< 24 Poglavlje Sadržaj 26. Poglavlje >

 

MILENIJUM

 

Erik  Klod  Vebster   (Eric  Claude  Webster)

 

U  v  o  d

 

Samo u Otkrivenju 20. Biblija spominje period od hiljadu godina, koji se obično naziva milenijum. Međutim, pošto prihvatamo Otkrivenje kao nadahnutu kanonsku knjigu, zamisao o milenijumu ipak moramo ugraditi u opštu biblijsku eshatološku sliku. Činjenica da su neki rani crkveni oci o milenijumu zastupali mišljenja koja su kasnije dovela do ekstremnih pogleda na ovaj problem, mnogi su bili skloni da ovo pitanje potpuno zanemare. U stvari, mnogi su čak potpuno odbacivali da prihvate milenijum.

 

Kao što je opisan u Otkrivenju 20,1-14. milenijum je razdoblje od hiljadu godina omeđeno sa dva vaskrsenja: prvim, vaskrsenjem pravednika prilikom drugog Hristovog dolaska i drugim, vaskrsenjem bezakonika na kraju tog perioda. Sotona je vezan na početku milenijuma – nestaje njegove mogućnosti da vara ljude. Svi pravednici, živi i vaskrsli, dobili su besmrtnost i odvedeni su na Nebo da tamo žive i vladaju sa Hristom u toku milenijuma. Bezakonici su uništeni sjajem Hristovog drugog dolaska, što čini da Zemlja ostane bez ljudskih stanovnika. U tom stanju, ona se pretvara u "bezdan", u kojemu Sotona i njegovi demoni bivaju zatočeni hiljadu godina.

 

Na Nebu pravednici vladaju sa Hristom i učestvuju u savetodavnoj fazi suda nad bezakonicima. Posle završetka ovog dela Hristos i spaseni se vraćaju na Zemlju praćeni Novim Jerusalimom. Posle spuštanja grada i Hrista na Zemlju dolazi do vaskrsenja bezakonika i Sotona dobija novu priliku da postane aktivan. Sada on obavlja svoje poslednje delo prevare, nagovarajući bezakonike da napadnu Novi Jerusalim.

 

U tom vremenu odigrava se i konačni sud nad zlima i svi koji su odbacli Božju milost i Božju blagodat suočavaju se sa svojim sudijom. Međutim, sada nema advokata da zatraži milost i konačna kazna stiče sve krivce. Oganj koji uništava Sotonu i njegove sledbenike uništava i sve posledice i tragove greha. Iz praha i pepela ovog suda pojavljuje se Božji novostvoreni svet, večni dom Božjeg naroda.

 

 

   I.  Biblijsko tumačenje

 

       A.  Načela tumačenja

 

       B.  Pozadina teksta u Otkrivenju 20.

 

       C.  Milenijum u Otkrivenju 20.

            1.  Događaji u početku milenijuma 

            2.  Događaji u toku milenijuma

            3.  Događaji na kraju milenijuma

 

  II.  Teološko značenje milenijuma

 

      A.  Očigledan primer koji otkriva prirodu greha

 

      B.  Potvrda Božjeg karaktera

 

      C.  Promena straže

 

      D.  Period upoznavanja

 

 

III.  Istorijski pregled

 

      A.  Definicija termina

          1.  Mileniarizam ili milenijalizam

          2.  Amilenijalizam

          3.  Premilenijalizam

          4.  Postmilenijalizam

 

 

      B.  Milenijum u istoriji 

           1.  Koreni u jevrejskoj apokaliptici

           2.  Prva Crkva

           3.  Avgustin

           4.  Joakim od Flore i Reformacija

           5.  Nastajanje postmilenijalizma

           6.  Ponovna pojava amilenijalizma

           7.  Probuđenje premilenijalizma

           8.  Adventističko stanovište

 

 

IV.  Komentari Elen G. Vajt  

 

      A.  Milenijum

 

      B.  Hiljadu godina

           1.  Pre milenijuma

           2.  U toku milenijuma

           3.  Posle milenijuma

 

V.   Literatura

  

 

I.   Biblijsko tumačenje

 

A.  Načela tumačenja

 

Rezultati egzegeze Otkrivenja zavise od primenjenih opštih hermeneutičkih načela. Prema tome, razlika između premilenijalizma i amilenijalizma je najvećim delom pitanje tumačenja.

 

Istaknuto i važno hermeneutičko načelo tumačenja Biblije je načelo hristocentričnosti. Ono ističe Hrista kao ključ za razumevanje proročkih spisa Starog i Novog zaveta. Ovo načelo je i sigurnosna kočnica protiv prekomerne doslovnosti, od koje pate dispenzacionalistički premilenijalisti. Ova doslovnost je navela dispenzacionaliste da traže doslovno ispunjenje svih starozavetnih proročanstava i da razviju različite dispenzacije  koje dostižu vrhunac u dispenzaciji carstva u toku milenijuma.

 

Sledeće važno hermeneutičko načelo je jedinstvo Božjeg plana spasenja u Starom i Novom zavetu, u vremenu Izrailja i u vremenu Crkve. I ovo načelo se razlikuje od dispenzacionalističkog tumačenja, koje vidi dva razdvojena plana u istoriji spasenja. Nasuprot dispenzacionalizmu, hristocentrični plan spasenja od stvaranja do drugog dolaska ipak bi trebalo prihvatiti kao osnovno biblijsko gledište. Potvrda ovog shvatanja je i osnovno jedinstvo Božjeg zaveta s ljudima u toku stoleća.   

 

Dodatno važno hermeneutičko načelo glasi da je Biblija sama sebi tumač, da ona sama sebe objašnjava. Ovo načelo često navodi na simboličko i duhovno tumačenje starozaventih proročanstava. Tamo gde bi doslovno tumačenje zahtevalo da će ta proročanstva ispune u budućnosti na doslovnom Izrailju i na Bliskom Istoku, duhovni ključ kaže da se odnose na istinski Božji narod koji dolazi iz svih naroda. Ovo načelo prihvataju mnogi protestantski komentatori od još vremena Reformacije.

 

B.  Pozadina teksta u Otkrivenju 20.

 

Pojam milenijum je izveden iz dve latinske reči: "mille", što znači hiljada, i "annus", što znači godina, prema tome ukupno znači "hiljadu godina". Koncept proizlazi iz Otkrivenja 20, u kojemu se fraza "hiljadu godina" pojavljuje 6 puta (Otkrivenje 20,2.3.4.5.6.7). Jedino je ovde, uzimajući u obzir celu Bibliju, doktrina o milenijumu izričito formulisana.

 

Kontekst dvadesetog poglavlja u okviru opšte teme Otkrivenja treba definisati u samom početku. Taj zadatak je veoma otežan činjenicom da Otkrivenje ne sledi neku jasno određenu progresivnu vremensku šemu. Kao alternativa, nudi se sistem rekapitulacije događaja, ponavljanje istih zbivanja na različite načine. Bar (Barr) je definisao "sistem rekapitulacije" kao teoriju koja tvrdi "da se ista poruka nekoliko puta ponavlja  u Otkrivenju, tako da kasniji ciklusi podvostručavaju značenje pretzhodnih" (43). Ova misao o "progresivnom paralelizmu" ili "rekapitulaciji" veoma dobro se uklapa  u tekst proročanstava Danila i Otkrivenja, ali se mesto teksta u Otkrivenju 20. u ovoj šemi tek mora ustanoviti.

 

Knjiga Otkrivenja ima hijastičku (simetričnu) strukturu, karakterističnu po obrnutom paralelizmu. U toj šemi su prolog (Otkrivenje 1,1-10) i epilog (Otkrivenje 22,6-21) duplikati, kopije, prepisi – slike u ogledalu. I ostalih osam međuvremenih viđenja je spojeno u parove, po hijastičkom ili simetričnom ili obrnutom redosledu. Prva polovina (Otkrivenje 1-14) se bavi istorijskom erom, dok se druga odnosi na eshatološku-sudsku eru, posle isteka vremena milosti za grešnike. Sekcija 7 (Otkrivenje 19,1-21- 21,4)  objavljuje Božje sudijsko finale, sa drugim dolaskom, sa milenijumom i suđenjem s velikog belog prestola. Ova tri dela se ne smeju odvajati. Prema tome, period od hiljadu godina ne može da se ostvari pre Hristovog drugog dolaska.

 

Tekst u Otkrivenju 16,13. objavljuje da će se trijumvirat aždahe, zveri i lažnog proroka usprotiviti Bogu u završnim danima, neposredno pre parousije. Dve od ovih sila, zver i lažni prorok, spomenute su i u Otkrivenju 19,20 – prilikom Hristovog drugog dolaska. Otkrivenje 20 opisuje sudbinu treće sile, aždahe, i zato se, logički gledano, zbiva u isto vreme. Tekst u Otkrivenju 20. zaokružava tekst u Otkrivenju 19,11-21. opisujući Hristovo sukobljavanje sa ove tri sile. Prema tome, tekst u Otkrivenju 20. bi trebalo uklopiti u hronološki redosled Otkrivenja 19,11-21!

 

C.  Milenijum u dvadesetom poglavlju Otkrivenja

 

1.  Događaji u početku milenijuma

 

 

Događaji u početku milenijuma u stvari prate drugi Hristov dolazak, kada bezakonici bivaju uništeni sjajem Njegovog dolaska, a pravednici dobijaju svoju nebesku nagradu (Vidi Drugi dolazak I.E.G!). Tri ova događaja su posebno opisani u Otkrivenju 20. i zaslužuju da se ponovo razmotre.

 

a.  Prvo vaskrsenje.   Vaskrsenje u Otkrivenju 20. se mora shvatiti kao doslovno vaskrsenje pravednika u vezi s drugim Hristovim dolaskom. To je događaj o kojemu Pavle piše u 1. Solunjanima 4,16-18. Pavle potvrđuje da će mrtvi u Hristu vaskrsnuti; u taj broj su uključeni svi Hristovi sledbenici od stvaranja sveta, od početka istorije ove planete. Jovan ih u Otkrivenju opisuje kao "blažene i svete" zato što su verovali u Hrista i sada učestvuju u Njegovoj nebeskoj vladavini i više nikada neće osetiti smrt. Druga smrt nema više vlasti nad njima (Otkrivenje 20,6; vidi Vaskrsenje I.A; Smrt I.F.5!).

 

Ovaj tekst opisuje "prvo vaskrsenje" i drugo, u kojemu će ustati "ostali mrtvaci" posle hiljadu godina. Sličan opis imamo i u Jovanu 5,29. gde se opisuju dva vaskrsenja, "vaskrsenje života" i "vaskrsenje suda". Očigledno, "prvo vaskrsenje" je "vaskrsenje života".

 

 

b.  Vezivanje Sotone.  Simboličkim jezikom Otkrivenje 20,1-3. opisuje vezivanje Sotone. Četiri imena dobija to biće: Aždaha, Stara zmija, Đavo i Sotona. Van svake sumnje, radi se o jednom te istom biću koje je spomenuto u Otkrivenju 12,7-9. pod istim imenima, veliki protivnik Božjeg naroda svih vremena.

 

Pošto su Sotona i njegovi demoni duhovna bića (kao što Pavle naglašava u Efescima 6,11.12), onda i "lanac" i  "ključ" treba shvatiti duhovno. Njima su simbolički predstavljene okolnosti kojima je onemogućena njegova delatnost u početku milenijuma, kojima mu je onemogućeno da i dalje vara narode.

 

Različiti novozavetni tekstovi ukazuju da su progresivna ograničenja bila stavljena na put Sotoninoj delatnosti. Isus je spomenuo vezivanje jakoga (Matej 12,29). On je "video Sotonu kako pada s neba kao munja" (Luka 10,18). Pre svog razapinjanja je izjavio: "Sada je sud ovome svetu; sada će biti isteran knez ovoga sveta napolje." (Jovan 12,31) Zajedno s tekstom u Otkrivenju 12,7-12. ovaj tekst ukazuje da je "izbacivanje" Sotone progresivno delo, koje se odbija u etapama i dostiže svoj vrhunac prilikom Hristovog drugog dolaska konačnim i potpunim vezivanjem Sotone. Pošto će biti "bačen" i "zatvoren"" i tamnica "zapečaćena nad njime" Sotona će morati da ostane na ovoj haotičnoj i pustoj Zemlji sve do kraja hiljadu godina. "I kada se svrši hiljada godina pustiće se Sotona iz tamnice svoje." (Otkrivenje 20,3.7) – pre svog konačnog uništenja.

 

Sotona će biti bačen u "bezdan" ili u ambis. Grčka reč "abyssos" pojavljuje se i u drugim novozavetnim tekstovima kao mesto nečistih duhova (Luka 8,31), ili boravište mrtvih (Rimljanima 10,7); u jevrejskoj literaturi između dva zaveta upotrebljava se da označi mesto kazne (1. Enohova 10,4-6; Jubileji 5,6-10). U Otkrivenju 11,7. i 17,8. "abyssos" je mesto odakle izlazi zver. Ovde je upotrebljena ista reč kao i u Septuaginti u 1. Mojsijevoj  1,2. kojom je opisano haotično stanje Zemlje pre stvaranja, kada je "tama bila nad bezdanom". Zemlja se, dakle, posle drugog Hristovog dolaska i početka milenijuma vratila u staro haotično stanje.   

 

 

c.  Zemlja opustošena.  Grčenja u prirodi prate uništenje bezakonika prilikom drugog Hristovog dolaska i vraćaju Zemlju u stanje haosa. Kada anđeo izlije čašu sedmog zla, "biše sevanja munja i gromovi i glasovi, i bi veliko tresenje zemlje, kakvo nikada ne bi otkako su ljudi na zemlji" (Otkrivenje 16,18) i "sva ostrva pobegoše  i gore se ne nađoše" ((Otkrivenje 16,20). Isaijina apokalipsa opisuje slično stanje: "Sva će se zemlja razbiti, sva će se zemlja raspasti, sva će se zemlja uskolebati. Sva će se zemlja ljuljati kao pijan čovek i premestiće se kao koliba." (Isaija 24,19.20)  Ostali aspekti ovog proročanstva slični su onima u Otkrivenju: "I u to će vreme pohoditi Gospod na visini vojsku visoku i na zemlji sve careve zemaljske. I skupiće se kao što se skupljaju sužnji u jamu, i biće zatvoreni u tamnicu, i posle mnogo vremena biće pohođeni." (Isaija 24,21.22; Otkrivenje 19,19-21) Svet će postati "bezdan" ili ambis u koji će Sotona zajedno sa svojim demonima biti bačen. Sotona se neće moći baviti nikakvim stvaralačkim ili organizatorskim delatnostima na Zemlji; ona će ostati u haotičnom stanju u toku celog milenijuma.

 

U isto vreme, Zemlja će biti nenastanjena. Isus je potvrdio da će oni koji se nisu spremili za Njegov drugi dolazak biti uništeni "u onaj dan kada će se javiti sin čovečji", isto onako kao što se to dogodilo u vreme Noja i Lota (Luka 17,26-30). I Pavle je potvrdio da će bezakonici biti uništeni sjajem parousije (2. Solunjanima 1,7.8). Dok će zli biti uništeni, pravedni će biti uzeti sa Zemlje. Pavle je potpuno jasno rekao da će prilikom drugog dolaska "mrtvi u Hristu" "vaskrsnuti najpre"; i da će onda živi pravednici biti zajedno s njima uzeti na oblake u susret Gospodu na nebo (1. Solunjanima 4,16.17). Tako će se ispuniti Isusovo obećanje: "Mnogi su stanovi u kući oca mojega. A da nije tako, kazao bih vam. Idem da vam pripravim mesto, i kada otidem i pripravim vam mesto opet ću doći i uzeću vas k sebi da i vi budete gde sam ja!" ((Jovan 14,2.3) Ni pravednici ni nepravednici neće ostati na ovoj Zemlji da bi pružili priliku Sotoni da ih kuša.

 

2.  Događaji u toku milenijuma

 

Dok tekst u Otkrivenju 20,1-3. opisuje šta će se događati u početku milenijuma, Otkrivenje 20,4-6. govori o tome šta će se zbivati u toku tih hiljadu godina. U četvrtom stihu Jovan opisuje prizor suda i kako spaseni caruju sa Hristom u toku hiljadu godina. Prema tome, dobro bi bilo da bacimo pogled na mesto ovog suda i na sam sud!!

 

a.  Mesto suda.  Prizor se zbiva na Nebu. U Otkrivenju 20,4-6. uopšte se ne spominje Zemlja. U knjizi Otkrivenja  reč "presto" pojavljuje se 47 puta. U svim slučajevima, osim u tri, presto se nalazi na Nebu (Otkrivenje 2,13; 13,2; 16,10). I ovaj tekst, na isti način, govori o Nebu. Umesto da Hristos sa svojim svetima caruje na Zemlji, Otkrivenje kaže da On sa svima svetima caruje na Nebu!

 

Pitanje gde će pravednici provesti milenijum može se postaviti i na drugim mestima u Otkrivenju. Iako se ti tekstovi ne odnose neposredno na milenijum, pokazuju gde će se sveti nalaziti posle drugog Hristovog dolaska. U prvoj polovini sedmog poglavlja Otkrivenja, sveti se zapečaćuju; u drugoj polovini, nalaze se pred Božjim prestolom i služe Bogu dan i noć u Njegovom Hramu (Otkrivenje 7,15). Tu se sam Bog stara o njima, teši ih, tako da više ne moraju da trpe odricanja ni progonstva kao u vreme kada su boravili na Zemlji (Otkrivenje 7,16.17). Isti Božji presto – sa živim stvorenjima, starešinama i staklenim morem – pojavljuje se i u Otkrivenju 4,1-6. Nema nikakve sumnje da se taj prizor odigrava na Nebu. Prema tekstu u Otkrivenju 21,22. na novoj Zemlji neće biti Hrama; pa je, prema tome, mesto Božjeg prestola u Otkrivenju 4. i 7. na Nebu.

 

Otkrivenje 14,1-5. smešta 144 hiljade na brdo Sion, zajedno sa Jagnjetom. Kao pojedinci, otkupljeni ""sa Zemlje" oni pevaju novu pesmu (Otkrivenje 14,3) pred prestolom, pred živim stvorenjima i pred starešinama. To su oni isti pravednici koji su bili zapečaćeni u Otkrivenju 7, oni isti koji su pobedili zver iz Otkrivenja 13. i 14. Pošto se ono što posle toga sledi u Otkrivenju 14,6-13. događa pre nego što Sin čovečji sedne na beli oblak, moglo bi se pomisliti da se događaj zbiva na Zemlji. "Gora Sion" se u Otkrivenju pojavljuje jedino ovde i mogla bi se smatrati paralelom sa gradom u Jevrejima 12,22: "Nego pristupiste k sionskoj gori, i ka gradu Boga živoga, Jeruslimu nebeskome, i mnogim hiljadama anđela." Prizor u ovim stihovima  je posledica, prikazana pre događaja koji su doveli do nje. Zemaljski grad Jerusalim ne igra nikakvu značajnu ulogu u Otkrivenju.  Svakako da je grad bio razoren pre pisanja Otkrivenja. Osim toga, Jovan čuje njihovu pesmu, kao "glas voda mnogih" i to sa Neba (Otkrivenje 14,2). Sion o kojemu Otkrivenje govori u 14. poglavlju mora, prema tome, da bude nebeski Sion.

 

U Otkrivenju 15,2-4. pobedonosni sveti stoje na staklenom moru s harfama u rukama i pevaju pesmu Mojsija i Jagnjeta. Vrata nebeskog Hrama se otvaraju (Otkrivenje 15,5-7) pokazujući da se prizor događa na Nebu.

 

Odnos između tekstova u Otkrivenju 4, Otkrivenju 7,9-17; 14,1-5. i Otkrivenju 15,2-5. ukazuje da se svi odnose na istu okolinu. Opisuju se otkupljeni kako stoje pred Božjim prestolom na Nebu. Svaki od tih tekstova doprinosi ukupnoj slici. Otkrivenje 4. naglašava presto i ono što ga okružuje. Otkrivenje 14. opisuje radost otkupljenih, onih koji su bez mane ili mrštine, koji sviraju u harfe i pevaju novu pesmu. U Otkrivenju 15. saznajemo reči te nove pesme.

 

Ista scena se vidi i u Otkrivenju 20,4. Oni koji su pobedili, oni koji se nisu poklonili zveri niti su primili njen žig, sada su sa Hristom na Nebu. Tu zajedno s Njime caruju i učestvuju u suđenju.

 

b.  Osoba koja sudi.  Prema tekstu u Otkrivenju 20,4. sud je poveren onima koji sede na prestolima, onima koji su bili "isečeni za svedočanstvo Isusovo i za Reč Božju", koji su vaskrsnuli da vladaju "s Hristom hiljadu godina". Odmah nam je pokazano da su to oni koji su imali deo u "prvom vaskrsenju" i kojima je izrečen blagoslov. Tri puta se naglašava da je prvo vaskrsenje preduslov da žive i vladaju sa Hristom.

 

Fraza "duše isečenih za svedočanstvo Isusovo" zaslužuje posebnu pažnju. Reč "psyche" – "duša", ima široku lepezu značenja. Sva ona se svrstavaju u četiri osnovne kategorije: (1) to su živi organizmi, (2) to su osobe ili ličnosti, (3) to je fizički život ljudskog bića, (4) to je unutrašnji život čoveka. Sama reč se dosledno upotrebljava kao sinonim jevrejske reči "nefeš", koja ima sličnu lepezu značenja. Ova reč se u Bibliji nikada ne upotrebljava kao oznaka bestelesne duše. Pojam "psyche" pojavljuje se u Novom zavetu 103 puta. U engleskom prevodu KJV je 58 puta prevedena rečju "duša", rečju "život" 40 puta, i rečju "um" tri puta. Drugi engleski prevodi reč duša upotrebljavaju još ređe (RVS 40 puta, NEB samo 19 puta). Noviji prevodi se služe ličnim zamenicama ili rečju "život" umesto reči "duša" ( Vidi Čovek I.E, Smrt I.A.4!).

 

Ukoliko se "psyche" u Otkrivenju 20,4. uzme u značenju "život" ili "lićnost", tada je Jovan na Nebu  video ljude koji su bili mrtvi i učestvovali u prvom vaskrsenju prilikom drugog Hristovog dolaska i koji su sada živi i caruju sa Hristom hiljadu godina. To su potpune ličnosti, a ne neke bestelesne duše, to su potpuni ljudi koji uživaju blagodati života posle vaskrsenja.

 

Iako engleski RSV prevod tekst u Otkrivenju 20,4. prevodi tako da naizgled nadoveštava da svi oni koji žive i caruju sa Hristom pripadaju klasi mučenika koji su vaskrsnuli u prvom vaskrsenju, grčki original kao da govori o dve grupe. Druga grupa je sačinjena od onih koji se nisu poklonili zveri i njenoj ikoni i nisu "primili žig na čelima svojima i na ruci svojoj".

 

c.  Sud.  Pažljivo ispitivanje koncepta suda otkriva široki spektar događaja koji podpadaju pod taj naziv. Najmanje šest sudova pokrivaju razdoblje od utelovljenja do završetka istorije ove Zemlje. Prvo se govori o sudu Hristovog života i smrti (Jovan 12,31.32). Drugi aspekt suda je svačija odluka za Hrista ili protiv Njega (Jovan 3,14-18). Treća faza suda je nebeski preadventni istražni sud, opisan u Danilu 7,9-13. Četvrta vrsta suda se događa prilikom Hristovog drugog dolaska, kada će bezakonici biti uništeni sjajem Njegovog dolaska. Peti aspekt suda  je opisan u Otkrivenju 20,4. dok je šesti ili završni sud onaj koji se obavlja sa velikog belog prestola posle isteka milenijuma (Otkrivenje 20,11-14). (Tri osnovne faze konačnog suda vidi Sud III.B!).

 

U ovoj raspravi mi smo posebno zainteresovani za onu fazu konačnog suda koja se događa na Nebu u toku milenijuma. Sudbina svih ljudi je konačno bila zapečaćena prilikom Hristovog drugog dolaska. Mrtvi u Hristu su se vratili u život u prvom vaskrsenju (Otkrivenje 20,5.6); oni su zajedno sa živim pravednima bili "uzeti na oblake" i žive i vladaju  sa Gospodom (1. Solunjanima 4,16.17; Otkrivenje 20,4). Oni koji "ne slušaju evanđelja Gospoda našega Isusa Hrista" bili su uništeni (2. Solunjanima 1,7.8; Luka 17,26-30). Kakva je, onda, svrha ovog suda, ako su pravedne nagrade već bile podeljene prilikom drugog Hristovog dolaska?

 

Sud koji je predan svetima u Otkrivenju 20,4. odgovara sudu koji je Pavle najavio u 1. Korinćanima 6,2.3: "Ne znate li da će sveti suditi svetu? Kada ćete, dakle, vi suditi svetu niste li vredni suditi manjim stvarima? Ne znate li da ćemo anđelima suditi, a kamoli stvarima ovoga sveta?" U toku milenijuma sveti će učestvovati u savetodavnom suđenju na kojemu će se razmatrati slučajevi izgubljenih sa ove Zemlje i slučajevi palih anđela. Ovo suđenje je očigledno neophodno zbog kosmičke prirode problema greha. Tok grešne pobune bio je predmet brige i interesa stanovnika drugih svetova (Jov 1; 2; Efescima 3,10). Celo međurazdoblje greha mora se razmotriti na takav način da i srca i um stanovnika celog Božjeg svemira budu zadovoljni i postupkom i zaključkom, posebno u odnosu na Božji karakter. Posebno je važno za otkupljene stanovnike Zemlje da razumeju Božje postupanje prema onima koji su pozivali stenje i kamenje da padnu na njih i da ih sakriju od "lica Onoga koji sedi na prestolu" (Otkrivenje 6,16). Oni moraju biti potpuno osvedočeni da je Bog savršeno pravedno postupao prema izgubljenima.

 

d.  Stanje na Zemlji.  Dok na Nebu izbavljeni vladaju i sude zajedno sa Hristom, Zemlja je pusta i prazna. Bezakonici su mrtvi; a Sotona je vezan za Zemlju (Vidi I.C.1.b.c!). Pošto nema nikoga da zavodi i kuša, Sotona je bespomoćan i besposlen. I njegovi demoni se nalaze u buntovnom raspoloženju dok sede i razmišljaju na opustošenoj i goloj Zemlji.

 

Zemlja se nalazi u istom stanju haosa u kojemu se nalazila u početku. Veliki zemljotres (Otkrivenje 16,18-20) je razorio sve gradove. Ispunjavaju se reči proroka Isaije: "Sva će se zemlja razbiti, sva će se zemlja raspasti, sva će se zemlja uskolebati. Sva će se zemlja ljuljati kao pijan čovek, i premestiće se kao koliba, jer će joj otežati bezakonje njeno, te će pasti i neće više ustati." U to vreme, Bog će kazniti "vojsku visoku" i careve zemaljske, koji su okupljeni kao "sužnji u jami" i biće "zatvoreni u tamnicu" (Isaija 24,19-22).

 

3.  Događaji na kraju milenijuma

 

Događaji koji će se zbivati na kraju milenijuma opisani su u Otkrivenju 20,5.7-10. i Otkrivenju 21. Teško se mogu navoditi hronološkim redosledom, jer se u oba poglavlja, i 20. i 21. ponovo opisuju već opisani događaji.

 

a.  Sveti grad se spušta na Zemlju.  Da bi moglo da dođe do vaskrsenja, mora da bude prisutan Životodavac. I zato se može pretpostaviti da je prvi događaj posle isteka milenijuma Hristov povratak na ovu Zemlju. Pošto će se On pojaviti zajedno sa svetima u Svetom gradu, može se sa sigurnošću zaključiti da će i oni zajedno s Njime doći s Neba (Otkrivenje 21,2). U tom trenutku, "Gospod će biti car nad svom zemljom" (Zaharija 14,9; Otkrivenje 21,2.3).

 

b.  Drugo vaskrsenje.  Tekst u Otkrivenju 20,5. potvrđuje da "ostali mrtvaci ne oživeše dok se ne navrši hiljada godina". Bezakonici se, dakle, vraćaju u život; to je vaskrsenje suda (Jovan 5,29). To je ono isto vaskrsenje koje je opisano i u Otkrivenju 20,13. Ovo vaskrsenje pruža Sotoni novu priliku da vara i zavodi (Otkrivenje 20,8).

 

 

c.  Sotona se oslobađa iz tamnice.  Prilikom drugog vaskrsenja, "pustiće se Sotona iz tamnice svoje" (Otkrivenje 20,7) "na malo vremena" (Otkrivenje 20,3). Bog svakako da nije skinuo neke stvarne lance ili otvorio stvarna tamnička vrata; umesto toga, vaskrsenje bezakonika omogućilo je Sotoni da stekne podanike s kojima može da radi.

 

I dalje veliki varalica, Sotona ponovo kreće da radi ono što najbolje zna. On počinje "da vara narode po sva četiri kraja zemlje" (Otkrivenje 20,8). Globalno područje ove prevare treba da bude zapaženo. Gog i Magog su simboli sveopšte pobune protiv Boga na Nebu (Jezekilj 38,2). Broj obuhvaćenih bezakonika iz svih vremena upoređen je sa peskom na obali mora (Otkrivenje 20,8). Sotona sada oduševljava pokvarene narode sveta da osvoje Božji Grad, koji se spustio sa Neba (Otkrivenje 21,2). Grad nosi ime "oko svetih i grad ljubazni" (Otkrivenje 20,9). Čete bezakonika kreću prema Gradu i opkoljavaju ga (Otkrivenje 20,9). Činjenica da su i dalje neprijateljski raspoloženi prema Bogu ukazuje koliko je bila pravedna božanska odluka da im uskrati nagradu svetih.

 

d.  Sud sa velikog belog prestola.  Tekst u Otkrivenju 20,11.12. opisuje sliku velikog konačnog sudskog zasedanja. Hristos je sudija; pred Njime bezakonici drhte i priroda se grči. Otkrivenje zapaža: "I videh mrtvace, male i velike, gde stoje pred Bogom, i knjige se otvoriše, i druga se knjiga otvori, koja je knjiga života; i sud primiše mrtvaci, kao što je napisano u knjigama, po delima svojima." (Otkrivenje 20,12) Oni koji su ustali iz mrtvih sada bivaju osuđeni po svojim delima, koja su zapisana u "knjigama". Opis ističe knjigu života, u kojoj su zapisana imena otkupljenih, i koja se spominje i u Otkrivenju 3,5; 13,8; 17,8; 20,15. Na ovom sudu se ne spominje blagodat, ne govori se o advokatu. Oni koji su propustili da Hrista proglase svojim zastupnikom suočavaju se sa strašnom stvarnošću suđenja po delima, suđenja koje ne mogu da izbegnu.

 

e.  Uništenje bezakonika.  Posle konačnog suđenja pred velikim belim prestolom na kraju milenijuma, bezakonici bivaju uništeni. To uništenje je opisano u Otkrivenju 20,9: "I siđe oganj od Boga s neba i pojede ih!" Ista misao se ponavlja u 14. i 15. stihu: "I smrt i pakao bačeni  biše u jezero ognjeno. I ovo je druga smrt. I ko se ne nađe zapisan u knjizi života, bačen bi u jezero ognjeno."  U celoj knjizi Otkrivenja druga smrt se opisuje kao strašni i neizbežni kraj zlih (Otkrivenje 2,11; 20,6; 21,8).

 

U Otkrivenju 20,14. druga smrt je izjednačena sa "jezerom ognjenim". U Otkrivenju 19,20. i 20,10, jezero gori ognjem i sumporom. Prema vesti trećeg anđela, oni koji prime žig zveri biće "mučeni ognjem i sumporom pred anđelima svetima i pred jagnjetom" (Otkrivenje 14,10).

 

U svojim pričama i propovedima Isus je opisivao oganj Gospodnjeg suda. U Mateju 13,40-42. možemo čitati: "Kao što se, dakle, kukolj sabira, i ognjem sažiže, tako će biti na posletku ovoga veka. Poslaće sin čovečji anđele svoje i sabraće iz carstva njegova sve sablazni i koji čine bezakonje i baciće ih u peć ognjenu; onde će biti plač i škrgut zuba." U propovedi o konačnom sudu, Isus potvrđuje da će oni koji nisu činili dela milosti "otići u muku večnu, a pravednici u život večni" (Matej 25,46). Matej 3,12. govori o "ognju večnom".

 

U dvadesetom poglavlju Otkrivenja kao da se pojavljuje neko neslaganje. Po devetom stihu bezakonici su  "pojedeni"  (grčki, "katesthio" – pojesti), što ukazuje na potpuno uništenje; dok su po 14. i 15. stihu bačeni u jezero ognjeno, koje je na drugim mestima opisano kao "večno" ili "neugasivo", što bi ukazivalo na večne muke (Otkrivenje 14,11). I Hristova izjava u Mateju 10,28. o paklu koji uništava i telo i dušu ukazuje na potpuno uništenje. Pošto ljudska bića nisu besmrtna, poslednji oganj ih proždire (Vidi Čovek II.C.2.3; Smrt I.G.1; Sud II.E!).

 

Prema tekstu u Otkrivenju 20,10. Sotona će biti bačen u jezero ognjeno, zajedno sa zverju i lažnim prorokom. Ovaj tekst ponavlja misao iz Otkrivenja 19,20. gde se kaže da zver i lažni prorok "živi biše bačeni oboje u jezero ognjeno, koje gori sumporom". Ovo dvoje, simboli antihrišćanskih sila u vreme posletka, biće na taj način uništeni. Zajedno s njima biće uništen i Sotona, koji ih je naveo da progone pripadnike Božjeg naroda. Osim toga, smrt i hades, mesto mrtvih, posebno su spomenuti (Otkrivenje 20,14) kao protivnici bačeni u ognjeno jezero da budu zauvek uklonjeni.

 

To je konačno uništenje, rporečeno več u Starom ztavetu. Prorok Malahija kaže: "Jer, gle, ide dan, koji gori kao peć, i svi će ponositi i koji rade bezbožno   biti strnjika, i upaliće ih dan koji ide, veli Gospod nad vojskama, i neće im ostaviri niu korena ni grane." (Malahija 4,1) I ovde je naglasak na potpunom uništenju. Korena – Sotone – i grana – njegovih sledbenika -  više neće biti.

 

Za mnoge je pitanje trajanja ovih kazni vrlo problematično. Grčka fraza koja je prevedena kao "u vek veka" u Otkrivenju 14,11. glasi u originalu "eis aionas aionon". "Aion" – "vek" odnosi se na trajni vremenski period, koji može da bude kratak, dugačak ili beskrajan. Njegovo značenje se delimično izvodi na temelju imenice uz koju je prislonjen, pa tako pridev "aionios" znači da nešto traje onoliko koliko iimenica koju opisuje. Prema tome, Sotonina večna kazna mora da bude ograničena na Sotoninu ograničenu trajnost. On je stvoreno biće, i nema urođene, prirodne besmrtnosti. Posledice njegovog kažnjavaja biće konačne i večne. Jezero ognjeno u koje će Sotona, zver, lažni prorok, zajedno sa smrću i hadesom, biti bačeni, na kraju će ispuniti svoj zadatak. Ono donosi drugu smrt svima i onda se gasi. Iz pepela ovog uništenja Bog će stvoriti novu Zemlju u kojoj će vladati samo pravednost (2. Petrova 3,13).

 

 

 

II.  Teološko značenje milenijuma

 

Da sumiramo ono što Biblija kaže! Drugi Hristov dolazak je vrhunac, a ne tek uvod u nezabeleženi period evangelizacije na Zemlji. Milenijum je stvaran period vremena od hiljadu godina posle drugog Hristovog dolaska kada će Sotona biti vezan, dok ce pravednici vladati sa Hristom. U toku toga vremena Sotona će biti ograničen na ovu opustošenu planetu, dok će pravedni vladati na Nebu zajedno sa Hristom. Iz ovog opšteg zaključka mogu se izvući i neke teološke pouke.

 

A.    Očigledan primer koji otkriva prirodu greha

 

Gola stvarnost opustošene Zemlje posle drugog Hristovog dolaska i događaja koji će ga pratiti biće u oštroj suprotnosti sa slavom vladavine svetih sa Hristom u novom Jarusalimu na Nebu. Kao što je već rečeno, Zemlja se vratila u prvobitno stanje haosa pre stvaranja, kada je svet bio "bez obličja i pust" (1. Mojsijeva 1,2). Sotona i njegove kohorte su ograničeni na ovu opustošenu planetu bez živih stvorenja koja bi mogli da kušaju i zavode.

 

U toku milenijuma stanovnici svemira imaće vremena da razmisle o posledicama primene Sotoninih pravila ponašanja. Tragične posledice greha biće neizbrisivo urezane u misli svih živih stvorenja. Neće biti nikakve želje da se greh ponovo pojavi.

 

B.  Potvrda Božjeg karaktera

 

U skladu sa tekstom u Otkrivenju 20,4. sveti će učestvovati u sudskom procesu u toku milenijuma. Ovo suđenje će značiti mnogo više od jednostavnog prihvatanja Hristovog suda; sveti će imati priliku da donesu svoje vlastite nezavisne sudske presude o događajima na Zemlji, i onda će ustanoviti da se one u svemu slažu s božanskim presudama koje su već donesene.

 

U toku ovog međuperioda, pre nego što grešnici budu konačno uništeni i pre nego što bude stvorena nova Zemlja, svi stanovnici svemira – otkupljeni, anđeli, i oni koji žive na bezgrešnim svetovima – imaće priliku da ocene Božje postupke prema pripadnicima ljudskog roda. Biće im data svaka mogućnost da razjasne svaku preostalu sumnju o Božjem karakteru. Njegovo postupanje sa svakim grešnikom, sa Sotonom i njegovim demonima, biće kristalno jasno i doći će do sveopšte saglasnosti da je Božji karakter besprekoran i utemeljen na ljubavi.

 

Sveti će biti svesrdno uključeni u ovo suđenje koje obavljaju zajedno sa Hristom. Pošto se spaseni već nalaze na Nebu, ovaj sud ima podatke o večnoj sudbini izgubljenih. Tako će spaseni imati priliku da zaokruže svoje razumevanje o svemu što je povezano s njihovim prijateljima, rođacima i poznanicima. U toku svoje sudijske aktivnosti moći će da sagledaju tragediju greha s božanske tačke gledišta. Biće pružena puna mogućnost da se razjasni, razume, potvrdi i prihvati sudbina svakog čoveka.

 

C.  Promena straže

 

Milenijum je upoređen s promenom straže. Stari poremećeni poredak, koji je tako dugo vladao na Zemlji, konačno je zamenjen novim. Milenijum predstavlja razdoblje između ove dve ere. On će poslužiti kao božanska orijentacija između tragedije greha i trijumfa novog sveta. "Promena straže" pružiće dovoljno vremena svetima, stanovnicima svemira i anđelima da prilagode svoj sistem razmišljanja i da se od sveta koji je bio orijentisan prema grehu okrenu prema svemiru  u kojemu više ne postoje njegove rušilačke posledice. Isto onako kao što je Bog u svojoj mudrosti video da treba da postoji vreme između prvog i drugog Hristovog dolaska, tako je On zaključio da mora postojati i vreme  između Hristovog drugog dolaska i konačnog obnovljenja ovog sveta.

  

D.  Period upoznavanja

 

Kao deo svrhe milenijuma, to razdoblje na Nebu može da posluži kao idealno vreme, neophodno Božjem narodu, koji potiče iz raznih vekova i različitih kultura da se međusobno upozna.

 

To ujedno znači da kultura i individualnost neće biti izbrisani posle vaskrsenja. I dalje će postojati razlike među pojedincima, i mi ćemo biti u stanju da prepoznamo te razlike. Iako će vaskrsenje doneti spasenima slavna duhovna tela (1. Korinćanima 15,44), ona će biti stvarna  i biće "jednaka  telu slave Njegove" (Filibljanima 3,21). U toku milenijuma otkupljeni će imati priliku da se upoznaju jedni s drugima i sa nebeskim bićima (Vidi Čovek III. A-C!).

 

III.  Istorijski pregled

 

Pre nego što budemo izneli gledišta koja su u toku istorije hrišćani imali o milenijumu, trebalo bi da definišemo terminologiju. Onda će naš pregled dalje teći hronološkim redom (Vidi apokaliptika IV.C.2; D.3!)

 

A.  Definicija terminologije

 

1.  Milenijarizam i milenijalizam

 

Iako su oba termina, i milenijarizam i milenijalizam, kao i njihove izvedenice, utemeljena na reči milenijum (latinskog porekla) i tehnički bi trebalo da se odnose na verovanje u milenijum, pojam milenijarizam se često upotrebljava u različitom i mnogo širem smislu. Milenijarizam može da ukazuje na očekivanje drugog Hristovog dolaska i na kraj svega. Posebno, on se upotrebljava u vezi sa različitim naglascima koje su pojmu kraja sveta davali hrišćani u Evropi u Srednjem veku. Hilijazam, pojam koji potiče iz grčkog jezika, često se upotrebljava u tom istom, širem smislu.

 

2.  Amilenijalizam

 

Amilenijalizam može da ima dva oblika. Jedan smatra buduću milenijalnu vladavinu nepotrebnim dodatkom eshatologiji, besmislenim interimom između slavnog drugog dolaska i završnog suđenja. Drugi stavlja milenijum između Hristove smrti i Njegovog drugog dolaska; u toku tog vremena Sotona je vezan u smislu da ne može da spreči propovedanje evanđelja svim narodima. U velikoj meri, amilenijalisti smatraju da Otkrivenje 20 opisuje razotkrivanje stvarnosti spasenja u Hristu  kao pozadine na kojoj se odvija stvarnost patnji i mučeništva na ovoj Zemlji.

 

3.  Premilenijalizam

 

U osnovi, ovaj naziv se odnosi na verovanje u Hristov drugi dolazak pre milenijuma. Ipak, postoje najmanje dve različite vrste premilenijalista.

 

a.  Dispenzacionalistički premilenijalizam.  Za dispenzacionaliste, osnovni cilj istorije je Hristova hiljadugodišnja vladavina na Zemlji. Da bi se to moglo dogoditi, neizbežno je da se doslovno ispune starozavetna proročanstva o Izrailju kao narodu. Posle Hristovog drugog dolaska, po ovom učenju, milenijum će biti razdoblje evangelizacije i probe, dok će Hristos lično vladati na Zemlji.

 

b.  Biblijski premilenijalizam.  Ovo ime se odnosi na premilenijaliste koji veruju da će milenijum biti razdoblje posle Hristovog drugog dolaska. Međutim, milenijalno carstvo će se uspostaviti na Nebu, dok će na Zemlji vladati haos i pustoš. Vidi sekciju 1. ovog članka!

 

4.  Postmilenijalizam

 

Postmilenijalizam tvrdi da ima pozitivno gledište o pobedi Hristovog evanđelja na Zemlji. Zastupnici ovog smera očekuju da evanđelje ide napred sa velikom silom i da pobedi sile zla pre drugog Hristovog dolaska. U toku milenijuma, sila evanđelja će biti vidljiva i uticaj hrišćanstva će prožimati narode i društva. Ovo milenijalno carstvo će biti uspostavljeno na ovoj Zemlji kao ubedljivi dokaz sile i pobede Isusa Hrista. Čim se ovaj dokaz bude pružio, Hristos će se pojaviti da osnuje svoje večno carstvo.

 

 

 

B.  Milenijum u istoriji

 

1.  Koreni milenijuma u jevrejskoj apokaliptici

 

Misli se da je milenijum iz Otkrivenja 20 izražen simbolizmom koji je pozajmljen iz jevrejske apokaliptike. Iako nema jasnog spomena milenijuma u jevrejskoj apokaliptici, seme jevrejskih očekivanja  se krije u pozadini kasnijih hrišćanskih shvatanja.

 

Tajne Enohove, knjiga poznata i kao Slovenski Enoh ili Drugi Enoh (kraj prvog stoleća posle Hrista), tvrdi da jedan dan u istoriji stvaranja iznosi hiljadu godina svetske istorije (2. Enohova 32,2; 33,1.2). Ovo delo je tako "postavilo temelj za spekulacije o svetskoj sedmici – o šest hiljada godina rada i muke od stvaranja do suda, i o jednoj hiljadi godina odmora i blagoslova pre nego što se otvore vrata večnosti." (PFOF 1,196) Iako ovo shvatanje nije zastupljeno u Otkrivenju 20. ono je bilo široko  prihvaćeno među hrišćanima svih vekova.

 

Četvrti Jezdra, delo nastalo krajem prvog i početkom drugog stoleća posle Hrista, govori o četiri stotine godina mesijanske vladavine, posle koje će Mesija umreti a Zemljom zavladati tišina u trajanju od sedam dana pre vaskrsenja i konačnog suda (4 Jezdra 7,28-32). Iako je prvobitno nastala među Jevrejima, knjigu su vrlo brzo preuzeli hrišćani. 

 

2.  Prva Crkva

 

Iako su neki hrišćanski pisci jasno shvatili biblijsku poruku Otkrivenja 20, većina je imala teškoća s njome. Pregled dela crkvenih otaca pokazuje deo nesuglasica među njima.

 

U Poslanici Varnavinoj (oko 100. posle Hrista) spominje se mišljenje da će istorija, kao što je svet bio stvoren za šest dana, takođe biti završena za šest hiljada godina i da sedmi dan odmora posle stvaranja predstavlja drugi Hristov dolazak  i uništenje zlih ( 15. stih). Ovu teoriju ponavljaju kasniji pisci , među kojima su Ipolit (oko 236. posle Hrista), koji je otišao tako daleko da je prorekao i dan kraja sveta (Komentar Danila 2,4-7) i Jeronim (342-420. posle Hrista, Pismo 140 Kiprijanu).

 

Papije, hrišćanski pisac iz prve polovine drugog stoleća, čija su nam dela sačuvana samo u delovima, predstavlja jednog od najranijih svedoka milenijarizma. Izgleda da je on shvatio milenijum kao zemaljski i doslovan. Crkveni istoričar Jevsevije (260-339. posle Hrista) govori o njegovim "čudnim učenjima" o hiljadugodišnjici kada će, posle vaskrsenja, Hristos uspostaviti svoje materijalno carstvo na Zemlji (Crkvena istorija 3,39.11.12).

 

Justin Mučenik (oko 165. posle Hrista) čvrsto je verovao u Hristov drugi dolazak i u doslovno vaskrsenje. Posle tog vaskrsenja nastaće "hiljadu godina u Jerusalimu, koji će tada biti izgrađen, proširen i ukrašen" (Dialogue With Tripho, 80). On citira Isaiju 65,17-25. i smatra da se taj tekst odnosi na "hiljadu godina". Konačno, Justin se posebno osvrće na Jovanovo proročanstvo da će sveti "boraviti hiljadu godina u Jerusalimu" posle čega će doći do "vaskrsenja suda" (Isto, 81).

 

Irinej (oko 130-oko 200. posle Hrista) je stao na stranu premilenijalista, naglašavajući doslovno vaskrsenje prilikom drugog Hristovog dolaska. Posle toga će nastati "vremena carstva" kojima ne određuje trajanje. Zatim će se održati sud sa "velikog belog prestola" (Against Heresies 5,35,2). Povodeći se za Irinejem, Metodije Olimpijski smatra da će posle vaskrsenja pravednici "proslaviti sa Hristom hiljadu godina odmora". Posle tih hijadu godina, oni će se baviti "većim i boljim stvarima" (Banquet of the Ten Virgins 9.5).

 

Heterodoksni (jeretički) pisac Cerinthus (drugo stoleće nove ere) spominje se u Jevsevijevim delima kao autor koji uči da će posle vaskrsenja biti uspostavljeno Božje carstvo na Zemlji i da će svako telo ponovo služiti strastima i uživanjima. Razdoblje od hiljadu godina biće provedeno u gozbama i nemoralu. U isto vreme, biće prinošene životinjske žrtve (Crkvena istorija 3.28.2-5).

 

Tertulijan ((oko 160- oko 230. posle Hrista) je predstavljao veliku silu u prilog hrišćanstvu u Kartagini. On je čvrsto verovao da će se vaskrsenje dogoditi prilikom drugog Hristovog dolaska pri kraju sveta (On the Resurrection of the Fresh 22). Tvrdio je osim toga da će hiljadu godina posle drugog dolaska sveti provesti na ovoj Zemlji i nastanjivati "grad Jerusalim koji će Bog sagraditi". Posle tog razdoblja odmaranja, sveti će se preobraziti u "trenuću oka" i biti premešteni u nebesko carstvo (Against Marcion, 2,25).

 

Laktancije, koji je svoje spise napisao radi verskog usavršavanja sina imperatora Konstantina, stavlja milenijum posle uništenja bezakonika i vaskrsenja svetih. U toku milenijuma sveti će predstavljati "beskrajnoi mnoštvo", "predsedavati nad živima kao sudije" i "pokoriti ostale narode kao svoje roblje". Njegov opis mira u toku tog razdoblja kao da povezuje biblijske ideje sa citatima iz Sibilinih proročanstava i latinske poezije (Divine Institutes 24).

 

Kao što se može videti, biblijska doktrina o milenijumu vrlo brzo je bila izopačena. To je celu doktrinu iznelo na loš glas. Jeronim je ovako izrazio svoje ogorčenje nad tom činjenicom: "Sveti nikada neće imati neko zemaljsko carstvo, već nebesko. Neka zato prestane ta priča o hiljadu godina!" (Commentary on Daniel 7,17).

 

3.  Avgustin

 

Dok je prva Crkva predstavljala progonjenu manjinu, nada u milenijum je donosila utehu i olakšanje. Ali, kada je Crkva postala priznata, dominantna, i snažna, bilo je mnogo lakše gledati na sadašnje vreme kao na vreme Božjih posebnih blagoslova i širenja evanđelja. Time je bio pripremljen put za Avgustinovo analitičko tumačenje uloge Crkve i njegovom delu Božji grad (413. posle Hrista).

 

U svom tumačenju Otkrivenja, Avgustin se čvrsto oslanjao na "Sedam pravila" i na pretpostavke Tikonija, donatiste iz četvrtog stoleća. Držeći se pravila koja je sam postavio, Tikonije je prvo vaskrsenje proglasio duhovnim (događa se prilikom obraćenja) a drugo stvarnim (prilikom drugog Hristovog dolaska). Milenijum je postao hijadugodišnje carevanje svetih na Zemlji, koje je već počelo prilikom prvog Hristovog dolaska. Osim toga, Tikonije je skratio hiljadu godina na 350 (tri i po vremena) i govorio da je Crkva Novi Jerusalim iz Otkrivenja 20.

 

Povodeći se za Tikonijem, Avgustin je govorio da se milenijum proteže od prvog do drugog Hristovog dolaska. Otkako je Sotona bio zbačen na Zemlju (Otkrivenje 12), "Božje carstvo" se kreće prema pobedi u sadašnjem vremenu. Prvo vaskrsenje opisano u Otkrivenju 20,6. za njega je duhovno vaskrsenje duše prilikom obraćenja umesto stvarno vaskrsenje tela prilikom drugog Hristovog dolaska. Milenijum iz Otkrivenja 20. događa se na Zemlji. Sotona je vezan time što ne može da prevari Crkvu. Avgustin priznaje da je verovao u milenijum posle drugog Hristovog dolaska, ali da je kasnije promenio mišljenje, delimično i zbog ekstremnih pogleda predstavnika tog tumačenja, koji su tvrdili  da će "oni koji će tada ustati uživati u ugodnostima neumerenih telesnih gozbi, na kojima će se služiti tolike količine mesa i pića da će biti povređena ne samo osećanja umerenih, već premašena i mera verovatnoga. Takvim tvrđenjima mogu da veruju samo telesni ljudi." (Božji grad, 20.7)

 

Avgustinovo mišljenje da hrišćanska era predstavlja milenijum bilo je vladajuće, opšteprihvaćeno gledište u toku Srednjeg veka. Ono se zadržalo u teološkim okvirima protestantskih reformatora kao njegov sastavni deo i poslužilo kao temelj mnogim savremenijim biblijskim tumačenjima.

 

4.  Joakim od Flore i Reformacija

 

Kao preteča protestantske Reformacije Joakim od Flore (1130-1202) je oživeo interes prema tumačenjima proročanstava. Njegovo "Tumačenje Apokalipse" je posebno zanimljivo kada se radi o milenijumu. U njemu Joakim napada opšteprihvaćeno avgustinsko filozofsko gledište, koje Crkvu proglašava dominantnom, a zanimanje za istorijske stvarnosti beznačajnim. On je prebacio naglasak na Božje otkrivenje u istoriji.

 

Joakim tvrdi da Otkrivenje 20 opisuje sedmo razdoblje sveta ili treće razdoblje Duha. Ovaj period traje od pobede nad Antihristom i može da bude vrlo kratak. Joakim se nije potpuno udaljio od Avgustinovog shvatanja, jer ni on ne izjednačava milenijum sa hiljadom istorijskih godina. On ostavlja mesta za međuperiod između pada Antihrista i konačnog carstva, ali ne prihvata hiliastičku mosao o budućem carstvu od hiljadu godina. U toku tog međuperioda Sotona će biti konačno vezan. "Sveti Duh je već delimično vezao đavola, i On će ga još potpunije vezati toga dana... sve dok se ne bude navršilo vreme koje je simbolički predstavljeno kao hiljada godina, od vremena Gospodnjeg vaskrsenja do vremena Sotoninog odvezivanja." (Exposition on the Apocalypse, fol. 211 v.)

 

Iako se još drži avgustinskog tipa gledišta o milenijumu, Joakim govori o budućem vezivanju Sotone i pokreće snage koje će uputiti izazov tradicionalnom gledištu. Joakim je tako "napisao" prolog razvoju istorijskog pogleda na ispunjenje proročanstava koji će svoj vrhunac dostići u vreme protestantske Reformacije. Na taj način on je unapred slikovito predstavio novi interes prema premilenijalizmu. 

 

Ostali, čak i rimokatolici, odbacuju Avgustinovo mišljenje o milenijumu. Krajem šesnaestog stoleća, Francisko Ribera (Francisco Ribera), španski jezuitski teolog, stavlja milenijum u vreme između vezivanja Sotone prilikom Hristove smrti i dolaska Antihrista. Međutim, on odbacuje Avgustinovu misao o vladavini Crkve na Zemlji, smatrajući umesto toga da u toku tog razdoblja sveti vladaju na Nebu. Osim toga, hiljadu godina se po njemu mogu shvatiti "elastično, simbolički" ili bar "neodređeno" (PFOF 2,492).

 

Sa izuzetkom Hajnriha Bulingera (Heinrich Bullinger) koji je bio premilenijalist, većina protestantskih teologa šesnaestog stoleća smatra – zajedno sa Avgustinom – da je milenijum započeo Hristovom smrću i vezivanjem Sotone. Tek u sedamnaestom stoleću protestanti su počeli da smeštaju milenijum u budućnost. Tako je Jozef Mede (Joseph Mede, 1586-1638) u svom delu Ključ Otkrivenja napisao da će milenijum početi suđenjem Antihristu – za njega je to Rimokatolička Crkva – i da će trajati hiljadu godina. Novi Jerusalim će biti na ovoj Zemlji sve do sveopšteg vaskrsenja  i suđenja bezakonicima. Džon Kotn (John Cotton), puritanac iz Nove Engleske (1584-1652) kaže da će milenijum započeti posle uništenja Antihrista i Rima, a ne sa Konstantinom ili Teodosijem. U isto vreme, Kotn smatra da će prvo vaskrsenje biti duhovne prirode. Kasnije je nekoliko engleskih i nemačkih teologa naglašavalo budući karakter milenijuma. Ipak su neki prihvatali i pogrešna mišljenja, kao, na primer, Johan Bengel (Johann Bengel, 1687-1752), koji je zastupao ideju o dva milenijuma: o prvom na Zemlji kada će Sotona biti vezan, i drugom na Nebu, kada će pravednici vladati.

 

5. Pojava postmilenijalizma

 

Daniel Vitbi (Daniel Whitby, 1638-1726) bio je rođen u Engleskoj i obrazovan na Triniti koledžu u Oksfordu. Postao je rektor crkve Svetog Edmunda u Salisberiju i vrlo plodan pisac. U svom dvotomnom delu "Paraphrase and Commentary on the New Testament", Vitbi objavljuje svoje poglede na milenijum iz Otkrivenja 20.

 

Vitbi duhovno tumači prvo vaskrsenje povodeći se u tome za Avgustinom, ali ga ipak stavlja u budućnost. "Prvo vaskrsenje" će prema njemu biti veliko izlivanje Svetoga Duha, nacionalno organizovanje Jevreja, svrgavanje pape i Turaka. Ti događaji će obeležiti početak milenijuma, kada će se evanđelje propovedati sa ubedljivom snagom. Uz pomoć Svetoga Duha, Crkva, sastavljena od obraćenih Jevreja i neznabožaca, krenuće da propoveda celome svetu i doneće veliku svetlost svim narodima. U toku tog vremena, Sotona će biti vezan i pobede evanđelja će potvrditi verodostojnost Hristovog obećanja da će biti sa svojim sledbenicima sve do kraja sveta. Hristov drugi dolazak će se dogoditi jedino na kraju ovog slavnog zemaljskog milenijuma. Posle ovog zlatnog doba, doći će kraj i Hristos će se vratiti da sudi svima i da podigne mrtve.

 

Postmilenijalizam je postajao sve popularniji u toku osamnaestog i devetnaestog stoleća. Bilo je to vrlo optimističko gledište o položaju ljudi i bilo je potpuno prirodno što je pokušavao da Hristov drugi dolazak odgodi za neki daleku budućnost. Ovaj posebni oblik milenijalizma u Severnu Ameriku je uveo Džonatan Edvards (Jonathan Edwards), najistaknutiji teolog Velikog Probuđenja. Njegove poglede je prihvatio i njegov slavni unuk Timoti Dvajt (Timothy Dwight, 1752-1817), koji je postao predsednik Jejla (Yale) i poznat kao propovednik, pisac i administrator. Postmilenijalizam je postao karakteristika intelektualnih hrišćana osamnaestog i devetnaestog stoleća u Americi i Evropi. Taj pogled je čoveku osiguravao mogućnost da sarađuje sa Bogom u uspostavljanju milenijuma na Zemlji i zlatnog doba koje je on donosio.

 

Ovaj posebni pogled je i dalje preovladao u Severnoj Americi sredinom devetnaestog stoleća i suprotstavljao se premilenijalnom gledištu adventista, i to ne samo u postavljanju datuma drugog Hristovog dolaska, već i u mišljenju da će Hristos doći iznenada u vreme kada će zlatno doba još predstavljati budućnost Crkve na Zemlji. Rani adventistički pisac Džeims Vajt (James White) ovako je opisao to gledište: "Ovo popularno gledište smatra da će se celi svet obratiti i da će svi ljudi postati sveti. To srećno stanje stvari, kažu oni, potrajaće hiljadu godina, i Hristos će u toku tog vremena duhovno vladati zajedno sa svojim narodom." 

 

Postmilenijalizam se nalazio na vrhuncu dok je adventizam bio u povoju. Jedna uticajna knjiga , "Drugi dolazak" (Second Advent) Davida Brauna (David Brown), škotskog prezbiterijanskog pastora, pojavila se 1846. godine (revidirana 1849). Mnogo godina ovo delo je bilo priznavano kao standardno delo o postmilenijalnom gledištu. Drugo značajni delo, koje je zastupalo ovo gledište napisao je Čarls Hodž (Charles Hodge- 1871), profesor na Prinstonu pod naslovom Sistematska teologija (Systematic Theology). Među druge uticajne teologe s Prinstona koji su zastupali ovo gledište spadaju V.G.T. Šed (W.G.T. Shedd), R.L. Dabni (R.L. Dabney), B.H. Smit (B.H. Smith), A.H. Strong i B.B. Varfild (B.B. Warfield).

 

U drugom delu dvadesetog stoleća polako se topila podrška postmilenijalnom gledištu. Teške okolosti u toku tog stoleća, sa dva svetska rata, stalnim porastom nasilja i nehumanog postupanja čoveka prema čoveku pomračili su ovo slavno viđenje budućnosti. Sukob oko milenijuma danas se pretežno vodi između amilenijalista i premilenijalista.

 

6. Ponovna pojava amilenijalizma

 

Kao što je već bilo opisano, Avgustin je prvi sistematizovao amilenijalističku šemu tumačenja Otkrivenja 20. Njegovi pogledi su bili izuzetno uticajni i "postali su tradicionalno gledište i katolicizma i protestantizma". U velikoj meri Avgustinov amilenijalizam i danas preovladava u "konzervativnim reformatorskim i prezbiterijanskim Crkvama" (LaRondelle, septembar 1982).

 

Amilenijalizam se javlja u različitim oblicima. Na primer, nemački teolog iz devetnaestog stoleća Teodor Klifot ((Theodor Kliefoth) smatra da se milenijum odnosi na neko međuvreme. Umesto da se usredsređuje na Crkvu na Zemlji između dva Hristova dolaska, njegov pogled se bavi vladavinom svetih na Nebu pre vaskrsenja. Drugi primer je pogled teologa H. Bitenharta (H. Bietenhard) o kraju istorije, koji tvrdi da milenijum treba da bude "poslednji period vladavine Hrista nad ovim vremenom" i "samo konačna faza i puno otkrivanje mesijanskog carstva". U to vreme, "Crkva će se pokazati kao milenijalna Crkva i Sotona će biti vezan" (Berkouwer  299). Neki amilenijalisti govore  da hiljadu godina iz Otkrivenja 20 odgovaraju sadašnjem vremenu. Drugi ne nalaze da je taj vremenski period uopšte posebno važan.

 

7.  Oživljavanje premilenijalizma

 

Dolaskom devetnaestog stoleća budi se živi interes prema proučavanju proročanstava, a svest o skorom dolasku Isusa Hrista počinje se širiti Engleskom i Amerikom. Mnogi ljudi se priključuju pokretima za proučavanje proročanstava i počinju objavljivati premilenijalni dolazak Isusa Hrista u skladu s istorijskom metodom tumačenja proročanstava.

 

Henri Dramond je organizovao niz proročkih konferencija u Alberi Parku u vremenu od 1826. do 1830; koje su se održavale u znaku premilenijalnog, istorijskog tumačenja Otkrivenja. Edvard Irving je svoj uticaj uložio u širenje premilenijalnog pokreta.

 

Zahvaljujući kasnijim biblijskim konferencijama u Pauerkourt Hausu (Powercourt House) pojavila su se dva nova tumačenja: futurizam i darbiizam. Futurizam je u stvari bio novo oživljavanje proročkog sistema španskog jezuite Ribere, čije je delo 1590. godine premestilo naglasak sa papinstva kao Antihrista na neku buduću osobu koja će progoniti Crkvu u toku tri i po doslovne godine. Ovo gledište je proučavano na proročkim konferencijama po celoj Engleskoj i Americi i ponovo je vratilo premilenijalizam na vodeće mesto.

 

Drugo krilo premilenijalizma pokrenuo je J.N. Darbi (J.N. Darby, 1800-1882), pripadnik Plimutske Braće. On je postao jedna od vodećih ličnosti na konferencijama u Pauerkourtu. Plodan pisac, postao je poznat kao moderni osnivač dispenzacionalizma. Darbi je zastupao mišljenje da će Crkva biti potajno uzeta na Nebo pre početka velike nevolje, što je postalo karalkteristika ovog sistema. Šest puta je posećivao Sjedinjene Države između 1859. i 1874. godine i na taj način je dispenzacionalizam uhvatio korena u tom delu sveta. Proročke i biblijske konferencije i pokret koji se iz njih razvio bili su posledica tog interesa i mnogi proučavaoci Biblije su učestvovali na konferencijama kao što su bile one u Nijagari od 1883. do 1897. godine. Kako je vreme prolazilo, učesnici su se podelili na one koji prihvataju potajno odvođenje Crkve pre početka velike nevolje i na one koji veruju da će Crkva morati da prođe kroz taj teški period. Ova poslednja grupa je kasnije postala poznata kao grupa post-tribulacionista.

 

Među iticajnim sledbenicima Darbijeve pretribulacionističke grupe bio je C.I. Skofild (C.I. Scofield, 1843- 1921), koji je izdao uticajnu Skofildovu referentnu Bibliju. On je kasnije imao veliki uticaj na širenje dispenzacionalističkog učenja. Premilenijalizam je uvek predstavljao vrlo važan aspekt dispenzacionalizma, a zemaljski milenijum posle Hristovog drugog dolaska uvek je imao istaknuto mesto u njegovim učenjima. Međutim, među pripadnicima ove škole ima i razlika u gledištima.

 

Danas su premilenijalisti podeljeni u dve osnovne grupe: istorijski premilenijalisti i dispenzacionalistički premilenijalisti. Obe grupe smeštaju milenijum između dva stvarna vaskrsenja; obe veruju da će carstvo biti proglašeno posle slavnog Hristovog drugog dolaska, kratko vreme posle vremena progonstva vernih. Obe vide milenijalno carstvo na ovoj Zemlji. Međutim, dok istorijski premilenijalisti smatraju Crkvu pravim Božjim Izrailjem, dispenzacionalistički premilenijalisti očekuju da će se starozavetna proročanstva o Izrailju ostvariti doslovnim obnavljanjem jevrejske nacije i njenog Hrama u Jerusalimu.

 

8.  Adventističko gledište

 

Adventisti sedmog dana imaju svoj koren u mileritskom adventnom probuđenju iz 1840-tih godina. Vilijam Miler je prihvatio premijenijalističko gledište nasuprot postimilenijalističkom gledištu koje je bilo vrlo popularno u nekim krugovima toga vremena. Postmilenijalizam je veoma optimističku gledao na svet  i očekivao zlatno doba, koje će uskoro nastati silom evanđelja i to pre Hristovog drugog dolaska. Vilijam Miler se oštro usprotivio tom gledištu propovedajući skori Hristov drugi dolazak, određujući čak i mogući datum dolaska – 1843. godinu.

 

Iako je Milr bio premilenijalista, nije se slagao sa drugim zastupnicima toga gledišta. I MIler i literaristi su verovali u drugi Hristov dolazak pre milenijuma i u dva vaskrsenja odvojena razdobljem od hiljadu godina. Međutim, Miler nije sledio literariste u njihovom verovanju u jevrejsko ispunjenje starozavetnih proročanstava u toku milenijuma.

 

U prvom izveštaju Generalne konferencije hrišćana koji očekuju Hristov drugi dolazak iz 1841. godine, nalazila se i sledeća izjava:

 

"Mi se svi slažemo i čvrsto smo uvereni da je popularna teorija o hiljadi godina ili više duhovnog i nevidljivog carovanja Isusa Hrista u ovom sadašnjem pokvarenom svetu... potpuno nebiblijska.

 

Dalje, mi se slažemo da će u samom početku milenijuma Gospod doći u slavi svoga Oca i i svi sveti s Njime i da će grešnici koji su ostali živi i bezbožni biti pobijeni mačem Gospodnjim ... umesto da svi budu obraćeni i da postanu poslušni evanđelju." (PFOF  4,563.564)

 

Posle velikog razočaranja 1844. godine došlo je do važne promene u adventističkom tumačenju milenijuma: "Posle raspada mileritskog pokreta 1844. godine, njegov najvažniji naslednik postali su adventisti sedmog dana, koji su nastavili da veruju u premilenijalizam, sa jednom novom karakteristikom: milenijalno carstvo ili vladavina proslavljenih svetih biće na Nebu, a ne na Zemlji.Tek posle milenijuma će Novi Jerusalim – zajedno sa svetima – sići na Zemlju koja će biti obnovljena kao njegovo večno boravište." (LaRondelle, septembar 1982).

 

Džeims Vajt, jedan od ranih adventističkih vođa bio je povezan sa mileritskim pokretom. On je 1849. godine objavio svoju knjižicu "Poruka malom stadu" u kojoj se bavi milenijumom. U knjižici, između ostaloga, navodi i pismo koje je dobio od svoje žene Elen G. Vajt: "Potpuno se slažem s tobom da će biti dva doslovna vaskrsenja, razdvojena razdobljem od hiljadu godina. Osim toga, slažem se s tobom da se... nova Zemlja... neće pojaviti sve dok mrtvi bezakonici ne budu vaskrsnuli i posle toga uništeni kada istekne hiljadu godina." U dva članka  objavljena 1876. godine u časopisu "Signs of the Times" (Znaci vremena), Vajt odbacuje zemaljski milenijum  i učenje o sveopštem obraćenju, naglašavajući umesto toga biblijsko i doslovno shvatanje milenijuma (ST, 6. i 13.  januar 1876 ). U svojoj knjizi "Biblijski adventizam" (Bible Adventism), koja je izašla nekako u isto vreme, Vajt jasno ističe da će milenijalno carstvo biti na Nebu: "Besmrtni podanici carstva će se uzneti sa svojim Gospodom u večni grad i carovati s Njime i suditi s Njime bezakonicima u toku hiljadu godina. Za to vreme Zemlja će biti pusta." (84)

 

Godine 1881. knjiga Juraje Smita (Uriah Smith) pod naslovom "Danilo i Otkrivenje" (Daniel and Revelation – koja je bila preštampavana nekoliko puta) predstavila je milenijum skoro na isti način kao i Elen i Džeims Vajt. Knjiga "Naše vreme u svetlosti proročanstva" (Our Time in the Light of of Prophecy – 1917) od V.A. Spajsera (W. A. Spicer) sledi iste misaone tokove. To se odnosi i na kasniju knjigu "Pitanja doktrine" (Questions of Doctrine – 1957). Godine 1980. Crkva je prihvatila sledeću izjavu kao osnovno verovanje broj 26:

 

"Milenijum je hiljadugodišnje carovanje Hrista sa svojim svetima na Nebu između prvog i drugog vaskrsenja. U toku ovog vremena sudiće se mrtvim bezakonicima; Zemlja će biti potpuno opustošena, bez stanovnika, zauzeta od Sotone i njegovih anđela. Na kraju milenijuma Hristos i Njegovi anđeli i Sveti grad sići će sa Neba na Zemlju. Mrtvi nepravednici će tada vaskrsnuti i sa Sotonom i njegovim anđelima opkoliće Grad; ali, oganj od Boga će ih uništiti i očistiti Zemlju. Svemir će tako zauvek biti oslobođen od greha i grešnika." (SDA Yearbook 1981, 8)

 

IV.  Komentari Elen G. Vajt

 

Zanimljivo je da Elen G. Vajt pravi tananu razliku između reči "milenijum" i izraza "hiljadu godina".  Prvi naziv upotrebljava kada govori o pogrešnoj, postmilenijalnoj ideji o zemaljskom milenijumu, a drugi kada opisuje biblijski period od hiljadu godina, sa svetima na Nebu i Sotonom vezanim na Zemlji.

 

A.  Milenijum

 

Pre nego što je slušala Milera kako propoveda 1840. godine, Elen G. Vajt je govorila da će doći do zemaljskog milenijuma pre Hristovog dolaska na nebeskim oblacima (LS 21). Kada je čula da će Hristos doći 1843. godine bila je zahvaćena užasom, jer joj se vreme učinilo suviše kratko da bi se svet mogao obratiti i spasti (LS 20). Pošto je prihvatila Milerova učenja, njeno razumevanje milenijuma je doprinelo da se odvoji od Metodističke Crkve. Prilikom jednog razrednog sastanka, Elen je govorila o svojoj radosnoj nadi u drugi Hristov dolazak.

"Kada se predsedavajući starešina obratio drugima u razredu, izrazio je veliku radost s kojom očekuje zemaljski milenijum, kada će Zemlja biti puna poznanja Gospodnjega kao more vode što je puno. Čeznuo je da vidi kako započinje taj slavni period." Posle sastanka ona i njen brat Robert su postali svesni "da se prema njima postupa s očiglednom hladnoćom i da to čine upravo oni  koji su ranije bili ljubazni i prijateljski raspoloženi prema njima." (LS 20) Navodimo neke njene komentare o zemaljskom milenijumu:

 

"Veliki deo prorovedanja u sadašnje vreme je takve prirode da uljuljkuje ljude u duhovni san. Doktrina o milenijumu je ublažavajući napitak namenjen grešnicima koji ne žele da se odvoje od greha. Sotona je mnogo zadovoljniji podrškom koju mu pružaju pastiri stada kada istinu za sadašnje vreme mešaju sa zabludom, nego podrškom koju mu daju i najokoreliji nevernici." (ST, 4. jul 1900)

 

"Crkve našeg vremena čeznu za svetovnom veličinom, i isto su tako nespremne da vide svetlost proročanstva i da prihvate dokaze o njihovom ispunjenju u vidu skorog Hristovog dolaska, kao što su to bili Jevreji u odnosu na Njegov prvi dolazak. Oni su očekivali da dočekaju zemaljsku i pobedonosnu vladavinu Mesije u Jerusalimu. Navodni hrišćani našega vremena očekuju zemaljski prosperitet Crkve i obraćenje sveta i uživanje u zemaljskom milenijumu." (ST, 11. mart 1900)

 

"Pre nego što Zakonodavac bude došao da kazni neposlušne, prestupnici će biti opomenuti da se pokaju i da se vrate svojoj vernosti; međutim, za većinu ove opomene će biti uzaludne. Apostol Petar kaže: 'A ovo znajte najpre da će u poslednje vreme doći rugači, koji će živeti po svojim željama i govoriti: gde je obećanje dolaska njegova?Jer otkako oci pomreše, sve stoji tako od početka stvorenja!' (2. Petrova 3,3.4) Zar ne čujemo te iste reči kako se ponavljaju, ne ustima otvorenih bezbožnika, već mnogih koji izlaze na propovedaonice u našoj zemlji? Takvi viču: 'Nema razloga za uzbunu! Pre nego što Hristos dođe ceo svet treba da bude obraćen i pravednost treba da vlada hiljadu godina. Mir! Mir! Sve se odigrava onako kako se odigravalo od početka. Neka se niko ne uzbuđuje zbog zastrašujućih poruka tih paničara!' Međutim, ta doktrina o milenijumu nije u skladu s učenjem Hrista i Njegovih apostola. Isus je postavio značajno pitanje: 'Ali, sin čovečji kada dođe, hoće li naći veru na zemlji?' (Luka 18,8) I kao što smo već videli, On sam kaže da će stanje na Zemlji biti slično stanju u vreme Nojevo. Pavle nam govori da obratimo pažnju na umnožavanje bezakonja u vreme kada se kraj bude približavao: 'A Duh razgovetno govori da će u poslednja vremena odstupiti neki od vere, slušajući lažne duhove i nauke đavolske.' (1. Timotiju 4,1) Apostol kaže: 'Ali ono znaj da će u poslednje dane nastati vremena teška!' (2. Timotiju 3,1) I onda navodi zastrašujući listu greha koji će se naći među onima koji imaju obličje pobožnosti." (PP 102.103)

 

Elen G. Vajt je ukorila radnike u Božjem delu zbog njihove letargije. Ona piše: "Oni se kreću tako tromo kao da im je dozvoljen zemaljski milenijum kao vrema da rade za duše." (2T 335) U jednom članku u časopisu Review and Herald, objavljenom 1885. godine, ona kaže: "Ovde na ovom svetu mi se moramo osposobiti za one velike nevolje s kojima ćemo se uskoro sukobiti.  A ipak se neki među nama ponašaju kao da pred sobom imaju celi milenijum da završe svoje delo. Međutim, tekst kaže: 'Stražite i molite se, jer ne znate dana ni časa!'" (R&H, 18. avgust 1885) U knjizi Evanđeoski radnici (Gospel Workers) je napisala: "Mnogi su doživeli neuspeh, veliki neuspeh, iako je trebalo da postignu uspeh. Oni nisu osetili odgovornost za to delo; uzimali su stvari tako olako kao imaju celi zemaljski milenijum da rade na spasenju duša." (GW 279)

 

B.  Hiljadu godina

 

Većina tekstova Elen G. Vajt o hiljadu godina iz Otkrivenja 20 opisuju događaje koji se zbivaju pre, za vreme i posle milenijuma. Prvi koji ovde navodimo, međutim, govori o pozitivnim rezultatima prihvatanja biblijske doktrine.

 

"Takve blagoslovene rezultate su osetili oni koji su primili vest o drugom Hristovom dolasku. Oni su došli iz raznih verskih zajednica, ali su oborili crkvene ograde koje su ih delile; suprotna verovanja su razbili u atome, odbacili nebiblijsku nadu u zemaljski milenijum, ispravljili su pogrešna verovanja povezana sa drugim Hristovim dolaskom, uklonili su ponos i prilagođavanje svetu; popravili zla koja su učinili, sjedinili su svoja srca vezama  najlepšeg zajedništva, učinili da zavladaju ljubav i radost. Ako je ta doktrina to učinila za nekoliko vernika koji su je prihvatili, ona bi to učinila i za sve koji bi je primili." (GC 379.380)

 

1.  Pre milenijuma

 

"Pisac Otkrivenja proriče progonstvo Sotone i stanje haosa i opustošenja u koje će Zemlja biti vraćena. On izjavljuje da će to stanje potrajati hiljadu godina. Posle opisivanja prizora Gospodnjeg drugog dolaska i uništenja zlih, proročanstvo se nastavlja: 'I videh anđela gde silazi s neba, koji imaše ključ od bezdana i verige velike u ruci svojoj. I uhvati aždahu, staru zmiju, koja je đavo i sotona, i sveza je na hiljadu godina. I u bezdan baci je, i zatvori je, i zapečati nad njom, da više ne prelašćuje naroda dok se ne navrši hiljada godina; i potom valja da bude odrešena na malo vremena.' (Otkrivenje 20,1-3)" (GC 658)

 

"Pošto bi u toku svoje simboličke službe obavio pomirenje za Izrailj, prvosveštenik bi izlazio i blagosiljao zbor. Tako će se i Hristos, na završetku svoga posredničkog dela, pojaviti 'bez greha na spasenje" (Jevrejima 9,28) da blagoslov večnog života podeli onima koji ga čekaju. I kao što je sveštenik, uklanjajući grehe iz Svetilišta, priznavao grehe nad glavom jarca za Azazela, tako će i Hristos staviti sve grehe na Sotonu, začetnika i podstrekača na greh. Jarac za Azazela, noseći grehe Izrailja, bio je odveden u nenastanjenu zemlju (3. Mojsijeva 16,22), pa će tako i Sotona, noseći krivicu za sve grehe na koje je naveo Božji narod, biti ograničen na ovu Zemlju u toku hiljadu godina, Zemlju koja će tada biti pusta i bez stanovnika i onda će konačno pretrpeti punu kaznu za greh u ognju koji će uništiti sve bezakonike. Tako će se konačnim brisanjem greha ostvariti veliki plan otkupljenja i izbavljenje svih koji su bili spremni da odbace zlo." (GC 485.486)

 

2.  U toku milenijuma

 

"Pošto su sveti preobraženi i dobili besmrtnost, pošto su uzeti da budu sa Isusom, pošto su dobili harfe, haljine i krune i ušli u grad, Isus je zajedno sa njima seo da sudi. Knjige su se otvorile – knjiga života i knjiga smrti. Knjiga života sadrži dobra dela svetih; a knjiga smrti zla dela bezakonika. Ove knjige se sada upoređuju sa knjigom uredaba, Biblijom, i na osnovu toga se sudi ljudima. Sveti, u saglasnosti sa Isusom, donose svoje odluke o umrlim bezakonicima. Anđeo mi je rekao: 'Gledaj ih, svete, kako sede u sudu i u saglasnosti sa Isusom presuđuju zlima u skladu s delima koja su učinili u telu! Ono što će morati da prime prilikom izvršenja kazne je zapisano pored njihovih imena!' Videla sam da će to biti posao svetih sa Isusom u toku hiljadu godina koje će provesti u svetom Gradu pre nego što se on bude spustio na Zemlju." (EW 52.53)

 

"Čula sam drugoga anđela kako odgovara... 'Sveti će počivati u svetom Gradu i vladati kao carevi i sveštenici hiljadu godina; onda će se Isus zajedno sa svetima spustiti na Maslinsku goru i gora će se raspasti i postati velika ravnica da Božji Raj počiva na njoj. Ostatak Zemlje neće biti očišćen dok se ne navrši hiljada godina, kada će umrli bezakonici vaskrsnuti i okupiti se oko Grada. Stope bezakonika nikada neće obesvetiti obnovljenu Zemlju. Oganj će pasti od Boga s neba i poješće ih – spaliće im i koren i grane. Sotona je koren, a njegova deca su grane. Isti oganj koji će pojesti zle, očistiće Zemlju." (EW 51.52)

 

"U toku hiljadu godina između prvog i drugog vaskrsenja održavaće se sud nad zlima. Apostol Pavle ukazuje na taj sud kao na događaj koji će se  odigrati posle drugog Hristovog dolaska. 'Ne sudite ništa pre vremena, dokle Gospod ne dođe, koji će izneti na videlo što je sakriveno u tami i objaviće savete srdačne.' (1. Korinćanima 4,5) Danilo objavljuje da će se posle dolaska Starešine dana "dati sud svecima Višnjega' (Danilo 7,22). U to vreme će pravedni vladati kao carevi i sveštenici Gospodu. Jovan kaže u Otkrivenju: 'I videh prestole  i seđahu na njima i dade im se sud... i biće sveštenici Bogu  i Hristu, i carovaće s njime hiljadu godina.' (Otkrivenje 20,4.6) Upravo u to vreme, kao što je Pavle prorekao, 'sveti će suditi svetu!' (1. Korinćanima 6,2). U zajedništvu sa Hristom oni će suditi bezakonicima, upoređivati njihova dela s knjigom uredaba, Biblijom, i rešavati svaki slučaj u skladu sa delima koja su bila učinjena u telu. Onda će se kazna koji zli treba da pretrpe odmeriti prema njihovim delima; i zapisati u knjigu smrti pored njihovog imena." (GC 660.661)

 

"Zemlja izgleda kao opustošena divljina. Gradovi i sela, razoreni zemljotresom, leže u ruševinama. Planine su se pokrenule sa svojih mesta, ostavljajući za sobom prostrane pećine. Nazupčane stene, izbačene talasima, ili otkinute od same zemlje, razbacane su po celoj njenoj površini. Veliko drveće je iščupano iz korena i posuto po tlu. Tu treba da bude dom Sotone i njegovih zlih anđela u toku hiljadu godina. Ovde će on biti zatočen, osuđen da luta gore-dole po ispreturanoj površini Zemlje i da gleda posledice svoje pobune protiv Boga i Njegovog zakona. U toku hiljadu godina moći će da uživa plodove prokletstva koje je izazvao. Ograničen samo na Zemlju, neće imati prednost da krstari drugim planetama i da kuša i uznemirava one koji nisu pali u greh. U toku tog vremena, Sotona će teško patiti. Od vremena njegovog pada, njegove pokvarene osobine su bile u stalnoj upotrebi. Ali, sada je biti lišen svoje sile, ostavljen da razmišlja o ulozi koju je igrao od vremena svoga pada, i da gleda  unapred sa strahom i drhtanjem na užasnu budućnost, kada će morati da plati za sva zla koja je učinio, da bude kažnjen za sve grehe koji su pod njegovim uticajem učinjeni." (EW 290)  

 

3.  Posle milenijuma

 

"Posle isteka razdoblja od hiljadu godina Hristos se ponovo vrača na Zemlju. Prati ga vojska otkupljenih, sledi povorka anđela. I dok se spušta sa zastrašujućom veličanstvenošću, naređuje mrtvim bezakonicima da ustanu i da prime svoju kaznu. I oni izlaze, moćna vojska, bezbrojni kao pesak na morskoj obali. Koliko se razlikuju od onih koji su ustali u prvom vaskrsenju! Pravednici su bili odeveni u besmrtnu mladost i lepotu. Bezakonici nose tragove bolesti i smrti." (FLB 355)

 

"Na kraju razdoblja od hiljadu godina, Isus, car slave, spušta se iz svetog Grada, odeven sjajem, sličan munji, i silazi na Maslinsku goru – na istu goru sa koje se uzneo posle svog vaskrsenja. Kada Njegove stope dodirnu goru, ona se razdvaja i postaje vrlo velika ravnica i tako se priprema da primi sveti Grad u kojemu je Božji raj, Edemski vrt, koji je bio uzet na Nebo posle čovekovog prestupa. A sada se spušta zajedno s Gradom, još lepši, još slavnije ukrašen nego onda kada je bio podignut za Zemlje. Božji grad se spušta i smešta na veliku ravnicu pripremljenu za njega. Tada Isus napušta Grad okružen vojskom otkupljenih, dok ga na Njegovom putu prati mnoštvo anđela. Sa zastrašujućom veličanstvenošću

poziva mrtve bezakonike da ustanu. Oni se bude iz svoga dugog sna. Ali, kakvog li strašnog buđenja! Gledaju Božjeg Sina u Njegovom strogom veličanstvu i blistavoj slavi. Svi oni, čim ga ugledaju, znaju da je to Razapeti koji je umro da ih spase, da je to Onaj kojega su prezreli i odbacili. Ima ih kao peska na morskoj obali. Prilikom prvog vaskrsenja svi pravednici su se pojavili u besmrtnom sjaju, ali prilikom drugog, na svim bezakonicima se vide znaci prokletstva. Svi izlaze iz grobova onakvi kakvi su ušli u njih. Oni koji su živeli pre Potopa izlaze kao divovi po rastu, više nego dvostruko viši od ljudi koji sada žive na Zemlji, i proporcionalno građeni. Naraštaji posle Potopa su niži po rastu. U toku kasnijih naraštaja dolazilo je do stalnog slabljenja ljudskog organizma i to je potrajalo sve do poslednjeg čoveka koji je živeo na Zemlji. Razlika između prvog bezakonika koji je živeo na Zemlji i ljudi poslednje generacije je vrlo velika. Prvi je bio divovskog rasta i pravilno građen – poslednji se pojavio kao pognut, patuljast, nejak, izopačen. Moćna armija careva, ratnika, državnika i plemića pa sve do poslednjeg najslabijeg okupila se na opustošenoj Zemlji. Dok gledaju Isusa u svoj Njegovoj slavi, obuzima ih strah i zato pokušavaju da se sakriju od Njegove zastrašujuće prisutnosti. Oni su savladani Njegovom neodoljivom slavom i primorani da jednoglasno uzviknu: 'Blagosloven koji dolazi u ime Gospodnje!' " (3SG 83-85)

 

"Razmisli o čudesnoj snazi našeg Boga, i prizovi u sećanje Njegovu ljubav prema grešnom čoveku. On je zaista tako voleo svet da je i Sina svojega jedinorodnoga dao da nijedan koji ga veruje ne pogine nego da ima život večni. Kako bi čovek, za kojega je Bog toliko učinio, za kojega je Hristos dao svoj život, mogao i dalje da živi u svojoj izopačenosti? Možemo li se čuditi što će na kraju hiljade godina svi koji su odbili da ga prihvate biti uništeni ognjem s neba izvan Božjeg grada? Bog objavljuje da će tako biti. On kaže: 'Evo, ide dan Gospodnji ljuti  s gnevom i jarošću da obrati zemlju u pustoš  i grešnike da istrebi iz nje... pohodiću vasiljenu za zloću i bezbožnike za bezakonje; i ukinuću razmetanje oholih, i ponos silnih oboriću.' (Isaija 13,9-11) " (GCB 1897, 80)

 

V.   Literatura

 

Badina, Joel.  "Le Millenium d' Apocalypse 20,4-6: Etat  de la question: proposition d' interpretation." M.Th. thesis, Faculte Adventiste de Theologie, 1983.

 

Barr, David L.  "The Apocalypse as a Symbolic Transformation of the World. Interpretation 38. (Januar 1984) 39-50.

 

Berkouwer, G.C.  The Return of Christ.  Grand Rapids: Eerdmans, 1972.

 

Boettner, Loraine.  The Millennium.  Philadelphia, Presbyterian and Reformed Pub. Co. 1957.

 

Caird, G.B.  A Commentary on the Revelation of Saint John the Divine,  Peabody, Mass.  Hendrickson, 1987.

 

Clouse, Robert G.  ed.  The Meaning of the Millennium: Four Views.  Dpwners Grove, Ill.  Inter Varsity, 1977.

 

Danielou, Jean.  The Theology of Jewish Christianity.  Translated and edited by John a. Baker. A History of the Early Christian Doctrine  Before the Council of Nicaea. 1. London: Barton, Longman and Todd, 1964.

 

Erickson, Millard J.  Contemporary Options in Eschatology: A SAtudy of Millennium. Grand Rapids: Baker, 1977.

 

Feinberg, Charles L.  Millennialism: the Two Major Views: The Premillennial ans Amillennial Systems of Biblical Interpretation Analyzed and Compared. 3rd ed. Chicago: Moody, 1980.

 

Froom, LeRoy.  The Prophetic Faith of Our Fathers.  4 vols. Washington D.C. Review and Herald 1950-1954.

 

Gladson, Jerry.  "The Significance of the Millennium.    Adventist Review, 16. novembar 1980.

 

_________  "William Miller and the Triumph of Premillennialism.  Adventist Review, 9. novembar 1989.

 

Gullon, David   P.  "An Investigation of Dispensational Premillennialism: Analysis and Evaluation of the Eschatology of John F. Walvoord, Ph.D. dissertation, Andrews University, 1992.

 

Hoekema, Anthony A.  The Bible and the Future.  Grand Rapids: Eerdmans, 1979.

 

Ladd, George Eldon.  A Theology of the New Testament, Rev. ed. Grand Rapids: Eerdman, 1993.

 

________  The Blessed Hope. Grtand Rapids: Eerdmans, 1956.

 

LaRondelle, Hans K.  The Israel of God in Prophecy.  Berrien Springs, Mich. Andrews University Press, 1983.

 

_______  The Millennium: Its Old Testament Roots, Ministry, septembar, 1982.

 

Mealy, J. Webb.  After the Thousand Years: Ressurection ang Judgment in Revelation 20. Journal for the Study  of the New Testament.  Supplement Series 70, Sheffield, England, JSOT, 1992.

 

Nichol, Francis D.  The Midnight Cry.  Washington D.C. Review and Herald, 1944.

 

_______  Reasons for Our Faith.  Washington D.C. Review and Herald, 1947.

 

Rice, Richard.  "The Mission of the Church, Eschatology and the Sabbath." Journal of Adventist Education 51. (Februar-mart 1989) 17-30.

 

Ryrie, Charles C.  Dispensationalism Today. Chicago, Ill.  Moody, 1965.

 

Smith, Uriah.  Daniel and Revelation.  Battle Creek, Mich. Review and Herald, 1897. ( Nekoliko puta ponovljeno izdanje do sada!)

 

Strand, Kenneth A.  Interpreting the Book of Revelation.  Naples, Fla. Ann  Arbor, 1979.

 

________  "What the Millennium Means to Me"  Adventist Review, 12. mart, 1987.

 

Tenney, Merrill C.  Interpreting Revelation.  Grand Rapids, Eerdmans, 1959.

 

Torrance, T.F.  The Apocalypse Today.  Grand Rapids, Eerdmans, 1959.

  

White, James.  Bible Adventism.  Battle Creek, Mich. eventh-Day- Adventist  Pub. Assn.  1870; reprinted: Nashville: Southern Pub. Assn.  1972.

 

 

< 24 Poglavlje Sadržaj 26. Poglavlje >