiniše sebi pregače. I začuše glas Gospoda Boga, koji ižaše po vrtu kad zahladi; i sakri se Adam i žena mu ispred Gospoda Boga medju drveta u vrtu." (Prva Mojsijeva 3,1-8. [Tevrat] )

Tako je sotona iskoristio zmiju kao medijum i učinio da Eva pomisli da razgovara s njom. Mora da ju je to fasciniralo, jer bez obzira na to što je zmija tada bila jedna od najmudrijih životinja, ipak, zmije ne govore. Što joj je dalo tu moć? Možda drvo, čije je plodove jela? Možda su takve misli podstakle Evu da još više obrati pažnju na riječi kušača. Pogledajmo kako je đavo vješto i lukavo vodio razgovor. On miješa istinu sa lažima i navodi ženu da prihvati i posluša njegove sugestije. Na Božije upozorenje, da će jedenje ploda sa zabranjenog drveta za ljude, značiti sigurnu smrt, sotona je otvoreno slagao da oni neće umrijeti, već da je Bog htio da sakrije nešto od ljudi. Navodno, On im je uskratio mogućnost da nezavisno od Njega budu besmrtni, mudri i sa novim saznanjima; da budu, jednom rječju, kao bogovi. Kakve li lukavosti! Nažalost, Eva je podlegla njegovim lažima. Ona je gledala i poželjela te plodove, koji će joj dati besmrtnost, mudrost i mogućnost da pronikne u sve tajne i bude kao Bog. Nije ni pomislila kako je đavo, upravo tada, usađivao u njeno srce sebičnost, gramzivost i samouzvišenje. Njene oči su bile fascinirane, apetit velik, a želja da posjeduje taj plod nezajažljiva. Uzela je plod i jela. Nije oklijevala da ponese i svom mužu. Ispričala mu je što se desilo, i vjerovatno sa oduševljenjem kazala da će biti kao bogovi i da nije istina da će umrijeti; eto, ona je još uvijek živa i izvrsno se osjeća. Možda je besmrtnost nakon jedenja ploda već nastupila! Bog je, dakle, pretjerivao, šta više lagao ih je!

Ne znam da li su baš to bile njene riječi, argumenti i razmišljanja, ali Adam je poslušao svoju ženu. Da li zato što joj je povjerovao ili zato što nije htio da se zauvijek rastane sa njom? Opomena od Boga njemu je bila izrečena i on je bio odgovoran za postupak svoj i ženin. Eva je krenula putem protiv Božje zapovjesti, a on za njom, na strani svog i Božijeg neprijatelja. Ona je to učinila obmanuta i prevarena, a on potpuno svjesno. Istog momenta kada je okusio, otvorile su im se oči i vidjeli su da su goli. Božanska slava, koja ih je obavijala i odražavala Božiji lik i karakter, zbog čega su im anđeli izražavali poštovanje, povukla se i otišla od njih. Neprijatelj ih je ogolio. Izgledali su bijedno. Prevareno. Obuzimao ih je nekakav tajanstveni osjećaj koji do tada nisu imali – strah i stid. Smokvinim lišćem su pokušali da pokriju svoju golotinju i bijedu. Vjerovatno su iščekivali smrt. Kako li to izgleda da nestaneš zauvijek, kao da nikada nisi ni postojao? Do tada, nikada, niko i ništa nije umrlo, uginulo ili uvenulo. Istina, smrt nije momentalno nastupila i vidjećemo zašto, ali njen proces počeo je odmah. Toga su vrlo brzo bili svjesni. Razlog zbog čega su još bili u životu je to što je Bog u svojoj ljubavi i milosti osmislio i pokrenuo realizaciju plana kojim daje još jednu priliku ljudskom rodu, da se vrate Njemu i budu živi.

"I Adem primi neke riječi od Gospodara svojega, pa mu On oprosti; On doista prima pokajanje, On je milostiv." (Kur'an 2,37. )

Šta je to Bog kazao Adamu? Koje su to riječi nade poslije kojih se Adam pokajao, a Bog mu u svojoj milosti oprostio? Šta sve to u suštini znači? Vidjećemo iz daljih proučavanja Svetih Spisa.

Ono što smo do sada mogli shvatiti jeste sljedeće: zlo je došlo sa neba pobunom jednog moćnog anđela i njegovih sljedbenika. Ono se proširilo na Zemlju, tako što su naši praroditelji, Adam i Eva, bili prevareni, a time i sami stali na stranu sotone. U njihovom srcu posejano je sjeme zla i njihova priroda postala je grešna. O posljedicama toga zla ne treba ni govoriti, one su tako očigledne. Dovoljno je da samo bacimo pogled na tužnu istoriju ljudskog roda. Takođe je važna i činjenica da đavo, ono što je oteo, nije oteo od Stvoritelja, ali je uspio da otme od čovjeka. Poslušavši sotonu, čovjek se njemu priklonio i svoje namjesništvo na Zemlji predao svom otvorenom neprijatelju. Zemlja je postala đavolje utočište, krivicom Adama i Eve. Božji plan za ljudski rod je privremeno narušen, ali ono što je najvažnije, vrata povratka Bogu za čovjeka su širom otvorena. Vidjećemo kako je, i zašto to postalo moguće. Najprije ćemo se još bolje upoznati sa stanjem čovjeka, nakon njegovog pada u grijeh.

 

< 4. Poglavlje Sadržaj 6. Poglavlje >