< 26 Poglavlje Sadržaj

 

VELIKA  BORBA

 

Frenk B. Hobruk  (Frank B. Holbrook)

  

U  v  o  d

 

Na mnogim stranicama Staroga i Novoga zaveta nalazimo mnoštvo zapisa i nagoveštaja o neumoljivom ratu između Boga i Sotone, između dobra i zla i na kosmičkom i na ličnom području. Upoređujući te tekstove, možemo stvoriti mozaički prozor istine kroz koji možemo sagledati ukupnu poruku Biblije s većom jasnoćom nego inače.

Taj moralni sukob, koji je uznemirio svemir stvoren Božjom rukom, usko je povezan i s planom spasenja. Naime, plan spasenja ne osigurava samo izbavljenje ljudskog roda iz okova greha, već i opravdanje božanskog proviđenja od optužbi koje je Sotona podigao protiv Boga.

U poglavlju koje čitate, biblijski podaci će se iznositi hronološkim redosledom da bi se uspešnije prikazala priroda toga rata, kako se razbuktao, kako se odvijao u toku stoleća, da bi se prikazala  njegova konačna bitka koja će se završiti porazom Sotone, Božjom pobedom i opravdanjem od svih optužbi. Poglavlje će se završiti kratkim sažetkom nekih važnijih teoloških istina povezanih sa ovim temeljnim učenjem Biblije.      

    I.  Sukob unapred najavljen

A.   Božanska tajna

 

1.   Blagodat je pokrenula plan

2.   Hristova pomiriteljska smrt

3.   Prihvatanje uslova spasenja

4.   Obnavljanje karaktera

5. Večna nagrada

 

B.Izazivač

 

     II.  Poreklo sukoba

 

A.Bog njegova dela stvaranja

B.Nebeski zakoni

C.Sporna pitanja u sukobu

 

1.  Lucifer

2.  Sporna pitanja

3.  Čiji je autoritet najbolji?

4.  Pad Lucifera sa Neba

5.  Pad čoveka

 

D.Dodatna dimenzija Neba

E.  Nebeski ciljevi

 

   III.  Veliki sukob na Zemlji – Stari zavet

 

A.   Božanska inicijativa

 

1.  Obećanje

2.  Rituali pronošenja žrtava

3.  Proročki opisi

4.  Čuvanje i širenje istina o spasenju

 

B.Sotonin protivnapad

 

1.   Pokvarenost u pretpotopno doba

2.   Razvoj neznaboštva i idolopoklonstva

3.   Kvarenje prave religije

4.   Sotonske optužbe

5.   Sotona je skoro uspeo u svojoj nameri

 

    IV.  Sukob na Zemlji – Novi zavet

 

A.   Nadmoćno proviđenje

 

1.   Sve čvršći centralni položaj Biblije

2.   Disperzija – Dijaspora  - Jovan 7,35.

3.Misija Jevreja

 

B.Prvi Hristov dolazak

 

1.   Hristova pobeda opisana u proročanstvima

2.Hristova pobeda nad iskušenjima

3. Hristova svakodnevna pobeda nad demonima

4.   Hristova mnogostruka pobeda na krstu

 

C.Sotonini napadi na Crkvu

 

1.Kvarenje doktrina

2.   Progonstvo Crkve

 

D.Sukob u mikrokosmosu

 

    V.   Sukob završen

 

A.Konačna borba

 

1.  Zver slična risu (Otkrivenje 13,1-10)

2.  Zver za dva roga  (Otkrivenje 13,11-17)

 

B.Poruka o danu suda

 

1.   Vest trojice anđela (Otkrivenje 14,6-13)

2.   Konačni sud  (Otkrivenje 14,7)

 

C.Osnovna sporna pitanja

 

1.   Poslušnost: deset zapovesti

2.   Obožavanje: Boga ili Sotone?

 

D.Poraz i uništenje Sotone

 

1.   Sotona u tamnici

2.   Milenijum

3.   Konačni sud: izvršna faza

 

    VI.  Neke teološke implikacije    

  

A.Osiguran moralni sklad

B.Pogled na svet

C.Ljudske patnje

D.Božji karakter

E.   Pripremljenost vernika

 

   VII.  Istorijski pregled    

 

A.   Prenikejski ili poslenikejski oci

 

1.   Origen (185-254)

2.   Avgustin iz Hipoa (354-430)

 

B.   Reformacija i era posle Reformacije

 

1.  Žan Kalvin  (1509-1564)

2.  Džon Milton (1608-1674)

 

C.   Savremeno doba

             

D. Gledište adventista sedmog dana

 

  VIII.  Komentari Elen G. Vajt

 

A.Poziv na razumevanje

B.Sukob prorečen

C.Poreklo sukoba

 

1.  Moralni zakon: temelj božanske vladavine

2.  Zašto Lucifer nije bio uništen u početku pobune?

3.  Pad čoveka: po uzoru na pad Sotone

 

D.Sukob na Zemlji – Stari zavet

 

1.   Sotona uzurpirao vlast nad Zemljom

2.   Poslušnost moralnom zakonu: temelj blagostanja

3.Sotona potkopava poslušnost Izrailja

 

E.  Sukob na Zemlji – Novi zavet

 

1.   Potreba da se pravi Božji karakter otkrije čoveku

2.   Sotonin pravi karakter razobličen na krstu

3.   Krst: Pokazana Božja pravednost i milost

4.   Sukob u mikro-kozmosu                        

 

F.  Sukob završen

 

1. Priroda poslednjeg sukoba oko Božjeg zakona

2.   Subota: proba vernosti

 

G.Neke teološke implikacije

 

1.   Odbrana Božjeg karaktera

2.   Pobuna: pouka svemiru

3.   Stvorena dela na probi: zauvek lojalni

4.   Božanska pravednost

 

     IX.  Literatura

  

 

I.  Sukob unapred najavljen

  

A.  Božanska  tajna

 

Bog je sva ingeligentna bića stvorio kao slobodna moralna bića sa sposobnošću da iz ljubavi budu verna Stvoritelju ili da odbace Njegov autoritet. Nekoliko novozavetnih tekstova pokazuju da je Bog predvideo otpad među anđelima i neposlušnost koja će iz toga uslediti. On je unapred znao da će i čovečanstvo biti navedeno da se prikljući pobuni.

Pre početka računanja vremena (bar što se ove planete tiče) – u nekom delu večnosti u prošlosti -  Bog, što znači Otac, Sin i Sveti Duh, sačinio je plan spasen ja da bi rešio problem koji će se pojaviti. Apostol Pavle govori o tom planu kao o "tajni koja je bila sakrivena od postanja sveta" (Rimljanima 16,25). Ova "tajna" ili "sakrivena mudrost", kaže Pavle, postoji od davnina, "pre sveta", dakle, pre nego što se počelo računati vreme na našoj planeti (1. Korinćanima 2,7). 

Ova tajna je "tajna evanđelja", kako Pavle objašnjava na drugom mestu (Efescima 6,19). Očigledno je, prema tome, da pobuna koja je izbila među nekim stvorenim inteligentnim bićima u svemiru, nije iznenadila Boga. Božansko Trojstvo je već odredilo "hitne mere" za spasenje prevarenih ljudskih buntovnika – plan kojim će se osigurati i efikasno sredstvo da se pobuna zauvek onemogući.

1.  Blagodat je pokrenula plan

 

"Blagodat" je milosrdno nebesko ponašanje iz ljubavi  prema buntovnim grešnicima sa Zemlje, koji takvo ponašanje ničim nisu zaslužili. Na osnovu svoje blagodati Bog je odlučio da izbavi i preobrazi sve pokajane grešnike koji su prihvatili mere preduzete radi njihovog spasenja. Apostol naglašava da se njihovo spasenje ne može pripisati nekim njihovim dobrim delima koja su učinili, već Božjoj "naredbi i blagodati, koja nam je dana u Hristu Isusu pre vremena večnih" (2. Timotiju 1,9).

2.  Hristova pomiriteljska smrt

 

Bog je odlučio da će pomiriteljska smrt Isusa Hrista predstavljati srž plana spasenja. Apostol Petar je potvrdio postojanje te odluke kada je mnoštvu koje je prisustvovalo prazniku Pedesetnice u Jerusalimu rekao o Hristu: "Ovoga određenim savetom i promislom Božjim predana primivši, preko ruku bezakonika prikovaste i ubiste." (Dela 2,23) Kasnije je pisao svojoj braći, hrišćanima: "Znajući da se propadljivim srebrom ili zlatom ne iskupiste iz sujetnoga svojega življenja koje ste videli od otaca, nego skupocenom krvlju Hrista, kao bezazlena i prečista jagnjeta, koji je određen još pre postanja sveta i javio se u poslednja vremena vas radi." (1. Petrova 1,18-20)

Po svom karakteru Bog je pravedan i milosrdan, svet i milostiv. Bez obzira koliko voleo buntovne grešnike među ljudima, Bog nikako ne bi mogao ostati pravedan kada bi im jednostavno otpisao grehe. Međutim, još pre ulaska greha i pobune u svemir, Bog je odlučio da ukaže svoju blagodat pokajanim grešnicima preko Isusa Hrista, drugim rečima, preko Njegove pomiriteljske smrti. Ova kazna, Hristova zamenička smrt, zadovoljiće zahteve božanske pravednosti i omogućiti  pokajanim grešnicima da dobiju oproštenje greha i da se pomire sa Bogom (Rimljanima 3,21-26).

3.  Prihvatanje uslova spasenja

 

Bog – Otac, Sin i Sveti Duh – odlučio je da primi u svoju "porodicu" sve pripadnike Adamovog grešnog roda koji prihvate Isusa Hrista kao svog Spasitelja i Gospoda i koji sklope zavet vernosti s Njime. Apostol je napisao: "Blagosloven Bog i Otac Gospoda našega Isusa Hrista, koji nas je blagoslovio svakim blagoslovom duhovnim na nebesima kroz Hrista, kao što nas izabra kroz njega pre postanja sveta ... odredivši nas napred kroz Isusa Hrista sebi za posinaštvo, po ugodnosti volje svoje, na pohvalu slavne blagodati svoje kojom nas oblagodati u ljubaznome." (Efescima 1,3-6) Niko nije unapred određen da bude izgubljen, jer je načinjen plan prema kojemu, kao što je apostol Jovan kasnije napisao: "Koji ga primiše dade im vlast da budu sinovi Božji, koji veruju u ime njegovo." (Jovan 1,12; vidi Bog IV.B!)

4.  Obnavljanje karaktera

  

Apostol Pavle nagoveštava da se Bog postarao da izleči pokajane grešnike od razornog unutrašnjeg delovanja greha u njihovim srcima. On kaže da je dobio zadatak da objavi "tajnu koja je bila sakrivena od postanja sveta i naraštaja", a posebno određeni aspekt te tajne, "koja je Hristos u vama, nada slave" (Kološanima 1,26.17). Pošto Hristos treba da živi u verniku (Galatima 2,20) preko svoga Svetoga Duha (Jovan 14,16-18.23; Rimljanima 8,9.20), obećanje o Njegovom boravku u srcu vernika verovatno se odnosi na preobražavajuće i obnavljajuće delovanje Svetoga Duha u životu čoveka (Jovan 3,6-8; Rimljanima 8,14-16; vidi Bog VII.C.5.c!).  

Ukoliko je ovo tumačenje teksta u Kološanima pravilno, Božji plan se postarao da zadovolji dve velike potrebe grešnog ljudskog roda: (1) smrt, kazna za greh, biće poništena Hristovom pomiriteljskom, zameničkom smrću kao kaznenom merom; (2) sila greha u ljudskom srcu biće savladana Hristovom silom pod uticajem Svetoga Duha koji deluje u srcu vernika.

5.  Večna nagrada

 

Dva teksta govore o nagradi koju je Bog odredio onima koji prihvate plan spasenja. Apostol Pavle piše u Poslanici Titu 1,2. o vernikovoj "nadi večnoga života koji obeća nelažni Bog pre vremena večnih". Isusova priča o konačnom sudu proširuje obećanje o večnom životu: "Tada će reći car onima koji mu stoje s desne strane: hodite blagosloveni oca mojega, primite carstvo koje vam je pripravljeno od postanja sveta." (Matej 25,34) Pošto je ovo nasleđeno carstvo ustvari ponovo stvorena i obnovljena Zemlja – što je za sada još budućnost (Matej 5,5; 2. Petrova 3,13) – izraz "pripravljeno" odnosi se na odluku koju je Bog doneo u večnosti u prošlosti stvarajući plan spasenja.

U istoj priči Isus govori i o delu odluke koji se odnosi na nepokajane buntovnike: "Idite od mene prokleti u oganj večni, pripravljen đavolu (diabolos) i anđelima njegovim!" (Matej 25,41) Prema tome, u nebeskom savetu koji je održan pre stvaranja sveta, Bog je najavio konačnu sudbinu i pokajanih i nepokajanih pripadnika ljudskog roda. Iz ove izjave se može videti da Bog nikada nije nameravao da ljudski rod prepusti propasti. Uništenje je namenjeno jedino "đavolu i anđelima njegovim".

Ova niz značajnih tekstova, u kojima su iznesene osnovne karakteristike Božjeg plana spasenja, prepoznaje "neprijatelja", začetnika moralnog sukoba koji će potresati svemir hiljadama godina: to su "đavo i anđeli njegovi" koji su se udružili s njime. Jedan od razloga što se Mesija morao pojaviti na svetu bila je u potreba da se nebeska odluka Oca, Sina i Svetoga Duha o načinu spasenja grešnika objavi ljudima. "Otvoriću u pričama usta svoja, kazaću sakriveno od postanja sveta!" (Matej 13,35; vidi Spasenje II. A!)

B.  Izazivač  

 

U priči o sudu (Matej 25) Isus je izazivača sukoba, neprijatelja božanskog poretka, nazvao  "đavolom", što je samo jedan od naziva koji se daju toj zloj ličnosti. O njemu se govori i kao o Sotoni i kušaču (Matej 4,1.3.10). U Knjizi Otkrivenja on se naziva "aždaha velika", "stara zmija" – što je podsećanje na način kojim se poslužio da iskuša Evu – i kao "varalica celog vasionog sveta" (Otkrivenje 12,9; 20,2). On se zove "nečastivi" (Matej 13,19) i "opadač braće svoje" (Otkrivenje 12,10).

Sotona se predstavlja kao starešina anđela koji su se udružili s njime (Matej 25,41) i nosi titulu Velzevul, "knez đavolski" (Marko 3,22). Demoni se ponekad nazivaju duhovima (Luka 9,39.42), nečistim duhovima (Marko 7,25.26), ili zlim duhovima (Luka 8,2). Sotona u Bibliji dobija i titulu "kneza koji vlada u vetru" (Efescima 2,2), "kneza ovoga sveta" (Jovan 12,31; 14,30; 16,11), i "boga sveta ovoga" (2. Korinćanima 4,4; vidi Smrt I.B.2. a-d!).

II.  Poreklo sukoba  

 

A.  Bog i Njegova dela stvaranja 

 

Sveto pismo započinje opisom Božjeg dela stvaranja Zemlje. "U početku stvori Bog nebo i zemlju" (1. Mojsijeva 1,1). Iako izveštaj o stvaranju opisuje delovanje sve tri božanske ličnosti, Oca, Sina i Svetoga Duha (1. Mojsijeva 1,2.26), Novi zavet jasno ističe Boga Sina kao aktivnog Stvoritelja  koji je svojom rečju doveo u postojanje Zemlju i sve oblike života na njoj (Jevrejima 1,1-3; Jovan 1,1-3.10.14).

Apostol Pavle ide čak i dalje, pripisujući postojanje celog kosmosa – nastanjenog anđelima i drugim inteligentnim bićima, pa i ljudima – stvaralačkoj i održavateljskoj moći Boga Sina. "Jer kroz njega bi sazdano sve što je na nebu  i što je na zemlji, što se vidi i što se ne vidi, bilo prestoli ili gospodstva ili poglavarstva ili vlasti – sve se krozanj i zanj sazda. I on je pre svega i sve je u njemu."  (Kološanima 1,16.17)

I tako, kada je u večnosti u prošlosti Trojstvo načinilo plan da spase ljudski rod ukoliko padne u greh, Hristos je planirao da preuzme ulogu aktivnog Spasitelja ljudskog roda, Sin Božji je pristao da se utelovi i da umre posredničkom, zameničkom smrću da bi otkupio pokajnike. Sam Stvoritelj je odlučio da bude Spasitelj čovečanstva (Vidi Stvaranje II.C!).

B.  Nebeski zakoni

  

Premudri Bog je podredio celi stvoreni kosmos, i živi i neživi svet, fizičkim ili prirodnim zakonima. Sve je podložno zakonima koji vladaju na njegovom mestu u kosmosu. Nikakva istinska nauka o svetu prirode ne bi mogla postojati kada svemir ne bi delovao na sređen način. Biljke i životinje rastu u ciklusima u skladu sa zakonima koji upravljaju njihovim postojanjem; isto onako kao što sunca i galaksije idu putanjama koje su im određene. Kada bi fizički zakoni bili prekršeni, celi fizički svet bi pao u haos.

Na sličan način, inteligentna bića su podložna fizičkim zakonima kojima je uređen njihov život. Međutim, Stvoritelj je inteligentna bića podložio i moralnom zakonu. Bog je odlučio da sva stvorena inteligentna bića treba da postoje i kao slobodna moralna bića – s pravom i sposobnošću da donose odluke. Ta činjenica je ugrađena u mnoge biblijske pozive ljudima da budu poslušni Bogu i da se odvrate od greha i Sotone (5. Mojsijeva 30,19.20; Amos 5,14.15; Jakov 4,7). Pošto je božanski karakter opisan kao karakter utemeljen na beskrajnoj ljubavi (2. Mojsijeva 34,5-7; 1. Jovanova 4,8), Bog zahteva da vernost i služba Njegovih inteligentnih podanika proističe jedino iz istinskog poštovanja Njegovog karaktera i istinske ljubaviu prema Njemu.

Moralni zakon izražava volju Stvoritelja i nikoga ne ugnjetava. Božanska ljubav može da izdaje samo pravedne i dobre zapovesti (1. Jovanova 5,3). Osim toga, poslušnost nije teška onome koji voli naredbodavca. Apostol Pavle objašnjava: "Ljubav ne čini zla bližnjemu, dakle je ljubav izvršenje zakona." (Rimljanima 13,10) Iz toga proizlazi da moralna bića koja su nastala delovanjem Stvoritelja koji je po svojoj prirodi samo ljubav, treba da i sama nose ljubav u srcu i da se raduju da poslušaju bilo koju Božju zapovest.

Deset zapovesti su deset pravila nebeskog moralnog zakona, koja su prilagođena potrebama ljudskog roda. Dvostruko osnovno načelo moralnog zakona sam Isus je sažeo u svom objašnjavanju pravila zapisanih na dve kamene ploče Deset zapovesti. Namera prve ploče – prve četiri zapovesti – glasi: "Ljubi Gospoda Boga svojega svim srcem svojim, svom dušom svojom i svom misli svojom. Ovo je prva i najveća zapovest." (Matej 22,37.38) Namera poslednjih šest zapovesti sažeta je na sličan način: "A druga je kao i ova: ljubi bližnjega svojega kao sebe samoga. O ovim dvema zapovestima visi sav zakon i proroci." (Matej 22, 39.40; Rimljanima 13,8-10)

Mogli bismo pretpostaviti da dvostruko načelo ljubavi izražava Božju volju za sve vrste inteligentnih bića, kao što predstavlja i samu srž biblijske religije: Najviša dužnost stvorenja je da ukaže najvišu ljubav svome Stvoritelju i nesebičnu ljubav svojim bližnjima. Zatim, mogli bismo pretpostaviti da je ovo dvostruko načelo prilagođeno potrebama i mogućnostima svih vrsta inteligentnih bića ponaosob, na isti način kao što je Dekalog prilagođen potrebama i mogućnostima ljudskog roda. Prema tome, pošto se anđeli ne žene ili udaju (Matej 22,30), peta i sedma zapovest nemaju neku veliku ulogu u njihovom životu. Sa druge strane, Sotona je optužen i za ubistvo i za laž, što znači da je prekršio šestu i desetu zapovest (Jovan 8,44).

Iako Dekalog nije bio objavljen u pisanom obliku sve do Sinaja kada ga je Bog dao Mojsiju u obliku dve kamene ploče (2. Mojsijeva 20,2-17; 5. Mojsijeva 10,4), izveštaji u 1. Mojsijevoj pokazuju da su pripadnici ljudskog roda znali za te propise od najranijih vremena (Prva ploča: 1. Mojsijeva 2,1-3; 35,1-4; Druga ploča: 1. Mojsijeva 4,8-11; 12,11-19; 18,19; 19,1-10; 39,7-9; 44,8).  Apostol Pavle tvrdi da su Deset zapovesti u usmenom obliku bile poznate u vremenu od stvaranja do Mojsija (Rimljanima 5,13.14). Krajnja pokvarenost pretpotopnih stanovnika može se tako označiti samo zato što su poznavali Božju volju i svesno odlučili da krše i zanemaruju božanske smernice koje regulišu ljudsko ponašanje i sreću (1. Mojsijeva 6,5).

Međutim, moralni zakon, objavljen različitim vrstama stvorenih bića u njima prilagođenom obliku, predstavlja osnovni predmer spora u velikom sukobu koji je potresao svemir. Pitanja Božjeg autoriteta, vladavine i obaveznosti  inteligentnih bića da poštuju Njegovu volju u obliku moralnog zakona dovela su do prepirki i rasprava koje su izazvale bolno otuđenje između Boga i velikog dela anđela, između Boga i novostvorene ljudske vrste.

C.  Sporna pitanja u sukobu

  

Da bismo iz biblijske perspektive jasnije sagledali moralni sukob koji je podelio svemir, moramo razumeti sporna pitanja i kako se moglo dogoditi da se o njima raspravlja među anđelima.

1.  Lucifer 

 

Sotona, Božji neprijatelj, nije izašao iz stvaralačke ruke Božjeg Sina kao zli anđeo, demon, Sotona. Sasvim suprotno tome, Stvoritelj mu je podario život kao mudrom i slavnom anđelu. Dva starozavetna teksta indirektno opisuju poreklo, položaj i moralni pad tog moćnog bića (Isaija 14,4-21; Jezekilj 28,12-19). Po svom prvobitnom određenju, ova proročanstva su se odnosila na neznabožačke careve Tira i Vavilona, koji su živeli u vreme Isaije i Jezekilja. Iako liberalni teolozi odbacuju ovo vrlo staro hrišćansko tumačenje, izgleda očigledno na temelju čak i površnog čitanja da se neke pojedinosti mogu primeniti jedino na ličnosti daleko veće od tih bliskoistočnih vladara.

Zagonetka se može rešiti boljim razumevanjem prirode biblijskih spisa. Iako je Izrailj, u određenom smislu, odbacio Boga kao svoga vladara kada je narod zatražio od proroka Samuila da uspostavi monarhiju (1. Samuilova 8,7; 12,12), u stvarnosti je Bog i dalje bio priznavan kao teokratski vladar naroda koji vlada preko svojih ljudskih predstavnika na carskom prestolu (Isaija 41,21; Sofonija 3,15). Isto onako kao što je Bog stajao iza Davidovog prestola u Izrailju, tako je i Sotona stajao iza prestola ovih neznabožačkih carstava. Isto onako kako se od careva iz Davidove dinastije očekivalo da pokazuju karakterne osobine i vrline pravog Boga, tako su i ti neznabožački vladari oličavali karakteristike svojih demonskih zaštitnika.

Osim toga, isto onako kao što se u Davidovim psalmima, s vremena na vreme ukaže neka istaknuta pojedinost o misiji i karakteru Mesije – koji treba da bude Davidov potomak – tako se i u onim proročkim tekstovima koji su upućeni carevima Tira i Vavilona s vremena na vreme zavesa povuče ustranu da istakne neku Sotoninu karakteristiku. Kao primer takvih tekstova možemo uzeti izjavu apostola Petra da se Psalam16,8-11. ne odnosi na Davida, nego na Hrista, iako je David napisao taj tekst u prvom licu jednine (Dela 2,25-36).

Iz kombinacije tih tekstova saznajemo da je Sotonino prvobitno ime bilo Lucifer (Isaija 14,12) ili, doslovno, "Jutarnja zvezda" i da je on kao anđeo stajao u Božjoj neposrednoj blizini. "Ti si bio heruvim, pomazan da zaklanjaš... ti beše na svetoj gori Božjoj, hođaše posred kamenja ognjenoga." (Jezekilj 28,14) Zatim, Lucifer je bio stvoren kao bezgrešno biće. "Savršen beše na putovima svojim od dana kada se rodi dokle se ne nađe bezakonje na tebi." (Jezekilj 28,15)

Onda proroci objašnjavaju kako je visoko postavljeno biće počelo da gaji ohole misli o svojoj veličini. "Srce se tvoje ponese lepotom tvojom, ti pokvari mudrost tvoju svetlošću svojom." (Jezekilj 28,17) "A govorio si u srcu svom: izaći ću na nebo, više zvezda Božjih podignuću presto svoj, i sešću na gori zbornoj, na strani severnoj. Izaćiću u visine nad oblake, izjednačiću se s Višnjim." (Isaija 14,13.14) Apostol Pavle potvrđuje ovaj proročki opis kada poziva protiv rukopoloženja novoobraćenih vernika, "da se ne bi naduo i upao u sud đavolji" (1. Timotiju 3,6).

Ovi tekstovi nam pomažu da shvatimo ozbiljnost sukoba. On je započeo neđu najvišim predstavnicima Božjih inteligentnih stvorenja  - među anđelima na Nebu. Počeo je sa plemenitim anđelom – heruvimom zaklanjačem – koji je stajao u Božjoj prisutnosti. Izazov je bio upućen iz same prestone dvorane Boga Višnjega (Vidi Greh III.A!).

2.  Sporna pitanja

 

Ne može se pretpostaviti da je buna odjednom buknula punom žestinom. Trebalo joj je vremena da se razvije. Ni sukob se nije mogao pojaviti bez nekog bar naizgled stvarnog razloga koji bi ga opravdao. Međutim, u savršenom svemiru, u kojemu ničega nije nedostajalo, svakako da ostaje tajna kako je jedno stvoreno, zavisno biće počelo da priželjkuje presto samopostojećeg Stvoritelja – što izgleda nemoguće samo po sebi.

Oko čega se vodio spor? Nijedan pojedinačni tekst ne navodi tačna pitanja koja je Lucifer postavio, zaslepljen ohološću, pokušavajući da uzurpira božanske prerogative. Međutim, možemo slobodno pretpostaviti na temelju nekoliko biblijskih tekstova, prirodu spora i pitanja oko kojih se vodio.

a.  Božji zakon.  Apostol Jovan daje najjednostavniju definiciju prirode greha. "Svaki koji čini greh i bezakonje čini; i greh je bezakonje." (1. Jovanova 3,4) Očigledno je iz same Poslanice da apostol govori o moralnom zakonu, pod čiju jurisdikciju je Bog stavio svoja inteligentna stvorenja (1. Jovanova 3,15; 5,21).

 

Međutim, greh je daleko ozbiljniji od običnog bezakonja. Biblija izjednačuje načela i propise moralnog zakona – prilagođene prilikama i vrsti inteligentnih bića – sa Stvoriteljevom voljom. Psalmista peva u jednom mesijanskom tekstu: "Hoću činiti volju tvoju, Bože moj, i zakon je tvoj meni u srcu!" (Psalam 40,8) Greh se prema tome smatra namernim kršenjem Božje volje ili bunom protiv Boga Stvoritelja. Kada grešnici namerno prestupaju moralni zakon, vređaju i odbacuju i samog Stvoritelja.

Kada, prema tome, Biblija kaže da "đavo greši od početka" (1. Jovanova 3,8), možemo slobodno zaključiti da je Lucifer posumnjao u potrebu da sveta bića, kao što su anđeli, treba da se pokore Božjoj moralnoj zapovesti. Možemo pretpostaviti i da je Božji zakon proglasio ograničavanjem anđeoske lične slobode. Apostolova izjava ukazuje da je Lucifer na kraju odbacio božanski autoritet, slomio jaram poslušnosti vladavini svoga Stvoritelja, i otvoreno počeo kršiti Njegovu jasno izraženu volju.

b.  Božji karakter.  Iza izražene volje Zakonodavca je Njegov karakter. Sumnjajući u Božji zakon, Lucifer je posumnjao i u karakter Stvoritelja. Ukoliko je moralni zakon, onako kako je formulisan za anđele – što je Lucifer očigledno isticao -  nepotreban i ako ograničava njihovu ličnu slobodu, onda Stvoritelj ima neke svoje skrivene pobude kada inteligentna bića podvrgava takvim ograničenjima. Može se, dakle, pretpostaviti da je među anđelima širio glasine da su Stvoriteljeve pobude pogrešne. Možda je Bogu bilo potrebno da se oseti kao nadmoćno biće koje može samovoljno zahtevati slepu poslušnost od svojih stvorenja.

 

Isusov opis arhibuntovnika dobro se uklapa u ovu raspravu, jer govori o Luciferovom pogrešnom predstavljanju Božjeg karaktera. "On je krvnik ljudski od početka, i ne stoji na istini, jer nema istine u njemu, kada govori laž, svoje govori, jer je laža i otac laži." (Jovan 8,44) Isus je otvoreno optužio Lucifera za ubistvo i za laž, za kršenje moralnog zakona. Ali, koga je Sotona ubio ili na koga je lagao na Nebu pre svog izgnanstva?

Pošto i Isus i Jovan opisuju "gnev" i "mržnju" kao misaone korene ubistva, Učitelj je verovatno mislio na čudna osećanja koja je Lucifer počeo da gaji i koja su ga navela na delovanje. U svetlosti Isusove izjave, možemo pretpostaviti da je Lucifer, gajeći u srcu duboku mržnju prema Bogu, krenuo od anđela do anđela pogrešno predstavljajući Božji karakter. Samo je podmuklim lažima o božanskom karakteru i vladavini mogao uspeti da navede veliki deo anđela da mu se pridruže.

c.       Samostalnost stvorenih bića.  Prva dva sporna pitanja nisu još otkrivala Luciferovu pravu želju: da bude nezavisan od svog Stvoritelja. Pošto je Bog izvor i održavatelj života, onda je jasno da sva stvorena bića zavise od Njega i da ne mogu postojati bez Njega. Želja i pokušaj sticanja nezavisnosti od Boga predstavlja prvenstveni greh stvorenog bića; dok samu srž pobune protiv Boga  i Božje vladavine predstavlja pokušaj zbacivanja "jarma" pokornosti i poslušnosti Bogu.

 

Lucifer – prvi grešnik – pokušao je da se oslobodi božanskog autoriteta. Isaijino proročanstvo govori o tome: "A govorio si u srcu svom, izaći ću na nebo, više zvezda Božjih podignuću presto svoj, i sešću na gori zbornoj, na strani severnoj, izaći ću u visine nad oblake, izjednaćiću se s Višnjim!" (Isaija 14,13.14) Pet puta Lucifer  se hvali onim što će učiniti. Njegovo "ja" postalo je središte njegovih misli, izgoneći iz njegove prirode nesebičnu požrtvovnu ljubav koju je Stvoritelja u njega usadio prilikom stvaranja. Lucifer je poželeo da sam sebi bude bog. U stvari, to i jeste srž autonomije. Buntovno stvorenje viče: "Nisi mi potreban, Bože; potpuno sam sposoban da sam upravljam svojim životom!"

d.  Božanska pravednost i milost. Izgleda da je Lucifer pomislio da je otkrio slabu tačku u božanskom karakteru, mesto na kojemu se dve božanske osobine prividno sukobljavaju. Biblija opisuje Lucifera kao "opadača braće naše, koji ih opadaše pred Bogom našim dan i noć" (Otkrivenje 12,10; Zaharija 3,1-5). Možemo pretpostaviti da je Sotona tvrdio da su i oni, slično njemu, samo grešnici, pa da zato odriče pravo Nebu da im udeli svoju blagodat i oproštenje. Sporno pitanje glasi: Kako Bog može da bude istovremeno pravedan i milostiv? Ako je poslušnost Božjoj izraženoj volji tako vitalna za sreću inteligentnih stvorenja, kaže Lucifer, onda Bog može pokazati jedino pravednost prema grešnicima koji su je prekršili. Nije pošteno pokazati milost prema prekršiocima! Pravednost i milost se međusobno isključuju!

 

Videće se odmah da bilo koje sporno pitanje povezano sa izražavanjem božanskih atributa pravednosti i milosti smesta stavlja pod znak pitanja i verodostojnost plana spasenja. U vreme Luciferove pobune  plan spasenja je bio potpuno nepoznat inteligentnim bićima. Bila je to "tajna", sakrivena u Božjem srcu (Rimljanima 16,25.26; 1. Korinćanima 2,7).

Ovo posebno pitanje nas osposobljava da shvatimo koliko je stvaran problem s kojim se Bog suočio posle pojavljivanja greha i pobune. Božanska ljubav i Njegova samilost prema inteligentnim bićima koja je stvorio nisu se promenile niti nestale. Ali, kako bi sveti Bog mogao da pruži milost buntovnim grešnicima – bez obzira na njihovo pokajničko držanje – i da ipak ostane pravedan i veran svojoj prirodi? Nebeski plan spasenja će nam dati odgovor. 

3.  Čiji je autoritet najbolji?

  

Ako možemo suditi prema stanju na našoj planeti, svako inteligentno biće u celom Božjem svemiru je podložno nekom autoritetu. Apsolutna sloboda ne postoji u prirodi niti u ljudskom društvu. Prema tome, ne postavlja se pitanje kako možemo izbeći podložnost autoritetu, već pod kojim autoritetom će moj život doživeti najveći procvat – sada i u večnosti?

Najkorisniji duhovni autoritet u svemiru bio bi onaj koji bi podupirao najviši  razvoj mentalnih, fizičkih i duhovnih sposobnosti svojih podanika. Svakako, takav autoritet bi morao da bude pokrenut istinskom brigom za dobro svojih podanika, jer jedino u atmopsferi prihvatanja i poštovanja podanik može da razvije svoj puni potencijal. I to je upravo autortet koji upravlja Božjim svemirom inteligentnih stvorenih bića.

Međutim, u davno doba zore stvaranja kako se moglo znati da je Božji autoritet zaista najbolji? Bio je to jedini poznati autoritet. Stvorena inteligentna bića imala su pred sobom samo dve mogućnosti izbora: (1) mogla su se osloniti na reč svoga Stvoritelja da je Njegova vladavina najbolja ili (2) su mogla preći pod vlast novog autoriteta i možda dokazati da je njihov Stvoritelj pogrešio.

Luciferova pitanja i konačna neposlušnost naterali su anđele da se odluče. Najviši anđeo Neba uputio je direktni izazov Stvoritelju. Odbacio je Božji moralni zakon i vladavinu. Izrazio je sumnju u Božji karakter i pobude. Zahtevao je da se stvorenjima prizna pravo da budu nezavisna i slobodna od božanske kontrole. Zatim, proglasio je da je istovremeno iskazivanje božanske pravednosti i milosti  nespojivo s Njegovom svetošću. Pošto nije uspeo da promeni mišljenje i ponašanje Lucifera i njegovih sledbenika, Bog je bio prisiljen da ih istera sa Neba i da im oduzme položaje. I tako je počeo veliki moralni sukob između Boga i Lucifera. Ovaj spor će se kasnije razvijati na areni ljudske istorije.

U toku narednih stoleća trajanja ovog sukoba na Zemlji, dve velike istine o autoritetu su bile stavljene na probu pred svim inteligentnim bićima u Božjem svemiru: (1) Vlast utemeljena na ljubavi je nesebična. Ona će uvek vladati u najboljem interesu svojih štićenika. Zakoni, zahtevi, ili ograničenja uvek će imati interese stvorenih bića na srcu, iako se to možda neće videti na prvi pogled. (2) Svaki drugi suprotni autoritet, po samoj prirodi stvari, mora da bude utemeljen na sebičnosti. Takav autoritet će na kraju krajeva izrabljivati i uništavati svoje podanike. On može da obećava mnogo, može čak naizgled dozvoliti svojim podanicima potpunu slobodu, ali se će na kraju pokazati da je rušilački delovao i potkopavao interese svojih podanika.

4.  Pad Lucifera sa Neba

 

Četiri biblijska teksta neposredno potvrđuju da je Lucifer, zajedno sa svojim sledbenicima, bio prognan sa Neba:

a.  Luka 10,18.  Kada su se Sedamdesetorica – učenici koje je Isus obučio da mu pomažu u radu zajedno sa Dvanaestoricom – vratila sa svoje prve misije, uzviknula su oduševljeno: "Gospode, i đavoli nam se pokoravaju u ime tvoje!" (Luka 10,17) Isus im je odgovorio: "Ja videh Sotonu kako spade s Neba kao munja!" (Luka 10,18; doslovno: "Posmatrao sam Sotonu kako...!" – nesvršeno prošlo vreme)

 

Grčko nesvršeno prošlo vreme pruža pokretnu panoramu zbivanja. Isus je, možda u viđenju, posmatrao stvarno isterivanje Sotone sa Neba, zatim pad njegovog carstva tame pod udarcima svoje službe i službe svojih učenika, i na kraju konačnu propast demona koja će se dogoditi kao posledica pomiriteljske smrti koju će On pretrpeti na krstu.

b.  Otkrivenje 12,7-9.  "I posta rat na Nebu. Mihailo i anđeli njegovi udariše na aždahu, i bi se aždaha i anđeli njeni i ne nadvladaše i više im se ne nađe mesta na Nebu. I zbačena bi aždaha velika, stara zmija, koja se zove đavo i sotona, koji vara sav vasioni svet, i zbačena bi na zemlju, i anđeli njeni zbačeni biše s njom."

 

Nije ništa neobično da biblijski pisci spajaju dva posebna događaja i da ih prikazuju kao jedan. Na primer, Matej je zabeležio Isusovo izlaganje o drugom dolasku i izvršnoj fazi konačnog suda kao jedinstven događaj, iako se ovaj drugi događaj zbiva na kraju milenijuma – hiljadu godina posle prvog (Matej 25,31.32; Otkrivenje 20,11-15). I apostol Petar opisuje "dan Gospodnji" kao drugi dolazak, produžujući ga, međutim, sve do ponovnog stvaranja Zemlje (2. Petrova 3,10-13).  

Moglo bi izgledati da isterivanje Sotone i njegovih anđela sa Neba, opisano u Ortkrivenju 12, predstavlja sličan slučaj spajanja događaja, i da obuhvata prvobitno isterivanje sa položaja u nebeskim dvorima i kasnije duhovno zbacivanje Sotone s njegovog položaja prilikom Hristovog raspeća, s time da se drugom događaju posvećuje prvenstvena pažnja.

Dokaz da tekst opisuje i prvobitno, fizičko isterivanje Sotone nalazi se u činjenici da spominje ličnost Mihaila, koji se zajedno s anđelima koji su ostali verni Bogu bori protiv izazivača. Mihailo, čije ime znači "ko je kao Bog" i koji se u tekstu naziva "arhanđel", odbacio je  uz jednostavan ukor Sotonin zahtev da dobije Mojsijevo telo i nastavio da izvršava svoj zadatak: da vaskrsava umrlog patrijarha (Juda 9). Taj sukob između Životodavca i đavola pokazuje da Mihailo nije nikakvo obično biće.

Iako je opisan kao starešina ili poglavar (arch) anđela, Biblija nagoveštava da je poglavar anđela ujedno i božanska Osoba – a ne stvoreni anđeo. Kada je Isus Navin izašao pred "vojvodu (jevrejski sar) vojske Gospodnje" (nebeskih anđeoskih četa), pao je na kolena i ukazao mu čast kao Bogu, jer je dobio naređenje: "Izuj obuću s nogu svojih, jer je mesto gde stojiš sveto!" (Isus Navin 5,13-15) Pošto je ljudima inače zabranjeno da obožavaju anđele, poglavar anđela je morao biti božanska Osoba (Otkrivenje 19,10; 22,8.9).

U Knjizi proroka Danila, Mihailo se spominje tri puta (Danilo 10,13.21; 12,1). U poslednjem tekstu opisan je kao "veliki knez" koji "brani tvoj narod" (Danilo 12,1). "Braniti", odnosno "zalagati se za nekoga", označava posredničku ulogu. Takva uloga se pripisuje jedino Isusu Hristu (1. Timotiju 2,5).

Pošto Mihailo, kao nebesko biće, ima sposobnost i vlast da vaskrsava iz mrtvih, pošto obavlja i posredničku službu, mnogi hrišćani veruju da se radi o Bogu Sinu, koji je tako opisan pre svog utelovljenja i da se upravo On, zajedno s lojalnim anđelima, borio protiv Lucifera i njegovih demona u ovom duhovnom i moralnom ratu i da je upravo On konačno isterao pobunjenike s Neba i oduzeo im njihove dotadašnje položaje. Oni su bili zbačeni "na Zemlju" (Otkrivenje 12,9). I zato, pojavljivanje Mihaila u ovom tekstu ukazuje da je prvobitno, fizičko isterivanje Sotone spojeno s kasnijim duhovnim padom koji je Sotona doživeo prilikom Hristove smrti, kada je potpuno razotkriven pred celim svemirom kao neprijatelj svake pravednosti.

c.  2. Petrova 2,4; JUda 6.  Zašto Bog nije uništio Sotonu i njegove sledbenike na kraju sukoba? Ovi tekstovi, koji govore o zbacivanju Sotone, kao da počinju davati i odgovor na ovo pitanje: "Jer kada Bog ne poštede anđela koji sagrešiše, nego ih metnu u okove mraka paklenoga (tartarus) i predade da se čuvaju za sud." (2. Petrova 2,4) "I anđele koji ne držaše svojega starešinstva nego ostaviše svoj stan čuva u večnim okovima pod mrakom za sud velikoga dana." (Juda 6)

 

Naša reč "pakao" (2. Petrova 2,4) ne nalazi se u grčkom originalnom tekstu. Ona se u našem prevodu pojavljuje kao tumačenje grčkog glagola "tartaroo", čije je doslovno značenje: "baciti u tartarus". Neznabožački Grci su smatrali da je tartar neko podzemno mesto na kojemu se kažnjavaju ljudi bačeni u njega. Glagol se pojavljuje samo jednom u Novom zavetu, ali je jasno da ga apostol Petar, kao hrišćanin, ne upotrebljava u njegovom neznabožačkom značenju. Služeći se ovim glagolom i dajući mu hrišćansko značenje, Petar svakako misli na ovu Zemlju, na koju su Sotona i njegovi demoni bili zbačeni (Otkrivenje 12,9).

Paralelni tekst u Judi na sličan način izražava misao da su pali anđeli bili odvojeni od svetlosti božanske prisutnosti i ograničeni na moralnu tamu ovoga sveta. "Tartarus", "okovi mraka", "večni okovi" – sve su to slikoviti izrazi koji ukazuju na ograničenja koja je Bog nametnuo ovim natprirodnim bićima. Da su ti pokvareni anđeli bili potpuno slobodni da deluju po svom nahođenju, oni bi odmah uništili i Zemlji i njene stanovnike u svojem ratu protiv Neba.

Moralni prostor u kojemu Sotona i njegovi demoni deluju predstavljen je kao područje tame. Oni su "upravitelji tame ovoga sveta (Efescima 6,12). Sotonino "carstvo" (Matej 12,26) je "vlast tamna" (Kološanima 1,13), koja se bori protiv Boga i Njegovog naroda. Isus je tu činjenicu priznao u Getsemaniji prilikom svog hvatanja: "Ali je sada vaš čas!" – rekao je onima koji su došli da ga zatvore. A onda je obelodanio silu koja je pokušavala da ga uništi kao "oblast (exousia – vlast) tame" (Luka 22,53).

Treba zapaziti da su aktivnosti palih anđela ograničene "večnim okovima pod mrakom za sud velikoga dana" (Juda 6). Ta činjenica pokreće važno pitanje: Zašto je neophodan taj period čekanja? Osim toga, ako su Otac, Sin i Sveti Duh

odlučili da unište "đavola i anđele njegove" (Matej 25,41), ako je planirana Hristova pomiriteljska smrt koja treba da dovede do osude Sotone i do njegovog uništenja (Jovan 12,31.32; Jevrejima 2,14), zašto se odlaže izvršenje te odluke?

Na temelju biblijskih činjenica možemo zaključiti da je razdoblje milosti, određeno palim anđelima, manifestacija Božjeg karaktera. Da bi pokazao svoju pravednost prema inteligentnim bićima koja je stvorio, Stvoritelj je morao da osigura dovoljno vremena da se samoljublje, sebičnost i prestupanje Njegove volje razvije i donese svoje rezultate, tako da sva slobodna bića mogu da odluče kome će služiti s potpunim razumevanjem posledica. I tako, kao što je apostol Pavle rekao za sebe i svoje saradnike, mi smo postali "gledanje (theatron - pozorište) i svetu i anđelima i ljudima" (1. Korinćanima 4,9) –  ustvari, načela greha i pravednosti, sa svim svojim beskrajnim i sveobuhvatnim posledicama bila

su prikazana na pozornici načega sveta, naše Zemlje. Ova dva načela su se upustila u smrtnu borbu. A mi, stvorenja koja posmatraju, moramo odlučiti koji borac je u pravu . kojemu ćemo pokloniti svoje potpuno poverenje i svoju vernost. I tako, pred nama su predstavljene tajne "u koje i anđeli žele zaviriti" (1. Petrova 1,12).

5.  Pad ljudskog roda

 

Slično anđelima, Adam i Eva su bili stvoreni ka oslobodna moralna bića. Zabrana da jedu plod s drveta poznanja dobra i zla stavio ih je na jednostavnu probu, omogućujući im da ostanu poslušni Bogu iz ljubavi ili da prekrše Njegovu volju, uzdižući svoju volju nasuprot Njegovoj. Kada je Sotona stao pred Evu preobučen u zmiju koja je ležala na granama drveta (Otkrivenje 12,9), imao je nameru da u njeno srce poseje seme sumnje u Božje poštenje , tako da se prevari i da prekrši Njegovu volju. Na Evino priznanje da mogu slobodno jesti sa svakoga drveta u vrtu osim sa toga jednoga koje ne smeju ni dirati ni jesti, Sotona joj je ubrizgao svoj otrov, lukavo napominjući: "Nećete vi umreti! Nego zna Bog da će vam se u onaj dan kada okusite s njega otvoriti oči pa ćete postati kao bogovi i znati šta je dobro i šta je zlo!" (1. Mojsijeva 3,4.5)

Eva je prihvatila Sotoninu laž i sumnju, brzo zaboravljajući sve što je znala o Bogu, svom Stvoritelju. Možda je pomislila: ukoliko su Božje pobude za zabranu sumnjive, tada ni Njegova pretnja smrću ne mora da bude istinita. Te pretpostavke su se brzo ukorenile u njenom umu i ona je odlučila da pokaže svoju nezavisnost – da provede i svoju volju i da bude neposlušna Božjoj zapovesti. Eva je uzabrala roda i pojela ga, a kasnije je nagovorila i Adama da se povede za njome (1. Mojsijeva 3,6).

Sotona je naveo Evu da razmišlja onako kako je razmišljala, ali je Adam sam odlučio, kada je saznao za Evinu odluku, da otvoreno prekrši volju svoga Stvoritelja (1. Timotiju 2,14). On očigledno nije prihvatio Evina gledišta o 

problemu, ali je oklevao da izgubi ženu koju je voleo. Međutim, kao poglavar ljudskog roda, Adam je svakako odgovoran što je celo čovečanstvo stavio pod vlast greha (Rimljanima 5,12-19).

Kada se pad anđela uporedi s padom Adama i Eve, vidimo izrazitu sličnost. Oba grešna roda inteligentnih bića su posumnjala u (1) Stvoriteljev karakter i u (2) Njegove zapovesti. Posledica je bila (3) podizanje volje stvorenja nasuprot jasno izraženoj volji Stvoritelja. Greh – po svojoj srži – predstavlja  zahtev da stvorenja budu nezavisna od Boga. Grešnik odbija da se podloži božanskom autoritetu, bez obzira da li se pobuna dešava na svemirskom nivou ili u okviru srca jednog pojedinca. Greh je isti i kod anđela i kod ljudi: samovoljno odbijanje pokornosti bilo kome osim sebi samome.

Pad ljudskog roda u greh uticao je na čoveka na mnogo načina: 1. Smrt je postala čovekov deo (1. Mojsijeva 3,19; Rimljanima 5,12); 2. Vlast nad Zemljom bila je prenesena na Sotonu. Za neko vreme Bog je dozvolio Sotoni da u ograničenoj meri vlada Zemljom; Biblija ga opisuje kao "boga ovoga sveta" i kao njenog vladara (2. Korinćanima 4,4.5; Jovan 12,31). Pad je kao posledicu imao i kvarenje ljudske prirode, svi aspekti – intelektualni, emocionalni, voljni -  osetili su posledice greha (Jeremija 17,9; Efescima 4,18). Ukratko, Adamov greh otuđio je čoveka od Boga. Ljudi su postali Božji "neprijatelji" (Rimljanima 5,10) i "deca gneva" (Efescima 2,3), što znači, potpali su pod Božji sud. Karakteristika grešnika je protivljenje Božjem zakonu i Njegovom autoritetu (Rimljanima 8,7; Vidi Greh III. B. 1-4!).

 

D.  Dodatna dimenzija Neba 

Ljudskom rodu pad u greh nije doneo slobodu i nezavisnost. Moralni pad Adama i Eve omogućio je Sotoni da ovu Zemlju pretvori u svoj mostobran u borbi protiv Boga. Pali anđeli i pali ljudi ujedinili su se sada u pokvarenu alijansu protiv autoriteta Stvoritelja. I jedni i drugi su postali zli pošto su otpali od Boga.

U svojoj usmenoj osudi Sotone u obliku zmije, međutim, Stvoritelj je dodao novu dimenziju velikom sukobu, osiguravajući sredstvo uz čiju pomoć čovek može da se oslobodi obaveza svoga grešnoga saveza sa Sotonom, ukoliko poželi da to učini. Bog je rekao Sotoni: "Još stavljam neprijateljstvo između tebe i žene, i između semena tvojega i semena njena!" (1. Mojsijeva 3,15)

Jevrejski pojam "neprijateljstvo" (ebah) ima značenje ličnog neprijateljstva ili mržnje među suparnicima. U svojoj borbi protiv Stvoritelja, Sotona je dozvolio da se u njemu razvije intenzivno neprijateljstvo prema Bogu i svakom aspektu Njegove vladavine. Sa druge strane, grešni čovek nije gajio nikakvu prirodnu mržnju protiv Sotone. U svom proglasu, koji smo upravo naveli, Stvoritelj je obavestio Sotonu da je upravo isadio takvo neprijateljsko držanje u srce palog čoveka.

Biblija nagoveštava da je taj novi elemenat ustvari božanska blagodat, što znači, delovanje Svetoga Duha na ljudsko srce. Njegova prisutnost i uticaj osposobiće grešnika da mrzi greh i da se otrgne ispod Sotonine kontrole. Isus je o ovoj istini razgovarao s Nikodimom: "Ako se ko ne rodi vodom i Duhom, ne može ući u carstvo Božje. Što je rođeno od tela, telo je; a što je rođeno od Duha, duh je. Ne čudi se što ti rekoh, valja vam se nanovo roditi. Duh diše gde hoće, i glas njegov čuješ, a ne znaš otkuda dolazi i kuda ide; tako je i svaki čovek koji je rođen od Duha." (Jovan 3,5-8)

Sveti Duh, delujući preko savesti (Rimljanima 9,1), pokreće pripadnike ljudskog roda, pokušavajući da grešnike privuče Bogu. I dok osvedočava i obraća, On usađuje i neprijateljstvo prema zlu i ljubav prema pravednosti (Amos 5,14.15; Jevrejima 1,9). Ova značajna uloga Svetoga Duha – stvaranje neprijateljstva prema grehu i svakoj nepravdi – omogućuje oslobađanje od robovanja Sotoni.

E.  Nebeski ciljevi 

Padom Adama i Eve Sotona je zadobio, bar na prvi pogled, odlučujuću pobedu u velikom sukobu. Ljudski rod, kao i mnoštvo anđela, otvoreno je odbacio Božji autoritet. Pobuna, koja je započela na Nebu, proširila se i na ljudsku vrstu. Planeta Zemlja se sada pridružila pobuni i odvojila od Neba. Možda će se i druge vrste inteligentnih stvorenja priključiti buntovnicima?

Ali, širenje neposlušnosti nije Boga zateklo nespremnim. Moralna bitka je sada započela i plan spasenja – pripremljen u dalekoj prošloj večnosti – sada je bio oživljen. Razmatrajući njegove osnovne aspekte (Vidi I.A!), možemo prepoznati njegova četiri cilja:

1.  Da se Božja vladavina, Njegov karakter i zakon operu od svih optužbi.

2.  Da se zadobije i ponovo potvrdi vernost bezgrešnih inteligentnih stvorenja.

3.  Da se osigura spasenje svih grešnika koji će se odazvati pozivu Neba da prihvate Stvoriteljevu milosrdnu upravu.

4.  Da se unište Sotona i njegovi buntovni anđeli i nepokajani grešnici među ljudima, da se uklone sve posledice greha vraćanjem Zemlje u prvobitno stanje i obnavljanjem  prvobitnog sklada u svemiru.

 

III.  Veliki sukob na Zemlji – Stari zavet

A.  Božanska inicijativa

U svojoj osudi Sotone – zmije – u Edemu, Stvoritelj je prvi put najavio dolazak Mesije – Otkupitelja koji će svojom pomiriteljskom smrću omogućiti spasenje pokajanim grešnicima i uništenje Sotone i njegovih zlih četa.

1.  Obećanje 

"Ono će ti na glavu stajati (smrtonosni udarac Sotoni-zmiji), a ti ćeš da u petu ujedati." (1. Mojsijeva 3,15) Isto onako kao što se pupoljak postepeno razvija, tako je ova tajansvena izjava  u toku stoleća polako otkrivala svoje značenje, dok su se pojedinosti najavljivale preko proroka. Božjim sledbenicima je bilo rečeno da će se obećano ženino Seme pojaviti među Avramovim potomcima (1. Mojsijeva 12,3; 22,18; Galatima 3,16), potomcima njegovog praunika Jude (1. Mojsijeva 49,10) i kasnije među njegovim potomcima iz Davidove porodice (Psalam 89,20-37; Jeremija 23,5.6). Apostol Pavle govori Timotiju: "Opominji se Gospoda Isusa Hrista, koji usta iz mrtvih, od semena Davidova, po evanđelju mojemu!" (2. Timotiju 2,8)

2.  Rituali prinošenja žrtava

Sasvim je očigledno da su rituali prinošenja žrtava uvedeni neposredno posle Adamovog i Evinog pada u greh da bi se u njima i njihovim potomcima sačuvala nada u obećanog Spasitelja (1. Mojsijeva 4,4; Jevrejima 11,4). Žrtve su predstavljale i simboličko sredstvo dobijanja oproštenja greha na temelju grešnikove vere u Boga (Jevrejima 9,22), koji će poslati istinsko Jagnje da umre zastupničkom smrću za ljudske grehe (Jevrejima 10,4; Jovan 1,29).

Jednostavne žrtve patrijaraha (1. Mojsijeva 8,20; Jov 1,5), konačno su bile pretvorene u potpuno razvijen sistem prinošenja žrtava sa opunomoćenim sveštenicima i Svetilištem – prvo šatorom, a kasniije stalnim Hramom. Biblijski podaci ukazuju da je sistem bogosluženja u jevrejskom Svetilištu – kao i jednostavniji patrijarhalni sistem iz kojega je proizašao – bio oblikovan da simbolima i slikama propoveda "evanđelje" ili plan spasenja, onako kako je bio prvobitno uspostavljen u savetu Božanstva. Kao što pisac Poslanice Jevrejima kaže: "Jer je nama (hrišćanima) objavljeno (evanđelje) kao i onima (Izrailjcima)" (Jevrejima 4,2; Vidi Svetilište I!).

3.  Proročki opisi

Kako su stoleća prolazila, maglovito simboličko ritualno predstavljanje pomiriteljske smrti i svešteničke misije mesijanskog Otkupitelja postajalo je sve jasnije nadahnutim, proročkim otkrivenjima (1. Petrova 1,10.11). Na primer, mesto Njegovog rođenja (Mihej 5,2), vreme Njegovo pojavljivanja i smrti (Danilo 9,24-27), zamenička priroda Njegove smrti (Isaija 53), i Njegovo sveštenstvo (Psalam 110,1.4), sve je to postepeno bilo otkrivano prorocima.

4.  Čuvanje i širenje istina o spasenju 

Isprva je znanje o sebi Bog pokušavao da sačuva preko linije vernih patrijaraha i njihovih porodica (1. Mojsijeva 5; 11,10-32). Ali, kako se dužina ljudskog života naglo smanjila posle Potopa i ljudski rod se podelio na rase i rasejao po svoj Zemlji, Bog je odlučio da stvori sebi poseban  narod od Avramovih potomaka (1. Mojsijeva 12,1.2), koji će imati ulogu Njegovih svedoka celom svetu.

Na Sinaju Bog je Avramove potomke organizovao kao narod. On je svojim izabranim svedocima poverio Bibliju – pisano otkrivenje svoje volje (Rimljanima 3,1.2), moralni zakon u obliku Deset zapovesti, prošireni sistem prinošenja žrtava i bogosluženja, i svoja obećanja (Rimljanima 9,4.5). On je ušao u zavetni odnos s tim narodom, obnavljajući s njime zavet sklopljen s Avramom i obećao: "I biću vam Bog i i vi ćete biti moj narod!" (3. Mojsijeva  26,12)

Gospod je stavio Izrailja u Palestinu na most koji povezuje tri kontinenta (Evropu, Aziju i Afriku). "Ovo je Jerusalim koji postavih usred naroda i optočih ga zemljama." (Jezekilj 12,5) – rekao je Bog proroku Jezekilju. Po Božjem

planu trebalo je da Izrailj bude buktinja istine koja će sve narode privući Stvoritelju. Sam Bog je izjavio: "Jer će se dom moj zvati dom molitve svim narodima!" (Isaija 56,7) Gospod je želeo da svi narodi u svetu potraže Njegovu istinu u Njegovom Svetilištu i da onda kažu jedni drugima: "Hodite da idemo na goru Gospodnju, u dom Boga Jakovljeva, i učiće nas svojim putevima i hodićemo po stazama njegovim!" (Isaija 2,3)

B.  Sotonin protivnapad

U Novom zavetu Sotona je opisan kao "duh koji sada radi u sinovima protivljenja" (Efescima 2,2). Iako se Sotona vrlo retko spominje u Starom zavetu, pokvarenost koja se u starozavetno doba pojavljuje na svim stranama, nemo svedoči o njegovoj prisutnosti i aktivnosti. On je nastavljao svoj sukob s Nebom u saradnji sa svojim novim saveznicima, grešnim pripadnicima ljudskog roda.

1.  Pokvarenost u pretpotopno doba

U toku životnog veka prvih deset patrijaraha (1. Mojsijeva 5) stanovnici Zemlje su postali tako pokvareni da je Bog odlučio da se umeša.

"I Gospod, videći da je nevaljalstvo ljudsko veliko na zemlji i da su sve misli srca njihova svagda samo zle... a zemlja se pokvari pred Gospodom i napuni se zemlja bezakonja. I pogleda Bog na zemlju, a ona beše pokvarena, jer svako telo pokvari put svoj na zemlji." (1. Mojsijeva 6,5-12)

Da bi zaustavio ovo strašno zlo Bog je pustio na Zemlju sveopšti Potop i tako očistio planetu od dugovečnog roda oholih buntovnika. Poštedeo je pravednog Noja i njegovu porodicu (2. Petrova 2,5) i tim ljudima poverio svoje istine blagodati i spasenja (Jevrejima 11,7), učinio ih svojim svedocima pred novim stanovnicima poslepotopnog sveta.  

2.  Razvoj neznaboštva i idolopoklonstva

Kao jedan od prvih koraka u svojoj borbi protiv Neba, Sotona je razvio sistem lažne religije, lažnog bogosluženja, da bi njime zamenio obožavanje pravoga Boga i postigao da ljudi zaborave svoga Stvoritelja. Mi bismo ovu lažnu religiju mogli nazvati opštim imenom "paganstvo" ili neznaboštvo. Apostol Pavle objašnjava kako se ona pojavila kratko vreme posle pada u greh:

"Jer što se na njemu ne može videti, od postanja sveta moglo se poznati i videti na stvorenjima  i njegova večna sila i božanstvo da nemaju izgovora. Jer kada poznaše Boga, ne proslaviše ga kao Boga niti mu zahvališe, nego zaludeše u svojim mislima i potamne nerazumno srce njihovo. Kad se građahu mudri, poludeše i pretvoriše slavu večnoga Boga u obličje smrtnoga čoveka i ptica i četveronožnih životinja i gadova. Zato ih predade Bog u željama njihovih srca u nečistotu, da se pogane telesa njihova među njima samima; koji pretvoriše istinu Božju u laž, i većma poštovaše i poslužiše tvar nego Tvorca, koji je blagosloven uvek. Amin! Zato ih predade Bog u sramne slasti; jer žene njihove pretvoriše putno upotrebljavanje u besputno. Tako i ljudi, ostavivši putno upotrebljavanje ženskoga roda, raspališe se željom svojom jedan na drugoga i ljudi s ljudima činjahu sram, i platu koja trebaše za prevaru njihovu primahu na sebi. I kao što ne marahu da poznaju Boga, zato ih Bog predade u pokvaren um da čine što ne valja." (Rimljanima 1,20-28)

Zajedno sa razvijanjem idolopoklonstva, Sotona je izopačivao i simboličke obrede prinošenja žrtava koje je Bog uspostavio posle Edema. I Stari i Novi zavet pokazuju da se iza paganskih oblika prinošenja žrtava  kriju demonske ili đavolske sile (5. Mojsijeva 32,17.18; 1. Korinćanima 10,14-22).

3.  Kvarenje prave religije

U razdoblju između naseljavanja Izrailjaca u Palestinu (petnaesto stoleće pre Hrista) i raspada njihove države posle najezde Vavilonaca (šesto stoleće pre Hrista), Sotona se istrajno trudio da pokvari pravu veru navodeći Izrailja da prihvati pagansko idolokoplonstvo (Psalam  106, 34-38). U toku tog razdoblja jevrejska duhovna istorija bila je istorija duhovnog uzdizanja i padanja, oživljavanja i kajanja, stalnog ponavljanja istih grešaka pod razornim uticajem okolnih neznabožačkih naroda.

Prilikom stupanja na presto četvrtog izrailjskog vladara Rovoama (oko 931. godine pre Hrista), narod se politički podelio u dva dela, u Severno carstvo od deset plemena i Južno carstvo od dva plemena. Zbog svog duhovnog propadanja, Severno carstvo je podleglo armijama Asiraca 722. godine pre Hrista i njegovi stanovnici su u nekoliko navrata bili preseljeni u druge bliskoistočne zemlje (2. Carevima 17,5.6). Oko stotinu i pedeset godina posle propasti Severa, Bog je na sličan način kaznio i Južno carstvo Jude, dozvoljavajući Vaviloncima pod Navuhodonosorom da ga osvoje. Ova surova disciplinska mera – sedamdeset godina robovanja uz obećanje o povratku – zauvek je izlečila Judu od idolopoklonstva koje je kvarilo i slabilo odanost naroda pravome Bogu (2. Dnevnika 36,11-21).

Sotona je skoro uspeo da jevrejski narod dovede do potpune propasti, ali je u toku cele istorije Izrailjaca postojao verni Ostatak koji je svedočio o pravome Bogu (1. Carevima 19,18). U vremenima nacionalne veličine, kakva su bila vremena vladavine Davida i Solomuna, ime pravoga Boga bilo je slavljeno i objavljivano daleko izvan granica carstva (1. Carevima 4,29-34; 10,1-13.24). Kasnije u toku jevrejske istorije, za vreme propovedanja neodlučnog proroka Jone, stanovnici Ninive su bili navedeni da se pokaju i da priznaju pravoga Boga (Jona 3,1-10). Čak se i u vreme dugih godina vavilonskog robovanja i u toku prvih godina persijske vladavine nad Bliskim Istokom, pravi Bog naširoko poštovao zahvaljujući vernom svedočenju Danila i njegovih drugova (Danilo 2,47; 3,28.29; 6,25-27), Mardoheja i Jestire (Jestira 8,17), Zorovavelja i Isusa, sina Josedekova (Jezdra 1,1-5.7-11), Jezdre (Jezdra 7,11-16) i Nemije (Nemija 2,1-8).  

4.  Sotonske optužbe

Iako se Sotonine aktivnosti samo uzgredno spominju u Starom zavetu, dva važna teksta navode Sotonu po imenu. Njima je osvetljena druga strana Sotonine aktivnosti u velikom sukobu između dobra i zla.

a.  Jov 1,6-12; 2,1-8.  Jovovo iskustvo se zbilo izvan granica jevrejske kulture i očigledno u doba patrijaraha. Prognan iz svoje nebeske službe, Sotona je prigrabio vlast nad ovom Zemljom posle Adamovog greha. I tako se u Knjizi o Jovu Sotona pojavljuje u nebeskim savetima kao predstavnik i vladar ove Zemlje. "A jedan dan dođoše sinovi Božji da stanu pred Gospodom, a među njih dođe i Sotona." (Jov 1,6.7; 2,1))

U vezi s moralnim sukobom između Boga i Sotone, dve osnovne činjenice proističu iz Jovovog strašnog iskustva u patnjama: 1. Pošto je po Stvoriteljevoj mudrosti Sotoni i palim anđelima dozvoljeno da primenjuju i prikazuju načela sebičnosti, samoljublja i greha, i Božji verni sledbenici, zajedno s ostalima, mogu očekivati da će trpeti napade ovih neprijatelja svakog dobra, naravno, u okviru dozvoljenih granica (1. Korinćanima 10,13). 2. Međutim, lične patnje nisu uvek posledica ličnih greha; one mogu da budu i posledica direktnih Sotoninih napada, kao što je to bilo u Jovovom slučaju. 

b. Zaharija 3,1-10.  Pokajnički jevrejski izgnanici vratili su se iz vavilonskog robovanja u Palestinu pod političkim vodstvom Zorobavelja i duhovnim nadzorom prvosveštenika Isusa, sina Josedekova, verovatno u proleće 536. godine pre Hrista. Pokušali su da ponovo izgrade Hram i da obnove državu. Ali, protivljenje okolnih neznabožačkih naroda bilo je skoro neizdržljivo. U viđenju prorok Zaharija gleda prvosveštenika Isusa, sina Josedekova, odevenoga u "prljave haljine" – nekadašnje grehe naroda – kako stoji pred "anđelom Gospodnjim" i moli se za Gospodnje oproštenje i blagodat tako da narod može ponovo da uspostavi svoju državnost.

I Sotona je opisan kako stoji uz njega i optužuje narod u ličnosti prvosveštenika zbog njegovih nekadašnjih greha, i kako se buni protiv Božje spremnosti na oproštenje. Međutim, Gospodnji anđeo ukorava Sotonu i pokajanje prvosveštenika u ime naroda biva prihvaćeno. Prljave haljine su uklonjene i Bog mu daje prekrasne nove prvosvešteničke haljine. Božanska milost nadvladava Sotonine optužbe.

5.  Sotona je skoro uspeo u svojoj nameri  

Gospod je dozvolio surove disciplinske mere vavilonskog robovanja. Tim sredstvima je želeo da spase i očisti ostatak naroda koji će se onda vratiti u svoju postojbinu da pripremi svet za dolazak Mesije (Jeremija 24). U stvari, manje od 50 hiljada ljudi vratilo se pod Zorobaveljom (Jezdra 2,64.65), dok za drugu selidbu pod Jezdrom 457. godine pre Hrista nisu navedeni nikakvi brojevi, ali podaci ukazuju na mnogo manji broj povratnika (Jezdra 8). Veći deo Jevreja je odlučio da ostane u zemljama izvan Palestine u koje su ih preselili i naselili njihovi gospodari.

 

Nekoliko godina kasnije, u toku vladavine persijskog vladara Kserksa, biblijskog Ahasvera (486-465. pre Hrista), carev najistaknutiji dvoranin, Aman Agagej, planirao je da uništi sve Jevreje u celom carstvu u toku samo jednog jedinog dana (Jestira 3,8-15). Zahvaljujući Božjem proviđenju i zalaganju jevrejske carice Jestire zavera je bila osujećena. Još jednom je Sotonin pokušaj da ućutka Jevreje kao Božje svedoke doživeo neuspeh.

 

IV.  Veliki sukob na Zemlji – Novi zavet

 

A.  Nadmoćno proviđenje  

 

Izrailjski narod je najvećim delom propustio da odigra ulogu Božjeg svedoka i da tako pripremi svet za dolazak obećanog Otkupitelja. Međutim, Božja "večna namera" (Efescima 3,11) ne poznaje poraz. Uprkos neverstvu ljudskih oruđa, Bog je nastavio da ostvaruje plan spasenja. U toku daljeg razmatranja, pratićemo napredovanje dela istine u sukobu sa Sotonom.

 

1.  Sve čvršći centralni položaj Biblije  

 

Neopterećeni pokušajima da postignu političku autonomiju, Judejci su posle povratka iz vavilonskog ropstva mogli da se svesrdnije posvete proučavanju Božje volje otkrivene u svetim spisima. Oko 80 godina posle povratka prvih izgnanika u Palestinu, "Jezdra sveštenik, književnik vešt zakonu Boga nebeskoga" (Jezdra 7,11.12) stigao je u Hanan s naređenjem persijskog vladara Artakserksa I. (Jezdra 7,11-26). "Jer Jezdra beće upravio srce svoje da istražuje zakon Gospodnji i da ga izvršuje i da uči Izrailja uredbama i zakonima." (Jezdra 7,10) Zajedno sa Nemijom, koji mu se kasnije pridružio kao carski namesnik, Jezdra je poveo narod ponovnom posvećenju pravome Bogu, osnivajući pokret vraćanja Bibliji (Nemija 8-10).

 

Iako je ta inicijativa kasnije bila opterećena učenjima rabina, posedovanje svetih spisa i pristup Božjoj pisanoj Reči predstavljali su jednu od cenjenih prednosti judaizma. Apostol Pavle zato kaže: "Šta je, dakle, bolji Jevrejin od drugih ljudi? ... Mnogo, svakojako! Prvo, što su im poverene reči Božje!" (Rimljanima 3,1.2)

 

2.  Rasejanje – dijaspora  (Jovan 7,35)

 

U toku nekoliko stoleća međuzavetnog razdoblja, došlo je do širokog, dobrovoljnog rasejanje Jevreja po zemljama Mediteranskog područja. Umerene procene govore o četiri miliona Jevreja na području Rimske imperije izvan Palestine, oko tri miliona u samoj Palestini i oko jedan milion u zemljama nekadašnjeg izgnanstva izvan Rimske imperije. Nastanak dijaspore doveo je do dve važne pojave u okviru jevrejskog naroda izvan Palestine: (1) do osnivanja sinagoga gde god su se desetorica jevrejskih muškaraca mogla okupljati i (2) do prevoda jevrejske Biblije na grčki jezik (Septuaginta – treće i drugo stoleće pre Hrista).

 

3.  Jevrejska misija

 

Između 50. godine pre Hrista i 70. godine posle Hrista jevrejska misija je cvetala u Rimskoj imperiji. Hiljade neznabožaca su dolazile u sinagoge. Jevrejsko naglašavanje monoteizma i visokih moralnih merila moralnog zakona imalo je veliku privlačnu moć. Mnogi od njih su postajali prozeliti, prihvatali su jevrejsku veru, ali je većina ipak oklevala da prihvati obrezanje i druge elemente jevrejske tradicije. Ovi posetioci sinagoga su se tehnički delili na one "koji se boje Boga" (Dela 10,1.2; 13,16.26), i na one "koji služe Bogu" (Dela 16,14; 18,7). Prema tome, kada je apostolu Pavlu i drugim hrišćanskim Jevrejima bilo dozvoljeno da govore u sinagogama (Dela 13,15), obraćali su se dvema osnovnim grupama ozbiljnih vernika: "Ljudima Izrailjcima" – Jevrejima i "Onima koji se boje Boga" – neznabožačkim obraćenicima (Dela 13,16). Brzo rastenje hrišćanstva u Rimskoj imperiji moglo se pripisati, u velikoj meri, ovoj velikoj grupi neznabožaca – koji su već bili upoznati s osnovnim biblijskim istinama, jer su proučavali grčki prevod Biblije, Septuagintu – i koji su u Isusu Hristu videli Mesiju, ispunjenje velike nade jevrejskih vernika. Na taj i na mnoge druge načine, Bog je uspeo da prevlada neverstvo Jevreja i neznanje neznabožaca i da pripremi svet za najveći događaj u istoriji: za utelovljenje i službu Boga Sina (1. Timotiju 3,16).

 

B.  Prvi Hristov dolazak

  

Biblija prvi Hristov dolazak i s njime povezane događaje smatra vrhuncem velikog sukoba između dobra i zla. Sotona je pobeđen i osuđen na krstu, potvrđen je plan spasenja grešnog čovečanstva, učinjeno pomirenje za grehe, uzdignut i opravdan Božji karakter i Njegov moralni zakon. Bog je pobedio. Bitke koje se i dalje vode služe zato da se u još većoj meri ispolji prava priroda pobune i da se još potpunije pokažu na delu osnovna sukobljena načela. Novi zavet opisuje Sotonine neumorne napore da spreči Hristovu misiju, da oslabi Njegov uticaj u narodu, i da ga ubije, ako ikako bude moguće.

 

1.  Hristova pobeda najavljena preko proroka

 

U mnogostranom proročanstvu u Otkrivenju 12 simbolički je predstavljena Sotonina vruća želja da uništi Hrista. U viđenju apostol vidi "ženu odevenu u Sunce" (simbol Božjeg naroda, Isaija 54,5.6; Jeremija 6,2) koja upravo treba da rodi dugočekanog Spasitelja (Otkrivenje 12,1.2). Užasnut posmatra kako "velika crvena aždaha, koja imaše sedam glava i deset rogova, i na glavama njenim sedam kruna" zauzima položaj pred ženom "da joj proždere dete kada se rodi" (Otkrivenje 12,3.4). Žena konačno rađa "muško, sina, koji će pasti sve narode palicom gvozdenom" (podatak koji "dete" identifikuje kao Hrista, Otkrivenje 19,11-16). Pre nego što aždaha ((Sotona, Otkrivenje 12,9) uspe da uhvati dete, ono "bi uzeto k Bogu i k prestolu njegovu" (Otkrivenje 12,5).

 

I tako, širokim potezima proročki simbolizam ukazuje na Sotonine pokušaje da uništi Hrista prilikom Njegovog rođenja (Matej 2,1-18). Proročanstvo ne nagoveštava izričito Hristovu smrt u vreme prokuratora Pilata, ali ipak govori o posledicama tog žalosnog događaja. Viđenje naglašava činjenicu da je Hristos svojim utelovljenjem i stupanjem na Sotoninu teritoriju (ovu Zemlju) postao pobednik nad demonima, a ne njihova žrtva.

 

2.  Hristova pobeda nad iskušenjima

 

U toku svoje zemaljske službe Isus je prvi sukob sa Sotonom imao neposredno posle službenog preuzimanja svoje  mesijanske misije prilikom krštenja (Matej 3,13-17; Dela 10,38). U toku četrdesetdnevnog posta, Isus se u razgovoru sa Ocem pripremao za svoju kratku, ali napornu misiju. U tom trenutku, Sotona je suočio Spasitelja s tri vrlo oštra iskušenja, sračunata da ga odvrate od Njegove misije (Matej 4,1-11). Sva tri su u stvari imala isti cilj: da raspire sumnju i nepoverenje u nebeskog Oca i u Njegov plan za spasenje sveta. U jednom trenutku, Sotona je drsko predložio da će Hristu prepustiti "sva carstva ovoga sveta i slavu njihovu" (svakako bez patnji na Golgoti!), "ako padne i pokloni mu se" (Matej 4,8.9). Svaku lukavo zamišljenu probu Isus je odbacivao svedočanstvom Biblije (Matej 4,4.7.10). Konačno, Hristos je oterao drskog kušača rečima: "Idi od mene, Sotono!" (Matej 4,10) Iako je tada Sotona otišao, stalno se vraćao da kuša Spasitelja u toku cele Njegove zemaljske službe (Luka 4,13).

 

3.  Hristove svakodnevne pobede nad demonima  

 

Anđeli koji su zajedno sa Luciferom ili Sotonom bili isterani sa Neba u Novom zavetu se obično nazivaju demonima, đavolima ili nečistim duhovima. Demoni, koje je Isus isterivao iz bolesnika opsednutih nečistim duhovima, obično su priznavali Njegov pravi identitet, nazivali su ga Sinom Boga najvišega (Marko 3,11.12; Luka 4.33-35.41). Jednom prilikom su demoni, govoreći preko dvojice opsednutih, osporavali Hristovo pravo da leči njihove žrtve: "Šta je tebi do nas, Isuse, sine Božji? Zar si došao amo pre vremena da mučiš nas?" (Matej 8,29) Demoni su, dakle, svesni da je njihovo uništenje sigurno (Matej 25,41). Njihov neuspeh da obeshrabre Hrista i da narod odvrate od Njega svedočili su o Njegovoj konačnoj pobedi i njihovoj sigurnoj propasti.

 

  4.  Hristova višestruka pobeda na krstu

 

 

Hristos je predvideo da će se nekoliko ciljeva Njegove misije ostvariti Njegovom smrću. "A Isus odgovori im, govoreći: dođe čas da se proslavi Sin čovečji. Zaista, zaista vam kažem, ako zrno pšenično padnuvši na zemlju ne umre, onda jedno ostane, ako li umre, mnogo roda rodi." (Jovan 12,23.24) Navešćemo četiri od najvažnijih "rodova" Isusove smrti:

 

a.  Osiguran sud protiv Sotone.  Jedan od ciljeva Hristove misije bilo je uništenje Sotone (Jevrejima 2,14). Isus je objasnio Grcima kako će Njegova smrt  učiniti da se ostvari taj cilj: "Sada je sud ovome svetu, sada će biti isteran knez ovoga sveta napolje. I kada ja budem podignut od zemlje, sve ću privući k sebi!" (Jovan 12,31.32)

 

Demonska bića su zajedno s ljudima učestvovala u raspeću. Isus je to objavio kada je rekao mnoštvu u Getsemaniji: "Ali je sada vaš čas i oblast tame!" (Luka 22,53)  Ovim rečima Isus je neposredno ukazao na Sotonu i njegove demonske čete koji su ga progonili u toku cele Njegove službe i očajnički pokušavali da ga navedu na greh ili na odbacivanje božanskog plana. Iako je Hristos bio potpuno svestan Sotoninog učešća u svojoj smrti, rekao je: "Jer ide knez ovoga sveta i u meni nema ništa!" – odnosno "nema sile nadamnom!" (Jovan 14,30)

 

Kod krsta je ovaj pokvareni Božji protivnik razotkriven i osuđen u očima svih vernih anđela i stanovnika bezgrešnih svetova. "Sud" na Golgoti i isterivanje Sotone (Jovan 12,31) ne odnose se na konačni, eshatološki sud na kraju vremena ( Dela 17,31). Umesto toga, ovaj "sud" se odnosi na osudu koju su nad Sotonom u vreme Hristove smrti izrekla sva verna bića u svemiru i sam Bog. Kod krsta, Sotona se zajedno sa svim ostalim demonima, pokazao u pravoj svetlosti kao buntovnik i ubica. Možemo pretpostaviti da je svaki trag samilosti prema Luciferu i njegovim idejama koji je još zaostao u mislima nebeskih bića bio zauvek izbrisan. Sotona je, da tako kažemo, stajao na optuženičkoj klupi i doživeo osudu svih svojih nekadašnjih prijatelja.

 

b.  Plan spasenja potvrđen.  Hristova pomiriteljska smrt, koja je dovela do odbacivanja svih Sotoninih zahteva, istovremeno je potvrdila Božji plan spasenja. U viđenju (Otkrivenje 12), apostol Jovan je čuo "glas veliki na nebu koji govori: sad posta spasenje i sila i carstvo Boga našega i oblast Hrista njegova; jer se zbaci opadač braće naše, koji ih opadaše pred Bogom našim dan i noć... zato veselite se nebesa i vi koji živite na njima. Teško vama koji živite na zemlji i moru, jer đavo siđe k vama i vrlo se rasrdio, znajući da vremena malo ima." (Otkrivenje 12,10-12)

 

Kada je Spasitelj umro za "grehe naše i ne samo naše, nego i svega sveta" (1. Jovanova 2,2), tada, ali ne i pre toga, Nebo je moglo da objavi: "Sada dođe spasenje!" (Grčki arti). Na Golgoti je božansko obećanje postalo stvarnost. Tada je potvrđen plan spasenja, ali i Božje carstvo blagodati i Hristova vlast da pokloni večni život svim grešnicima koji se kaju (Jovan 17,2).

 

c.  Obavljeno pomirenje za grehe ljudi.  Iako Hristova pomiriteljska smrt ima kosmičko značenje, jer je razrešila sporna pitanja u velikoj borbi između Boga i Sotone, ona ima i sasvim lično značenje za svakog pojedinačnog grešnika (Galatima 2,20).  Hristova smrt je osigurala zameničko, legalno pomirenje za sve grešnike (1. Jovanova 2,2). "Jer onoga koji ne znadijaše greha nas radi učini grehom da mi budemo pravda Božja u njemu." (2. Korinćanima 5,21)

 

Sam Hristos je bio bezgrešan, ali su prema planu spasenja gresi ljudskog roda bili pripisani Njemu, tako da je On u skladu s pravilima božanskog suda umro kao nosilac naših greha. I tako se na delu pokazala božanska ljubav koja pokajane grešnike privlači Bogu (1. Jovanova 4,10). Biblija na mnogo mesta jasno govori o Hristovoj zameničkoj smrti umesto nas: "I Gospod pusti na nj bezakonje svih nas", "I sam će nositi nezakonja njihova!", "I sam nosi grehe mnogih!" (Isaija 53,6.11.12) "Koji grehe naše sam iznese na telu svojemu na drvo!" (1. Petrova 2,24); "Jer i Hristos jedanput za grehe naše postrada, pravednik za nepravednike!" (1. Petrova 3,18) ; "Hristos je nas iskupio od kletve zakonske postavši za nas kletva, jer je pisano: proklet svaki koji visi na drvetu!" (Galatima 3,13) Jasno je šta apostol želi da kaže u ovom poslednjem stihu. Kao grešnici, pripadnici ljudske porodice su pod prokletstvom/osudom Božjeg zakona i nalaze se na optuženičkoj klupi Neba. Međutim, Hristos je dragovoljno prihvatio obaveze zbog naših greha i umesto nas podneo zakonske posledice koje iz njih proizlaze. Na Golgoti preuzeo je na sebe božansku kaznu za greh (Vidi Hristos II.A.9.D!)  

 

d.  Uzdignut moralni zakon i Božji karakter.  U početku je Lucifer posumnjao u neophodnost Božjeg zakona i u pobude iz kojih On zahteva poslušnost zakonu. Da je zakon mogao da bude ukinut ili na bilo koji način promenjen, onda greh – kršenje njegovih propisa, 1. Jovanova 3,4 – ne bi ni postojao i ne bi postojala ni potreba da Hristos umre za grehe ljudi. Međutim, sam Božji zakon je bio odraz božanskog, nepromenljivog karaktera i nije mogao da bude promenjen.

 

Da bi odgovorio na izazov, Bog je prihvatio da podnese kaznu koju je sam propisao za greh – smrt. Uz pomoć utelovljenja, Bog Sin – Stvoritelj – preuzeo je našu ljudsku prirodu da bi Njegov život – i više nego dovoljan da zameni živote svih stvorenih ljudi – mogao da bude položen za pomirenje svih greha svih ljudi. Na taj način je Hristova smrt uzdigla vrednost moralnog zakona – izraženog za ljude u obliku Deset zapovesti – i pokazala da Bog može da bude i pravedan i milosrdan po karakteru.  Apostol Pavle je ovako objasnio značenje krsta: "Kojega postavi Bog očišćenje verom u krvi njegovoj da pokaže svoju pravdu oproštenjem pređašnjih greha; u podnošenju Božjemu, da pokaže pravdu svoju u sadašnje vreme da je on pravedan i da pravda onoga koji je od vere Isusove." (Rimljanima 3,25.26; Jevrejima 9,15) 

 

C.  Sotonski napadi na Crkvu

 

Kao što je iskvario veru Izrailjaca, Sotona je pokušao da iskvari i veru Hristove Crkve. Apostol Pavle opominje: "A Duh razgovetno govori da će u poslednja vremena odstupiti neki od vere, slušajući lažne duhove i nauke đavolske." (1. Timotiju 4,1)

 

1.  Kvarenje doktrina

 

U prisutnosti nekih crkvenih starešina apostol Pavle je objasnio kako će se otpad pojaviti u krilu hrišćanske Crkve. "Jer ja ovo znam da će po odlasku mome ući među vas teški vuci koji neće štedeti stada, i između vas samih postaće ljudi koji će govoriti izvrnutu nauku da odvraćaju učenike za sobom. Zato gledajte!" (Dela 20,29-31) I apostol Petar je ukazao na istu opasnost: "Kao što će i među vama biti lažnih učitelja, koji će uneti jeresi pogibli!" (2. Petrova 2,1) Oko četvrt stoleća posle njih pisao je i apostol Jovan: "Kao što čuste da će doći antihrist, i sada mnogi antihristi postaše... od nas iziđoše." (1. Jovanova 2,18.19)

 

Ova pokvarenost, nastala pod uticajem sotonskih sila, na kraju će dovesti do podela i neviđenih proronstava. Apostol Pavle ponovo upozorava unapred na posledice budućeg otpada pre Hristovog drugog dolaska: "Za dolazak Gospoda našega Isusa Hrista u za naš sastanak u njemu ... da vas niko ne prevari nikakvim načinom, jer neće doći dok ne dođe najpre otpad (grčki apostasia, otpad), i ne pokaže se čovek bezakonja, sin pogibli, koji se protivi i podiže više svega što se zove Bog ili se poštuje, tako da će on sesti u crkvi Božjoj kao Bog, pokazujući sebe da je Bog." (2. Solunjanima 2,1-4).

 

Apostol ovde ne govori o jevrejskom Hramu za koji mnogi hrišćani misle da će biti ponovo podignut u Jerusalimu u naše doba. Umesto toga, on opisuje otpad koji će se konačno razviti u krilu hrišćanske Crkve i pokušati da se posluži božanskim autoritetom, vladajući vernicima. U Novom zavetu Crkva se obično naziva Božji Hram (1. Korinćanima 3,11.16.17; 2. Korinćanima 6,16; Efescima 2,19-22; 1. Petrova 2,4.5). Ovaj organizovani otpad će ostati u Crkvi sve do Hristovog drugog dolaska (2. Solunjanmima 2,5-8). Hrišćani su uglavnom identifikovali "čoveka bezakonja" (2. Solunjanima 2,3.4) kao istu silu koju proročanstva u Danilu i Otkrivenju nazivaju "malim rogom" (Danilo 7,8) ili "zverju sličnoj risu" (Otkrivenje 13,1-10).

 

2.  Progonstvo Crkve

 

Sotona je prvo pokušao da uništi prvu Crkvu progonstvima; do izopačenja doktrina je došlo tek kasnije. Jevrejska progonstva su započela posle Pedesetnice u Jerusalimu i to pretnjama (Dela 4,21), zatim su se pojačala bacanjem u tamnicu i bičevanjem nekih apostola (Dela 5,40). Kamenovanje Stefana (Dela 6,8-15; 7) dovelo je do oštrijih i sistematičnijih pokušaja da se hrišćanska vera obori nastojanjima Savla iz Tarsa (Dela 8,1-4; 1. Timotiju 1,12.13). Iako je Irod Agripa I. nešto kasnije pogubio Jakova i pokušao da to isto učini i Petru (Dela 12,1-4), rimska vlast izvan Palestine u početku se uglavnom nije negativno odnosila prema Crkvi. Rimske vlasti su možda smatrale hrišćanstvo samo ogrankom judejske vere, koja je bila dozvoljena. Građanska politika prema hrišćanima počela je da se menja tek posle Neronovih optužbi protiv hrišćana u vezi sa paljenjem Rima 64. godine posle Hrista.

 

Međutim, proročanstva Danila i Otkrivenja – ali i samog Isusa (Matej 24,21.22) – nagoveštavala su talase proronstava mnogo oštrijih od onih koje su preduzimale jevrejske ili rimske vlasti. Obratimo ponovo pažnju na značajno proročanstvo u Otkrivenju 12: "A kada vide aždaha (Sotona) da zbačena bi na zemlju, gonjaše ženu (simbol Božjeg naroda) koja rodi muško. I ženi biše dana dva krila orla velikoga da leti u pustinju na svoje mesto, gde će se hraniti vreme, vremena i pola vremena, sakrivena od lica zmijina. I ispusti zmija za ženom iz usta svojih vodu kao reku, da je utopi u reci. I pomože zemlja ženi, i otvori zemlja usta svoja i proždre reku  koju ispusti zmija iz usta svojih." (Otkrivenje 12,13-16)

 

Ranije u ovom istom proročanstvu nalazimo sličnu izjavu: "A žena uteče u pustinju gde imaše mesto pripravljeno od  Boga, da se onde hrani hiljadu i dvesta i šezdeset dana." (Otkrivenje 12,6)

 

Razdoblje u toku kojega je Sotona pokušavao da uništi Crkvu trajalo je mnogo stoleća posle Hristovog uznesenja. Ono je spomenuto sedam puta u proročanstvima Danila i Otkrivenja u vezi sa progoniteljskom ulogom malog roga i zveri slične risu i pojavljuje se u tri različita oblika: (1) kao vreme, dva vremena i pola vremena ili 3 i po proročke godine (Danilo 7,25; 12,7; Otkrivenje 12-14); (2) kao četrdeset i dva meseca (Otkrivenje 11,2; 13,5); i (3) i kao hiljadu i dvesta i šezdeset dana (Otkrivenje 11,3; 12,6). Sva tri oblika – tri i po godine, četrdeset i dva meseca i hiljadu i dvesto šezdeset  dana – označavaju isto vremensko razdoblje. U skladu sa istoricističkim načelom tumačenja apokaliptičkih tekstova, simbolički dan označava jednu stvarnu godinu. Prema tome, proročanstva se bave razdobljem od 1260 godina trajanja rata protiv svetih (Vidi Apokaliptički II.D!).

 

D.  Sukob u mikrokosmosu

 

Doktrina o spasenju ( po Pavlovoj terminologiji opravdanje, posvećenje i proslavljanje) verom u zasluge Isusa Hrista i Njegove preobražavajuće blagodati (Vidi Spasenje III!) takođe je opisana kao moralni sukob između Boga i Sotone. Adamov pad je doveo do izopačenja njegove prirode i prirode njegovih potomaka (Vidi II.C.5!). Neprijateljstvo, koje je Bog stavio između Sotone i ljudskog roda, razvija se delovanjem Svetoga Duha na čovekovu savest (Vidi II.D!). Ovo stanje stvara u ličnosti svakoga čoveka mikrokosmos istog moralnog sukoba koji se vodi i na kosmičkom nivou. Zapazite šta želi da naglasi sledeći tekst: "Jer telo želi protiv duha, a duh protiv tela; a ovo se protivi jedno drugome, da ne činite ono što hoćete!" (Galatima 5,17) "Jer telesno mudrovanje smrt je, a duhovno mudrovanje život je i mir. Jer telesno mudrovanje neprijateljstvo je prema Bogu, jer se ne pokorava zakonu Božjemu niti može. A koji su u telu ne mogu Bogu ugoditi." (Rimljanima 8,6-8) "Nego svakoga kuša njegova slast, koja ga vuče i mami. Tada zatrudnevši slast, rađa greh, a greh učinjen rađa smrt." (Jakov 1,14.15)

 

Apostol Pavle je shvatio da njegova telesna priroda ima vrhovnu vlast nad njime, i zato traži izbavljenje: "Ja nesretni čovek! Ko će me izbaviti od tela (telesnost koja upravlja njime) smrti ove?" On sam odgovara na svoje pitanje, pun radosne sigurnosti: "Zahvaljujem Bogu svojemu kroz Gospoda svojega Isusa Hrista!" (Rimljanima 7,24.25)

 

Iako Novi zavet mnogo više od Starog zaveta može da kaže o unutrašnjem pojedinačnom sukobu čoveka, ni Stari zavet ne prećutkuje ovaj problem: "Učini mi, Bože, čisto srce i duh prav ponovi u meni. Nemoj me odvrgnuti od lica svojega, i Svetoga Duha svojega nemoj uzeti od mene!" (Psalam 51,10.11)

 

Bog je obećao pokajničkim povratnicima iz Vavilona: "I daću vam novo srce i nov ću duh metnuti u vas, i izvadiću kameno srce iz tela vašega i daću vam srce mesno. I duh svoj metnuću u vas, i učiniću da hodite po mojim uredbama i zakone moje da držite i izvršujete." (Jezekilj 36,26.27)

 

Na sličan način i Novi zavet onima koji prime Hrista kao svog Spasitelja i Gospoda (Jovan 1,12) obećava oproštenje greha (1. Jovanova 1,9), posinaštvo u Božju porodicu (1. Jovanova 3,1.2), promenjeno srce (Jovan 3,5-8;; 2. Korinćanima 5,17) i večni život (1. Jovanova 5,11.12). U obećanju o novom zavetu Bog je nagovestio da će upisati svoj zakon u svako srce (Jevrejima 8,10), tako da se vernik radovati iz celog srca da izvršava volju nebeskog Oca (Psalam 40,8). Ovaj celi proces (postajanja Božjim sledbenikom) ima kao posledicu vernikovo oslobaćanje "od vlasti tamne" – područja pod Sotoninom vladavinom- i prelazak  u "carstvo sina ljubavi svoje" (Kološanima 1,13).

 

Međutim, kada pokajani grešnik prihvati Hrista kao svog Spasitelja i Gospoda "rat" se ne završava. U nekim oblastima postojanja lična borba se i pojačava. Sotona se stalno trudi da nas prevari, kaže apostol, ali "mi znamo šta on misli" (2. Korinćanima 2,11)! U skladu s time, vernik je pozvan da razvije duhovnu snagu za borbu  sklapajući usku zajednicu sa Bogom: "A dalje, braćo moja, jačajte u Gospodu i u sili jačine njegove. Obucite se u sve oružje Božje, da biste se mogli održati protiv lukavstva đavolskoga, jer nas rat nije s krvlju i s telom, nego s poglavarstvima... s duhovima pakosti ispod neba. Toga radi, uzmite sve oružje Božje, da biste se mogli braniti u zli dan, i svršivši sve održati se!" (Efescima 6,10-13)

 

I drugi apostoli upućuju slične opomene: "Budite trezni i pazite, jer suparnik vaš, đavo, kao lav ričuči hodi i traži koga da proždere. Branite se od njega tvrđom u veri!" (1. Petrova 5,8.9) "Pokorite se, dakle, Bogu, a protivite se đavolu i pobećiće od vas!" (Jakov 4,7) U krajnjoj liniji, jedina sigurnost vernika krije se u svakodnevnom posvećivanju  Bogu – svakodnevnom pokoravanju volje nebeskom Ocu Hristovim posredovanjem. Apostol Pavle savetuje vernicima: "Tako, dakle, i vi držite sebe da ste mrtvi grehu, a živi Bogu u Hristu Isusu, Gospodu našemu!" (Rimljanima 6,11) ili, kako glasi tekst u originalu: "Nastavite, dakle, da sebe smatrate mrtvima grehu, i nastavite da sebe smatrate živima Bogu u Isusu Hristu!" Život vernika bi se mogao pravilno opisati kao povremena bitka. Ponekad bi se mogao nazvati: "Bitka i marš, bitka i marš!" Ali, posle krsta, bitka se vodi protiv pobeđenog neprijatelja, koji se može poslužiti jedino taktikom odugovlačenja.

 

V.  Sukob završen

 

Posle isteka 1260 godina, u toku kojih je Sotona povremeno, ali neumorno progonio Crkvu (Vidi IV. C.2!), započinje Danilovo proročko opisivanje "vremena posletka" (Danilo 11,33-35; 12,4). Terminologija ukazuje na razdoblje koje će se produžiti sve do kraja vremena milosti. Pri kraju tog razdoblja, Sotona će pokrenuti svoj konačni napad protiv Božjeg naroda. "I razgnevi se zmija na ženu i otide da se pobije s ostatkom semena njena koje drži zapovesti Božje i ima svedočanstvo Isusa Hrista." (Otkrivenje 12,17) Kako se se razvijati ovaj poslednji sukob ukratko je opisano u Otkrivenju 13 i 14.

 

  A.  Konačna borba

 

Apokaliptičko proročanstvo posebno opisuje dve zemaljske sile koje će na Sotoninoj strani učestvovati u konačnom sukobu.

 

1.  Zver slična risu  (Otkrivenje 13,1-10)

 

Ovaj novozavetni složeni simbol, koji sadrži delove tela četiri životinje iz Danilovog viđenja (Danilo 7), može se pravilno identifikovati kao verskopolitička sila simbolički prikazana rogom sa očima i ustima čoveka na Danilovoj četvrtoj zveri (Danilo 7,8). Za obe je rečeno da ratuju protiv Božjeg naroda (Danilo 7,21; Otkrivenje 13,7) u toku istog određenog vremenskog razdoblja, 1260 godina (Danilo 7,25; Otkrivenje 13,5). Međutim, novozavetni simbolički opis dodaje i važne pojedinosti.

 

Prvo, proročanstvo opovrgava navodnu smrt od "smrtne rane" na jednoj od njenih glava pri kraju razdoblja od 1260 godina (Otkrivenje 13,3). To ranjavanje je opisano i kao "zarobljeništvo" i kao ubistvo "nožem" (Otkrivenje 13,10.14). Drugo, proročanstvo nagoveštava i oživljavanje i ponovno javljanje života i autoriteta zveri. "I rana smrti njene izleči se. I čudi se sva zemlja iza zveri ... i pokloniše se zveri, govoreći: ko je kao zver? I ko može ratovati s njome?... I pokloniše joj se svi koji žive na zemlji." ((Otkrivenje 13,3.4.8) Prema tome, zver slična risu je spremna da obavlja svoju ulogu "u vremenu posletka". 

 

2.  Zver sa dva roga (Otkrivenje 13,11-17)

 

Kada zver slična risu bude ranjena i odvedena u zarobljeništvo (Otkrivenje 13,3.10), pojavljuje se nova zver. "I videh drugu zver gde izlazi iz zemlje i imaše dva roga kao u jagnjeta, i govoraše kao aždaha." (Otkrivenje 13,11) Vreme njenog pojavljivanja (u  vreme kada je ranjena prva zver), mesto njenog nastanka (iz zemlje umesto iz mora), i njeni rogovi kao u jagnjeta služe kao karakteristične oznake ove sile. Njen govor – kao aždaha – ukazuje na njenu konačnu, progoniteljsku prirodu. U jednom kasnijem proročanstvu, ova ista sila je obeležena kao "lažni prorok" (Otkrivenje 19,20).

 

U nekoliko stihova proročanstvo opisuje kako će Sotona upotrebiti ove dve sile da nametne teško tlačenje i progonstvo Božjem narodu. Da ukratko navedemo biblijske činjenice o tome:

 

a.  Druga zver – zver sa dva roga – služeći se svom vlašću prve zveri, "učini da zemlja i koji žive na njoj pokloni se prvoj zveri" (Otkrivenje 13,12).

 

b.  Druga zver, služeći se neobičnim čudima, "vara one koji žive na zemlji"" i zapoveda im "da načine ikonu zveri" (Otkrivenje 13,13.14), odnosno ona određuje  "ikonu zverinu" (Otkrivenje 13,15).

 

c.  Druga zver je u stanju da udahne "duh ikoni zverinoj", da joj udahne život (Otkrivenje 13,15).

 

d.  Tako ojačana, ikona zverina čini "da se pobiju koji se god ne poklone ikoni zverinoj" (Otkrivenje 13,15). Osim toga, ona čini da svi dobiju "žig na desnu ruku ili na čelo svoje". Nametnuta je i zabrana kupovanja ili prodavanja svima onima koji odbiju da prihvate "žig ili ime zveri ili broj imena njena" (Otkrivenje 13,16.17).

 

Čak i kada se zanemari identifikacija posebnih simbola i dela na temelju istoricističkih načela, sveukupna namera apokaliptičkog simbolizma je potpuno jasna. U svojoj poslednjoj borbi protiv Boga i Njegove Crkve, Sotona će pokušavati da uz pomoć ekonomskog bojkota i pretnji smrću poruši veru Hristovih sledbenika, ne ustručavajući se ni od njihovog fizičkog istrebljenja.

 

B.  Poruka o danu suda

 

Dok tekstovi u Otkrivenju 12,17. – 13,18. opisuju Sotonin konačni napad na Božji narod u "vreme posletka", četrnaesto poglavlje Otkrivenja govori o Božjim protivmerama da se ovaj moralni sukob privede kraju. Dve osnovne Božje aktivnosti se događaju u toku ovog razdoblja: (1) objavljivanje poslednje nebeske opomene i poziva celom svetu da prihvati evanđelje (Otkrivenje 14,6-13); i (2) započinje prva od tri faze poslednjeg suda (Otkrivenje 14,6.7; Danilo 7,9.10.13.14).

 

1.  Vest trojice anđela (Otkrivenje 14,6-13)

 

Ovi "anđeli" lete u vremenskom razdoblju koje se naziva "vremenom posletka", jer se njihova služba obavlja pre drugog Hristovog dolaska (Otkrivenje 14,14). Pošto su samo ljudska bića dobila dužnost da objave evanđelje (Matej 28,18-20), možemo ih smatrati simbolima hrišćana koji prolaze celim svetom objavljujući radosnu vest o spasenju. Prvi anđeo objavljuje "večno evanđelje", što je samo po sebi dokaz da će nastaviti da leti sve do kraja vremena milosti. Pošto se ostala dva anđela pridružuju prvome, njihove tri poruke se konačno stapaju u jednu konačnu vest: u večno evanđelje s određenim naglaskom na poslednje vreme – na konačni sud (Otkrivenje 14,6.7), na pad Vavilona (Otkrivenje 14,8) i na ozbiljnu opomenu protiv prihvatanja "žiga zveri" (Otkrivenje 14,9-13). Ove tri poruke sačinjavaju jedinstvenu opomenu o poslednjem sudu i Božji poslednji poziv blagodati upućen ljudskom rodu (Vidi Ostatak/Tri anđela V.B-D!).

 

2.  Konačni sud  (Otkrivenje 14,7)

 

Zajedno sa ""večnim evanđeljem" prva anđeoska poruka najavljuje i početak konačnog suda i poziva stanivnike Zemlje da se poklone Stvoritelju, pravome Bogu. "Bojte se Boga i podajte mu slavu, jer dođe čas suda njegova i poklonite se onome koji je stvorio nebo i zemlju, mora i izvore vodene." (Otkrivenje 14,7) Bilo bi normalno da takva poruka ukazuje na kraj vremena milosti i prestanak evanđeoskih aktivnosti. Međutim, proročanstvo prikazuje evanđelje koje se širi po celome svetu dok konačni sud započinje i nastavlja svoje zasedanje. Paradoks je samo prividan. Poruka prvog anđela, u skladu s rečima proroka Danila, objavljuje početak konačnog suda na Nebu  u toku vremena posletka, pre drugog Hristovog dolaska (Danilo 7,9.10.13.14.26.27; Vidi Sud III.B.1!).

 

Očigledno je na temelju Danilovog viđenja da se radi o poslednjem sudu, jer na njegovom kraju Neko "kao Sin čovečji" (Hristos) dobija večno carstvo (Danilo 7,13.14). Pošto ovaj sud zaseda na Nebu u prisutnosti anđela (Danilo 7,9.10), može se pravilno opisati kao preadventna faza konačnog suda. Kada  Hristos bude po drugi put došao, doći će u slavi i veličanstvu svoga carstva kao "Car nad carevima i Gospodar nad gospodarima" (Otkrivenje 19,16). Može se zaključiti da  prizor suda u Danilovom viđenju predstavlja njegovu početnu fazu koja oslobađa Boga od Sotoninih zlonamernih optužbi i osuđuje palog anđela kao arhibuntovnika, jer će u vreme Hristovog drugog dolaska Sotona biti "uhvaćen" i bačen u tamnicu na ovoj haotičnoj Zemlji da čeka konačnu osudu i uništenje posle isteka milenijuma (Otkrivenje 20,1-3.10). I Božji iskreni sledbenici će se proveravati u ovoj fazi suda (Danilo 7,22) i primiće svoju nagradu u večnom carstvu prilikom Hristovog povratka (Danilo 7,18.27).

 

Činjenica da je Hristos "narečeni od Boga sudija živima i mrtvima" (Dela 10,42) omogućuje Nebu da opomene žive na sud koji im preti (nudeći im istovremeno i evanđelje), i da započne i održava konačni sud generacijama umrlih, koji su zabeleženi u knjizi života (2. Mojsijeva 32,32; Otkrivenje 3,5). I tako, u vreme posletka, dok se poruke trojice anđela objavljuju po celome svetu svim narodima i plemenima na Zemlji, održava se i zasedanje preadventne faze konačnog suda, a Sotona kreće u svoj poslednji pohod na Crkvu (Otkrivenje 12,17).

 

C.  Osnovna sporna pitanja

 

Božji odani sledbenici, koji su odlučili da mu ostanu verni u toku Sotoninog poslednjeg napada, u Otkrivenju su simbolički predstavljeni brojem 144 hiljade (Otkrivenje 14,1-5). U stvari, to je nebrojeno mnoštvo vernih iz svih naroda na Zemlji (Otkrivenje 7,9-17). Ovi vernici poslednjeg vremena su Božji duhovni Izrailj (Otkrivenje 14,1; Jakov 1,1; 2,1; Galatima 6,14-16), na koje će On staviti svoj konačni pečat odobravanja i zaštite (Otkrivenje 7,1-8; 2. Timotiju 2,19). Oni su se uspešno oduprli Sotoninim napadima, njegovim pokušajima da ih odvrati od poslušnosti Božjim zapovestima i od služenja Stvoritelju iz celog srca.

 

1.  Poslušnost: Deset zapovesti

 

Vernici koji se suočavaju sa Sotoninim napadom su opisani kao poštovaoci Božjih Deset zapovesti. "I razgnevi se zmija na ženu i otide da se pobije s ostatkom semena njena koje drži zapovesti Božje i ima svedočanstvo Isusa Hrista." (Otkrivenje 12,17) "Ovde je trpljenje svetih koji drže zapovesti Božje i veru Isusovu." (Otkrivenje 14,12)

 

Pošto prva anđeoska poruka poziva: "Bojte se Boga i podajte mu slavu i poklonite se onome koji je stvorio nebo i zemlju, mora i izvore vodene!" – postaje jasno da je u njihovu poslušnost uključeno u poštovanje sedmog dana, Subote, po četvrtoj zapovesti. Subota je spomenik koji je sam Stvoritelj podigao svojoj stvaralačkoj moći (1. Mojsijeva 2,2.3) i On zahteva njegovo poštovanje (2. Mojsijeva 20,8-11).

 

Međutim, oni koje će Gospod zapečatiti u toku poslednje krize (Otkrivenje 7,1-8) neće pokazati samo mehaničku poslušnost. Oni su opisani kao ljudi "koji imahu ime Oca njegova napisano na čelima svojim" (Otkrivenje 14,1). U biblijskoj terminologiji, Božje ime označava Njegov karakter (2. Mojsijeva 34,5-7). Držeći se  zaveta s Bogom –  Njegov zakon je upisan u njihova srca (Jevrejima 8,10) – ovi vernici poslednjeg vremena odražavaju karakterne osobine svoga Stvoritelja i Otkupitelja, kojemu su bezuslovno poslušni.

 

2.  Obožavanje: Boga ili Sotone?

 

Od samog svog početka pa sve do ove poslednje bitke, rat između Boga i Sotone je verski rat. Sada druga zver zapoveda stanovnicima Zemlje da se "poklone prvoj zveri" (Otkrivenje 13,12); dok ""ikona zverina" nagoni čovečanstvo da joj se "pokloni" pod pretnjom bojkota i smrti, namećući istovremeno i žig i ime prve zveri – njene karakteristike (Otkrivenje 13,15-17).

 

Konačna kriza se razbuktava kada Sotona, delujući preko dve zveri, zahteva obožavanje i odanost koji pripadaju jedino Stvoritelju. Bog je predvideo izbijanje ove krize. Preko prve i treće anđeoske poruke On je uputio poziv ali i ozbiljnu opomenu svim stanovnicima Zemlje.

 

Prvi anđeo:  "Bojte se Boga i podajte mu slavu jer dođe čas suda njegova i poklonite se onome koji je stvorio nebo i zemlju, mora i izvore vodene." (Otkrivenje 14,7)

 

Treći anđeo:  "Ko se god pokloni zveri i ikoni njenoj i primi žig na čelo svoje ili na ruku svoju, i on će piti od vina gneva Božjega koje je nepomešano utočeno u čašu gneva njegova, i biće mučen ognjem i sumporom pred anđelima svetima i pred jagnjetom." (Otkrivenje 14,9.10)

 

Pošto se ove vesti propovedaju po celom svetu (Otkrivenje 14,6), proročanstvo predviđa i sukob po celom svetu. Od poslednjeg živog naraštaja ljudskog roda na Zemlji zahtevaće se da izabere između poslušnosti "zveri i ikoni njenoj"  ili poslušnosti  Bogu, Stvoritelju. Donoseći ove odluke, živi – u stvarnom smislu te reči – odlučuju o svojoj stvarnoj sudbini. Možemo zaključiti da će se na preadventnom istražnom sudu tada preći na njihove slučajeve, na njihov život i njihove odluke. Vreme milosti će se završiti i biće izgovorene svečane reči: "Ko čini nepravdu neka još čini nepravdu, i ko je pogan, neka se još pogani; i ko je pravedan, neka još čini pravdu, i ko je svet neka se još sveti!" (Otkrivenje 22,11). Ovim rečima Hristos dodaje i svoje obećanje: "I evo ću doći skoro, i plata moja sa mnom, da dam svakome po delima njegovim." (Otkrivenje 22,12)

 

D.  Poraz i uništenje Sotone

 

Otkrivenje opisuje Hristov povratak uz pomoć dva različita simbola:  (1) On dolazi kao nebeski zemljoradnik da prikupi žetvu svoga otkupljenog naroda, ali i da sažeže kukolj, da požanje i uništi nepokajane (Otkrivenje 14,14-20); i (2) On dolazi kao nebeski ratnik, napredujući sa svojim snagama da pobedi neprijatelja. Ovaj drugi simbol opisuje Božju konačnu pobedu nad Sotonom u velikom moralnom ratu vekova (Otkrivenje 19,11-21).

 

1.  Sotona u tamnici

 

Sedeći na belom konju i praćen "armijama Neba" Hristos, kao "Car nad carevima i Gospodar nad gospodarima" ulazi u bitku s verskom i političkom konfederacijom koja se borila protiv Njega u ličnosti Njegovog naroda sve do kraja vremena posletka (Otkrivenje 19,19). "I bi uhvaćena zver i s njome lažni prorok koji učini pred njome znake kojima prevari one koji primiše žig zverin  i koji se poklanjaju ikoni njenoj (što je drugi simbol za zver sa dva roga iz Otkrivenja 13,11-17)." (Otkrivenje 19,20) Ove dve sile biće konačno uništene prilikom konačnog izvršenja kazne, ognjem poslednjeg dana (Otkrivenje 19,20).

 

Sam Sotona je uhvaćen i zatvoren za hiljadu godina, u toku razdoblja koje se obično naziva milenijum (Vidi Milenijum I.C!).

 

"I videh anđela gde silazi s neba, koji imaše ključ od bezdana i verige velike u ruci svojoj. I uhvati aždahu, staru zmiju, koja je đavo i Sotona, i sveza je na hiljadu godina. I u bezdan baci je, i zatvori je, i zapečati nad njom, da više ne prelašćuje naroda, dok se ne navrši hiljada godina, i potom valja da bude odrešena na malo vremena." ((Otkrivenje 20,1-3)

 

2. Milenijum

 

Kao što je obećao, Hristos će uzeti svoje sledbenike – otkupljene iz svih vekova – na Nebo (Jovan 14,1-3; Matej 24,30.31; 1. Solunjanima 4,16-18). Tamo će vladati zajedno s Njime (Otkrivenje 20,6). U toku svoje vladavine, otkupljeni će učestvovati u drugoj fazi konačnog suda (Otkrivenje 20,4). I apostol Pavle spominje sud, koji će se, kao i prethodna preadventna faza, obavljati na Nebu. "Ne znate li da će sveti suditi svetu? ... Ne znate li da ćemo i anđelima suditi?" (1. Korinćanima 6,2.3) Možemo svakako zamisliti da će takav "pregled" sudbina izgubljenih ljudskih bića pomoći otkupljenima da potpuno shvate prirodu greha i Sotone i protivmera koje je Gospod preduzeo da bi odgovorio na njegov izazov (Vidi Sud III.B.2!).

 

Posle završetka milenijuma prorok vidi Sveti grad, Novi Jerusalim, kako silazi s Neba na Zemlju, zajedno sa Hristom i svima otkupljenima (Otkrivenje 21,2.10). Hristos će onda vaskrsnuti i mrtve bezakonike (Jovan 5,28.29; Otkrivenje 20,5). Prisutnost svih ljudskih bića (otkupljeni u gradu, a izgubljeni pred gradom) smesta "oslobađa" Sotonu. I dalje veran svojoj prirodi, on počinje da vara i nagovara armije bezakonika da napadnu Sveti grad. I to će biti Sotonina poslednja bitka protiv Boga i Njegovog naroda (Otkrivenje 20,7-10).

 

3.  Konačni sud: izvršna faza

 

Upravo kada je trebalo da napad započne, Bog će se umešati. Celo čovečanstvo će  biti pozvano da izađe pred Božji sud (Otkrivenje 20,11-15). Mrtvi, koji prema ovom tekstu (Otkrivenje 20,12),  posle svog vaskrsenja stanu pred Božji presto, pripadaće velikoj armiji izgubljenih koji "ne oživeše dokle se ne svrši hiljada godina" (Otkrivenje 20,5). Iako je izvršnom fazom poslednjeg suda obuhvaćeno celo čovečanstvo – i pravedni i nepravedni – kao i pali anđeli (Matej 25,32-46), na neki način ona će se uglavnom baviti izgubljenima. Možemo zamisliti da će oni, dok budu stajali pred Božjim sudskim prestolom, konačno shvatiti šta je dovelo do velike pobune i zašto su oni sami odlučili da odbace Božju blagodat i spasenje, tako obilno ponuđeno u toku vremena milosti.

 

U toku izvršne faze konačnog suda – koja se odigrava na Zemlji – presude donesene u toku prve dve faze suđenja biće objavljene i izvršene. Nepokajani, i ljudi i anđeli, biće kažnjeni i uništeni. Oni će doći pod udar "druge smrti" iz koje nema vaskrsenja (Otkrivenje 20,10.14.15). Isus je ovako sažeo konačnost izvršnog suda spasenima i izgubljenima, Sotoni i njegovim demonima: "Tada će reći car onima što mu stoje s desne strane: hodite blagosloveni oca mojega, primite carstvo koje vam je pripravljeno od postanja sveta... Tada će reći onima što mu stoje s leve strane: idite od mene prokleti u oganj večni, pripremljen đavolu i anđelima njegovim. ... I ovi će otići u muku večnu, a pravednici u život večni." (Matej 25,34-46)

 

U Novom zavetu reči "zauvek", "u vek veka" i "večni" predstavljaju prevod grčkog pojma "aion" i njegove izvedenice "aionios" (Otkrivenje 14,11; 20,10; Matej 25,41.46). Njihova osnovna ideja je trajanje, razdoblje neprekinutog trajanja. Dužina tog trajanja može i ne mora da bude beskrajna, već se određuje na temelju prirode objekta na koji se odnosi. "Samo" Bog ima urođenu besmrtnost (1. Timotiju 6,15.16) i On će besmrtnost udeliti otkupljenima prilikom Hristovog dolaska (1. Korinćanima 15,51-57). I zato, kada Biblija govori o večnom Bogu ili o ulasku otkupljenih u večni život, ona zaista govori o "beskrajnosti", jer je Bog po svojoj prirodi besmrtan i On sam je to svojstvo dodelio otkupljenima. Sa druge strane, ni Sotona sa svojim anđelima, ni nepokajana ljudska bića nemaju besmrtnosti po svojoj prirodi. Obe grupe će biti kažnjene za svoja zla dela i posle toga će nestati, biti uništene. Jer je "plata za greh smrt" (Rimljanima 6,23), "druga smrt" (Otkrivenje 20,14.15; 21,8). 

 

Prilikom kažnjavanja palih anđela i nepokajanih ljudskih bića i sama Zemlja će biti očišćena vatrom (2. Petrova 3,11-13). Ponovo stvorena, ona će biti poklonjena otkupljenima kao njihov večni dom (Otkriven je 21,1.5; Matej 5,5). Obnavljajući izgubljeni Edem, Bog je odlučio da se nastani zajedno sa otkupljenima (Otkrivenje 21,3.4; Vidi Nova zemlja II!).

 

Na kraju, rat, koji je započeo na nebu (Otkrivenje 12,7) biće završen. Veliki moralni sukob, koji je tako dugo potresao celi svemir, konačno će doći kraju. Pukotina u odnosu između Neba i Zemlje biće uklonjena. Božanska namera "da se sve sastavi u Hristu što je na nebesima i na Zemlji" konačno će biti ostvarena (Efescima 1,10).

 

VI.  Neke teološke implikacije

 

A.  Moralni sklad osiguran

 

Biblijski izveštaj o kosmičkom sukobu pokazuje da je Bog različite vrste inteligentnih bića obdario sposobnošću da slobodno odlučuju i biraju. Ona su mogla da se opredele da služe Bogu ili da mu odreknu poslušnost i tako postanu buntovnici. Prema tome, moralni sklad božanske vladavine uvek je bio izložen riziku.

 

Stvoritelj nije uneo pobunu u svemir, ali je dozvolio da se ona pojavi. Uprkos beskrajnoj plimi patnji i bola koju je i ljudima i Bogu izazvalo kršenje Božje volje, beskrajni vekovi sukoba konačno će dovesti do moralne sigurnosti u svemiru. Na temelju ovog strašnog iskustva svi redovi inteligentnih bića – i verni i neverni – dragovoljno će odbaciti načelo zla i greha i priznati pravednost i dobrotu Stvoritelja. Na izvršnom sudu, kaže Bog, "pokloniće mi se svako koleno i svaki jezik slaviće Boga" (Rimljanima 14,11).

 

B.  Pogled na svet

 

Pravilno razumevanje kosmičkog sukoba omogućuje hrišćaninu razuman i skladan istorijski pogled na svet. Iza podizanja i padanja naroda i svih igara i protivigara ljudskih interesa krije se nevidljiva borba između Božanstva, zajedno sa njegovim četama vernih anđela i Sotone i njegovih hordi palih anđela – borba koja neposredno utiče na sve ljudske aktivnosti (Danilo 10,1-3.12.13). Iako je Sotona opisan kao "bog sveta ovoga" (2. Korinćanima 4,4), Stvoritelj "radi šta hoće... sa stanovnicima zemaljskim" (Danilo 4,35) da bi ostvario svoju "večnu nameru" (Efescima 3,11).

 

Za razliku od antičkog koncepta vremena po kojemu je vreme kategorija koja se ponavlja u ciklusima, biblijski pogled na vreme je pravolinijski. Božanska ruka, iako ometana sotonskim nastojanjima, ipak suvereno vodi ljudsku istoriju ka njenom konačnom ispunjenju: drugom Hristovom dolasku, uklanjanju Sotone i svih sila zla i uspostavljanju Božjeg večnog carstva.

 

Ovakav pogled na svet unosi nadu u srce vernika. Iako rešenja koja bi morala da razreše sve probleme ljudskog društva mogu samo da donesu privremeno poboljšanje ljudskog života na ovoj planeti izloženoj uticaju greha, hrišćanin – kao deo velike mreže ljudskog društva – pokušava da deluje kao "so" i kao "videlo"  u svojoj okolini, kao što je to nekada Hristos činio (Matej 5,13.14; Dela 10,38).

 

C.  Ljudske patnje

 

Kosmički sukob baca svetlo i na problem ljudskih patnji. On pruža biblijski temelj  za usklađivanje hrišćanskog verovanja u dobrog Boga – kao što je otkriven u Isusu Hristu – sa postojanjem zlog sveta. Na prvom mestu, postaje jasno da Bog nije odgovoran za  nastajanje zla. Stvoritelj je načinio bezgrešne anđele i ljudska bića, od kojih su neki – služeći se svojom slobodnom voljom – odlučili da se pobune protiv pravednog Stvoritelja. I kao rezultat, Zemlja je osetila užasne posledice prestupa.

 

Zbog prirode Sotoninih izazova i pada Adama i Eve, pravedni kao i nepravedni trpe posledice vladavine greha. Obe grupe su izložene bolestima, zločinima, ratovima, prirodnim katastrofama i drugim zlima. Obe umiru. Međutim, vernik je primalac Božje spasonosne blagodati i obećanja o pomoći (Efescima 2,8-10; 1. Korinćanima 10,13; 1. Petrova 4,12.13), osnađen je "blaženom nadom" u Hristov drugi dolazak (Titu 2,13) i kraj velikog sukoba između dobra i zla. Krivica za ljudske patnje ne može se pripisati Božjem prestolu; umesto toga, ona je posledica pobune i aktivnosti Sotone i njegovih demona, ali i izopačenih pripadnika ljudskog roda.

 

D.  Božji karakter

 

Tok velikog sukoba prikazao je dubine Božjeg karaktera koje su do tada bile nepoznate stvorenim bićima. Ni anđeli ni ljudi  nisu mogli da shvate veličinu žrtve koju je Božanstvo moralo da prinese da bi osmislilo i ostvarilo plan spasenja. Utelovljenje Boga Sina i Njegova pomiriteljska smrt svedoče o preobilnosti božanske blagodati i ljubavi (2. Timotiju 1,9; Jovan 3,16.17). Sukob je otkrio i Božje osobine pravednosti i nepristrasnosti. Greh je plaćen zameničkom, pomiriteljskom žrtvom, a nije jednostavno zanemaren (Rimljanima 3,23-26). Ostvareni plan spasenja u potpunosti opravdava hvalu upućenu Bogu: "Velika su i divna dela tvoja, Gospode Bože Svedržitelju, pravedni su i istiniti putovi tvoji, care svetih!" (Otkrivenje 15,3)

 

E.  Pripremljenost vernika

 

Sotonini napadi na Crkvu u toku poslednje faze kosmičkog sukoba (Otkrivenje 12,17 – 14,20) opisani su u Otkrivenju da bi se vernici upozorili na opasnost koja im preti. Priča o deset devojaka opisuje Crkvu koja spava i koja je samo delimično spremna za dolazak Isusa Hrista (Matej 25,1-13). Međutim, isto onako kao što je svoju vest uputio svetu u "vreme posletka", Bog šalje i posebnu poruku svojim sledbenicima, koje simbolički naziva Laodikijskom Crkvom (Otkrivenje 3,14-22).

 

Hristos upozorava svoje sledbenike poslednjeg vremena: "Znam tvoja dela da nisi ni studen ni vruć... tako, budući mlak i nisi ni studen ni vruć, izbljuvaću te iz usta svojih... govoriš: bogat sam i obogatio sam se i ništa ne potrebujem, a ne znaš da ti nesrećan i nevoljan i siromah i slep i go!" (Otkrivenje 3,15-17) Hristos se nudi da popravi žalosno stanje u svojoj Crkvi. On stoji pred vratima

srca svojih vernika, nudi se da uđe i da ih obogati zlatom, odećom i lekom za oči (Otkrivenje 3,18-20). Na ovaj simbolički način Isus poziva poslednju fazu svoje Crkve da se potpuno potčini Njegovoj vlasti. Kada Hristos upravlja njegovim životom, vernik stiče bogatstvo Njegove vere i ljubavi (Galatima 5,6) i dobija pravilan uvid u Njegovu volju, jer su mu duhovne oči izlečene melemom Svetoga Duha (Jovan 16,13).

 

Vernici koji prihvate laodikijski poziv: "Postaraj se, dakle, i pokaj se!" (Otkrivenje 3,19) probudiće se iz svojega mrtvila. U sili svoga Gospoda, oni će se pokajati i odbaciti sve svoje poznate grehe i odupreti se iskušenju da traže prva mesta i visoke položaje. Oni će se pridružiti povorci onih koji objavljuju trostruku anđeosku poruku. Držeći se u veri svoga Gospoda, oni će ostati verni i odani Bogu pod strašnim pritiscima iz celoga sveta da prime žig zveri i da se poklone zveri i njenoj ikoni, ostaće verni čak i pod cenu svoga života.

 

Proročka reč govori o pobedonosnom Božjem narodu poslednjeg vremena u čijim "ustima ne nađe se prevare, jer su bez mane" (Otkrivenje 14,5), zato što "opraše haljine svoje i ubeliše haljine svoje u krvi Jagnjetovoj" (Otkrivenje 7,14). Oni će stajati pred Bogom kao pobednici nad Sotonom u mnogim teškim okršajima i pevati pobedničku  pesmu svoga iskustva (Otkrivenje 14,2.3; 15,2-4).

 

VII.  Istorijski pregled

 

Iako su već najraniji hrišćani verovali u postojanje sila zla, u toku sledećih stoleća njihovo razumevanje moralnog sukoba između Boga i Sotone postajalo je sve mutnije, jer su bili izloženi uticaju drugih verovanja i filozofija. Neke od tih perspektiva u toku proteklih stoleća ukratko ćemo razmotriti.

 

A.  Prenikejski i poslenikejski oci

 

1.  Origen (185-254. posle Hrista)

 

Jedan od najvećih ranih grčkih crkvenih teologa, Origen, u jednom od svojih ranijih radova, ovako je izložio opšte hrišćansko gledište o Sotoni: "Što se tiče đavola i njegovih anđela i takozvanih suprotnih sila, Crkva uči da ta bića zaista postoje; ali, šta su ona, i kako postoje, nije objašnjeno s dovoljno jasnoće. Međutim, većina deli mišljenje da je đavo bio anđeo koji je, postavši otpadnik, nagovorio što je više mogao anđela da otpadnu zajedno s njime i oni se sve do današnjeg dana nazivaju njegovim anđelima." (De principiis, predgovor,6 – Anf 4,239.240)

 

Origen se ponekad označava kao "prvi hrišćanski univerzalista". On je spekulisao da "dobrota Božja, preko Njegovoga Hrista, može ponovo prikupiti sva Njegova stvorenja na jednu stranu, tako da čak i Njegovi neprijatelji budu savladani i pokoreni". Izrazom "pokoreni" hteo je da kaže da će se oni predati Hristu, pripadati Hristu. "Zato što izraz 'pokornost' koji označava da smo se pokorili Hristu ukazuje da spasenje koje proizlazi od Njega pripada svim njegovim podanicima" (Isto 1.6.1-3 – ANF 4,260).

 

Kada se dovede do svog logičkog kraja, Origenova teorija obnavljanja obuhvata i Sotonu i njegove demone. Iako u nekim kasnijim tekstovima izgleda da Origen odriče spasenje Sotoni, Avgustin i neki drugi, čak i u savremeno doba, optužuju ga zbog tog verovanja (Schaff, Gonzales).

 

2.  Avgustin iz Hipoa (354-430. posle Hrista)

 

Pri kraju svog života Avgustin – starešina latinskih otaca – razradio je vrlo opširan odgovor neznabošcima koji su proglasili da su  hrišćanska religija i ukidanje neznabožačkog bogosluženja krivi što su varvarski Goti 410. godine posle Hrista opsedali Rim. U toku razdoblja od 13 godina  (od 413. do 426. godine posle Hrista) on je napisao delo u 22 knjige, poznate pod imenom "De Civitate Dei" -  O Božjem gradu. Prvih deset knjiga Avgustin je posvetio odbacivanju optužbe, dok je poslednjih 12 iskoristio da izloži svoju filozofiju istorije, prvu takve vrste među hrišćanima.

 

Služeći se simbolom dva grada – nebeskog (sastavljenog od Boga, Njegovih anđela i naroda) i zemaljskog (sastavljenog od đavola, njegovih anđela i bezakonika), Avgustin prati njihovo poreklo, napredak – isprepletan i povezan u ovom sadašnjem svetu – i konačnu sudbinu (De Civitate Dei 11.1 – NPNF 1, 2,205). Praćenje traje od kroz celu biblijsku istoriju, od pada anđela do konačne kazne izgubljenih i sjaja spasenih, sa Avgustinovim tumačenjima događaja i izabranih ličnosti. Iskustvo Kajina i Avelja ilustruje "mržnju koja vlada između dva grada, onoga Božjega i onoga ljudskoga" (Isto, 15,5. – NPNF –1, 2,287).

 

Poreklo ("temelji") dva grada proizlazi iz "razlike koja se pojavila među anđelima" i koja je dovela do razdvajanja dobra i zla (Isto, 11.1 – NPNF-1, 2,205). Iako su đavo i njegovi anđeli isterani sa Neba, njihov pad se nije dogodio zato što ih je Bog stvorio da budu zli po prirodi. "On je učinio da đavo (dobar po stvaranju, zao po svom izboru) bude zbačen sa svog visokog položaja." (Isto, 11.17 – NPNF –1, 2,214) Avgustin je smatrao da je Bog unapred znao za pad  Sotone i ljudskog roda, ali tvrdi da "Bog nikada nikoga ne bi stvorio, ne samo anđela, nego ni čoveka, za čiju bi buduću zloću unapred znao, ukoliko nije isto tako unapred znao kako ih može upotrebiti u korist dobra, ulepšavajući na taj način tok vekova kao da je on neka izuzetna poema ukrašena antitezom." (Isto, 11.18 -  NPNF-1, 2,215).

 

Avgustin je milenijum i vezivanje Sotone (Otkrivenje 20,1-3) protumačio kao simbole hrišćanske ere. On kaže da je anđeo "zauzdao i ograničio njegovu silu" (Isto, 20.7. – NPNF-1, 2,427). "I tako je sada đavo bio vezan ne samo kada je Crkva osnivana ... već je to i sada i biće sve do kraja sveta" (Isto, 20.8 – NPNF –1, 2,428). On je tvrdio da je vezivanje sprečilo Sotonu da se posluži "celokupnom svojom snagom". Inače, u toku tog dugog razdoblja, "mnoge osobe, koje Bog nikada ne bi želeo da izloži takvim iskušenjima, doživele bi rušenje svoje vere ili bi bile sprečene da veruju; i da se to ne bi dogodilo, on mora da bude vezan." (Isto, )   

 

Osim toga, Crkva je "već sada carstvo Hristovo... Čak i sada Njegovi sveti caruju s Njime." Prestoli i sudije, spomenuti u viđenju (Otkrivenje 20,4), protumačeni su kao "prestoli vladara, ali i kao sami vladari koji sada upravljaju Crkvom" (Isto, 20.9 – NPNF-1, 2,430).

 

Na kraju sveta đavo će biti odrešen i "besneće celom svojom snagom i snagom svojih anđela tri godine i šest meseci" (Isto, 20.8 – NPNF-1, 2,428). Njihov napad na "oko svetih i na grad ljubljeni" (Otkrivenje 20,9) protumačen je kao poslednje progonstvo Crkve po celom svetu kada će na nju ustati svi njeni neprijatelji (Isto, 20.11 – NPNF-1, 2,432).

 

"Kada dva grada, jedan Božji, a drugi đavolov, budu doživela svoj odgovarajući kraj preko Isusa Hrista, našega Gospoda, koji je sudija živih i mrtvih" (Isto, 21.1 – NPNF-1, 2,452), "telesa prokletih, bilo ljudi bilo demona" moraće da pretrpe muke u večnom jezeru ognjenom (Isto, 21.10.23 – NPNF-1, 462.469). I tako će zemaljski grad doživeti svoju konačnu sudbinu.

 

B.  Reformacija i era posle Reformacije

 

1.  Žan Kalvin (Jean Calvin 1509-1564. posle Hrista)  

 

Reformator druge generacije, Žan Kalvin je zapažen kao sistematičar doktrina reformisane Crkve. Kalvin je odbacio tvrđenje humanista da đavoli nisu ništa drugo već "loše sklonosti ili nemiri izazvani našom telesnom prirodom". On je potvrdio njihovo postojanje kao stvarnih bića, govoreći da je već njihova kazna večnog prokletstva dokaz njihovog stvarnog postojanja (Institutes 1,14.19). Međutim, nije smatrao korisnim da istražuje prirodu Sotoninog pada. "Neki gunđaju zato što Biblija ne ... daje određeno i uredno tumačenje Sotoninog pada, njegovog uzroka, načina, datuma i prirode. Ali, pošto sve to nema nikakvog značenja za nas, bilo je bolje, kada se baš nije s potpunim ćutanjem prešlo preko svega, da se samo usputno taj događaj spomene." (Isto, 1.14.16)

 

 Sotonina sadašnja zloćudna priroda nije "postala takva stvaranjem, već kvarenjem". Nekada su demoni bili "Božji anđeli, ali su pobunom upropastili sebe i postali oruđa za uništenje drugih" (Isto).

 

Kalvin je verovao u kosmički sukob između Boga i Sotone, ali je tvrdio da Bog ograničava Sotonu u njegovom delovanju i da ga ponekad nagoni na izvršava Njegovu volju.

 

"Što se tiće sukoba i rata za koji je rečeno da ga Sotona  vodi protiv Boga, mora se sve to primiti pod posebnim uslovom da Sotona ne može učiniti bilo šta što se protivi Božjoj volji i što nema Njegovu saglasnost... Osim toga, iako kažemo da se Sotona protivi Bogu, i da deluje protivno Njegovim delima, moramo istovremeno naglasiti da i ovo suproćenje i protivljenje zavisi od Božje dozvole... Pošto ga Bog drži svezanog i okovanog u lance ograničavajući njegovu silu, on, dakle, čini sve što čini jedino kada dobije dozvolu i tako, bez obzira koliko nerado, sluša svoga Stvoritelja, primoran, kada god je to neophodno, da mu služi." (Isto, 1.14.17)

 

Vođen svojim predestinacijskim gledištima, Kalvin kaže da se Bog služi Sotonom i njegovim demonima da "usavršava vernike", ali odriče mogućnost da oni mogu da budu "pobeđeni". Sa druge strane, Bog predaje Sotoni "prevlast nad nepobožnima i nevernima, za koje je odlučio da ne spadaju u Njegovo stado" (Isto, 1.14.18).

 

 

2.  Džon Milton  (John Milton, 1608-1674. posle Hrista)

 

Godine 1667. nekih stotinu godina posle Kalvinove smrti, Džon Milton, engleski pesnik, objavio je opširnu poemu pod imenom Izgubljeni raj – Paradise Lost –  i još je proširio posle nekoliko godina. Ova poema, mešavina biblijskih podataka, ljudskih tradicija i pesnikove mašte, pripisuje čovekov pad i gubitak raja Sotoninim prevarama. Milton poreklo i trajanje neprijateljstva između čoveka i đavola opisuje kao "rat". Uzrok mržnje pripisuje oholosti i častoljublju Sotone koji je hteo da se uzdigne iznad svojih drugova i da postane jednak Bogu:

 

(Treba pronađi prevod Izgubljenog raja 1.34-54!)

 

Paklena Zmija; bio je on....

 

...Ali njegova sudbina osigurala ga je za još gneva.

 

Milton sledi biblijski izveštaj samo delimično. On veruje da je Sotona besmrtan i da će rat prestati, ali da će Sotonino postojanje i njegove muke trajati večno.

 

C.  Savremeno doba

 

Otkrivanje rukopisa sa Mrtvog mora  (1947. godine) popularizovalo je hipotezu da je jevrejska zainteresovanost za Sotonu, što se vidi iz Starog zaveta i  međuzavetne literature – apokrifa i preudoepigrafa – posledica persijskog dualizma. Po toj hipotezi sukob između dobrog Ahura Mazde i zlog Angra Mainjua (Zoroastrianizam) predstavlja osnovu jevrejskog shvatanja kosmičkog sukoba između Boga i Sotone. Međutim, postoje i važne razlike, a i sama paralelnost se dovodi u pitanje (LaSor 1202; Fuller 4,341).

 

Mnogo prihvaćenije gledište među intelektualcima i liberalnim teolozima jednostavno odbacuje postojanje đavola i njegovih demona kao ličnosti. Jedan himanistički pristup polazi od premise da su "međusobno konkurentne verzije hrišćanstva" razvile svoje gledište o Sotoni na temelju antičkih mitova u sukobu. "Više od bilo kojeg drugog faktora, borbe oko jeresi dovele su do pojave priče o Sotoninoj prvobitnoj pobuni... Ono što se smatralo Sotoninim protivljenjem Hristu u sadašnjosti projektovano je u prošlost i pridodato priči o njegovom poreklu." "Kada Sotona ne bi već postojao, Crkva bi morala da ga izmisli." (Forsyth 310.311.317) Sa druge strane, vrlo poznati hrišćanski apologeta, C.S. Luis (C.S. Lewis) zalaže se za postojanje Sotone: "Ovu Mračnu Silu stvorio je Bog i ona je bila dobra u trenutku svoga stvaranja, ali je kasnije postala zla. Hrišćanstvo se slaže sa dualizmom da je ovaj svemir u ratu. Ali, ono  ne veruje da se radi o ratu između dve nezavisne sile. Ono smatra da se radi o građanskom ratu, o pobuni, i da mi živimo u delu svemira koji su okupirali pobunjenici."

 

Uopšteno govoreći, liberalni novozavetni teolozi sumnjaju u autentičnost različitih aspekata zapisanih Evanđelja, a posebno u Isusove izreke i čuda. Pošto je primenio književne kanone visoke kritičke metode, Joahim Jeremijas (JoachimJeremias), ugledni nemački profesor, zaključuje: "Prema tome, čak i kada se na izveštaje o čudima  primene stroga kritička merila preostaje vidljiv istorijski nukleus." (Jeremias 92) U taj prihvaćeni "nukleus" spadaju isterivanja demona koja su obavili Isus i Njegovi učenici, ili "bitke" sa Sotonom, kao što ih on opisuje. Komentarišući Isusov odgovor na uspehe učenika (Luka 10,18), on primećuje: "I tako  logion  znači: 'Ja videh sotonu gde spade s neba kao munja!' Izbacivanje Sotone iz nebeskog sveta pretpostavlja vođenje prethodne bitke na Nebu, kao što je ona opisana u Otkrivenju 12,7-9. Isusov vizionarski uzvik radosti preskače interval vremena pre konačne krize i sagledava u egzorcizmu koji su obavili učenici osvit uništenja Sotone. Ta faza je već dostignuta: zli duhovi su bespomoćni, Sotona propada, raj je otvorio svoja vrata (Luka 10,19), imena otkupljenih upisana su u knjigu života (Luka 10,20).

 

Ove izjave nemaju analogije u savremenom judaizmu; ni sinagoga ni Kumran ništa ne znaju o porazu Sotone koji bi počeo već u sadašnjosti." (Jeremias 95)

 

Protestantski teolozi prihvataju stvarno postojanje Sotone i njegovih demona kao ličnosti. Smatraju da je Sotona nekada bio "anđeosko biće na visokom položaju" koje se pobunilo protiv svoga Stvoritelja. Razlika postoji u odnosu na pale anđele: jedna vrsta je slobodna da luta nebom i Zemljom zajedno sa Sotonom, dok je druga vrsta "zatvorena u Tartaru". Sotona je izazvao moralni pad čovečanstva. Iako je kao stvorenje ograničen, dozvoljeno mu je da nastavi svoje demonske aktivnosti. Jednom će ipak biti uklonjen sa neba i Zemlje i zatovren u "bezdan" za hiljadu godina. Po isteku milenijuma preduzeće svoj poslednji napad protiv Boga, ali će ga stići kazna u ognjenom jezeru (Otkrivenje 20,1-10). "To će biti mesto na kojemu će se zli anđeli i bezakonici držati u zatvoru tako da ostatak Božjeg bezgrešnog svemira neće biti izložen kvarenju u toku cele večnosti." (Unger 972.973)

 

Da bi se u savremenom svetu u kojemu je došlo do sveopšteg bujanja zla i nasilja omogućila što adekvatnija teodicija nadavno je jedan protestantski teolog uveo pojam "sveopšteg sukoba u svemiru". Ustajući protiv klasičnofilozofskog i hrišćanskog gledišta o zlu ("To gledište smatra da na kraju krajeva sve što je na svetu, čak i ono loše, ima neku posebnu od Boga danu svrhu svog postojanja!"), on skreće pažnju na kosmički sukob između Stvoritelja i stvorenih bića (palih anđela i pobunjenih ljudi), koji su svesno odlučili da ustanu protiv Njega i da na svetu izazovu haos koji sada postoji. "Iako suvereni Bog može i želi da izvuče nešto dobra iz užasnih događaja prouzrokovanih demonima (Rimljanima 8,28), zli događaji sami po sebi postoje samo zato što su slobodna bića, koja su ustala protiv Boga, tako poželela." (Boyd 35,291.292)

 

D.  Gledište adventista sedmog dana

 

Verovanje u  veliki kosmički sukob između Boga i Sotone je jedna od oznaka adventističke doktrine. Kratak pregled Biblije i crkvene istorije, pisan iz te perspektive, prvi put je izašao iz pera Elen G. Vajt 1858. godine pod naslovom "Duhovni darovi: velika borba između Hrista i Njegovih anđela i Sotone i njegovih anđela" (17-219). Započinjući padom Sotone, pregled ukratko opisuje sukob, govoreći o prvom Hristovom dolasku, prvoj Crkvi, srednjovekovnom razdoblju i Reformaciji u šesnaestom stoleću. Poslednji deo knjige bavi se događajima koji su prorečeni u Otkrivenju, obuhvatajući i Novu Zemlju. U toku svog života Elen G. Vajt je proširivala ovo svoje delo sve dok se ono nije pretvorilo u niz od pet knjiga poznat pod ukupnim naslovom Velika borba između Hrista i njegovih anđela i Sotone i njegovih anđela. Prve četiri knjige prate veliki sukob od 1. Mojsijeve do Otkrivenja. Peta knjiga, koji nosi nešto skraćeni naslov celog niza, Velika borba između Hrista i Sotone, usmerava čitaoca na sukob u vreme hrišćanske ere da bi na taj način "osvetlila i borbu u budućnosti koja se brzo približava" (Velika borba, 11).

 

Godine 1980. Generalna konferencija Crkve adventista sedmog dana uključila je u svoja revidirana i proširena Osnovna verovanja, paragraf osam, pod naslovom "Velika borba":

 

"Ceo ljudski rod uključen je u veliku borbu između Hrista i Sotone koja se vodi oko Božjeg karaktera, Njegovog zakona i Njegove vladavine svemirom. Ovaj sukob je započeo na Nebu kada je jedno stvoreno biće, obdareno slobodom izbora, u samouzvišenju unelo duh pobune u ovaj svet i navelo na greh Adama i Evu. Ovaj čovekov greh imao je kao ishod izopačenje Božjeg obličja u ljudskom rodu, metež u stvorenom svetu i konačno, njegovo opustošenje u vreme Potopa koji je zahvatio celi svet. Izložen pogledu svih stvorenih bića, ovaj svet je postao poprište sveopšteg sukoba iz kojega će Bog ljubavi na kraju izaći opravdan. Da bi pomogao svom narodu u ovoj borbi, Hristos šalje svoga Svetoga Duha i svoje verne anđele da ga vode, štite i podupiru na putu spasenja. (Otkrivenje 12,4-9; Isaija 14,12-14; Jezekilj 28,12-18; 1. Mojsijeva 3; Rimljanima 1,19-32; 5,12-21; 8,19-22; 1. Mojsijeva 6-8; 2. Petrova 3,6; 1. Korinćanima 4,9; Jevrejima 1,14)

 

Osnivači Crkve adventista sedmog dana i njeni kasniji pisci stekli su svoje razumevanje kosmičkog sukoba najvećim delom zahvaljujući proučavanju sistema službe u jevrejskom Svetilištu i proročanstava Danila i Otkrivenja. Proučavajući rituale u Svetilištu, složili su se s milerovcem Ovenom Krosijerom (Owen Crosier, 43) da je jarac namenjen Azazelu, koji se pojavljivao u ritualima Dana pomirenja  (3. Mojsijeva 16,8.20.22) bio "simbol Sotone" i da je jarčevo isterivanje u pustinju predskazivalo Sotonino zatvaranje u "bezdan", u skladu s tekstom u Otkrivenju 20. Prema tome, poštovaoci Subote su još vrlo rano shvatili istinu da će Gospod veliki sukob jednoga dana dovesti kraju. Sotona, začetnik greha, biće kažnjen za svoju pobunu i uništen (4SP 266.267; Gilbert 205).

 

Proročke knjige Danila i Otkrivenja omogućile su tek rođenoj Crkvi najšire razumevanje aktivnosti uključenih u veliki sukob kada se on preselio na Zemlju. "Oni su pristupali proročanstvima kao nadahnutom opisu vekovnog sukoba između dobra i zla; i u njegovoj pozadini, ličnog rata između Hrista i Sotone oko vlasti nad ljudskim rodom. Proročanstvo je za njih bilo nepogrešivi opis velikog sukoba između istine i zablude u toku svih vekova." (PFOF 4,1054)

 

Godine 1887. izašlo je u obliku knjige izdanje Bible-Reading Gazette sa 162 biblijske teme u obliku pitanja i odgovora. Dve teme su se bavile pitanjem Sotone i njegovog delovanja (Nos. 90, 138). Lekcije su sadržavale i proročanstva i opšte biblijske tekstove i predstavljale su osnovu za kasnija izdanja Bible Readings for Home Circle (Proučavanja Biblije u domaćem krugu), standardnog dela Crkve, u kojemu se raspravljalo o temama pod naslovom: "Poreklo zla", "Poreklo, istorija i sudbina Sotone" i "Sotonin rat protiv Crkve" (Vidi izdanje iz 1934 . i 1947. godine!) Ovoj temi se još više približio i to sa proročke strane pastor J.H. Vagoner (J.H.Waggoner) u svom delu "Od Edema do Edema" (From Eden to Eden). Godine 1905. pastor S.N. Haskel (S.H. Haskell) izdao je komentar dvanaestog poglavlja Otkrivenja u svojoj knjizi "The Story of the Seer of Patmos" (Priča o vidiocu sa Patmosa – 209-223). Danas se tekst iz Otkrivenja 11,19. – 14,20. i dalje naziva vizijom "Velike borbe", jer ukratko opisuje poreklo Sotone, njegov rat protiv Hrista i Njegovog naroda u toku hrišćanske ere i njegov poslednji napad (Maxwell 2,60, chart).

 

Sotonin poslednji "rat" (Otkrivenje 12,17) dospeo je u središte zanimanja prvih svetkovalaca Subote među adventistima. Pošto su učestvovali u objavljivanju prve i druge anđeoske poruke, istraživali su značenje treće, poslednje poruke (Otkrivenje 14,9-14). Kao protestanti koji primenjuju istoricističko tumačenje proročanstava, pioniri adventizma su bili upoznati sa protestantskom identifikacijom malog roga (Danilo 7,8.21.25) i zveri slične risu sa sedam glava (Otkrivenje 13,1-10) kao papinstva sa njegovom srednjovekovnom borbom protiv "svetih" (1260 godina, od 538-1798. godine posle Hrista).

 

U devetnaestom stoleću oni su identifikovali dvorogu zver (Otkrivenje 13,11-17) kao Sjedinjene Američke Države, a njene rogove kao u jagnjeta – simbole njene sile – kao republikanstvo i protestantizam. "Žig zveri" je identifikovan kao papinska promena Subote na nedelju, a "ikona zveri" kao sjedinjenje države i Crkve koje će proglasiti obaveznost svetkovanja nedelje uz pretnju bojkotom i smrću (Vidi Ostatak/Tri anđela VI.H.3; PFOF 4,941-1173; Damsteegt  192-220).

 

Na temelju ovih izučavanja adventisti sedmog dana su zaključili da će se Sotonina poslednja bitka voditi uglavnom oko poslušnosti Božjem moralnom zakonu Deset zapovesti, a osobito oko četvrte zapovesti o danu odmora. S obzirom da poruka trećeg anđela (Otkrivenje 14,9-13) objavljuje strogo upozorenje celome svetu da ne primi žig zveri, da se ne klanja zveri i njenoj ikoni, odluke donesene u toku te konačne borbe označiće razliku između života i smrti. Sa još nekim proširenjima ovo gledište o završnom sukobu u kosmičkom ratu ostalo je službeno gledište Crkve adventista sedmog dana.

 

U poslednje vreme adventisti sedmog dana smatraju da tekst Otkrivenja o Armagedonu (Otkrivenje 16,12-16) treba posmatrati kao sastavni deo teološke  celine Otkrivenja 12-19. U skladu s time, viđenje nije ograničeno na veliku, političku bitku naroda poslednjeg vremena, verovanje koje je prihvaćeno nešto posle prvih dana pokreta – i koje je zajedničko sa ostalim hrišćanskim grupama. Umesto toga, "Armagedon je predstavljen kao završna bitka u velikom sukobu između sila dobra i zla, sukobu koji je počeo na Nebu i koji će se završiti na Zemlji (Otkrivenje 12,7-9.12). Armagedon je opisan kao "bitka na veliki dan Boga Svedržitelja" (Otkrivenje 16,14). Ona se, dakle, poklapa sa sveopštim sudom na dan Gospodnji (LaRodelle 7,374). 

 

Sveobuhvatno razumevanje različitih aspekata kosmičkog sukoba navelo je adventiste da postanu svesni činjenice da se isti taj sukob vodi i na ličnom planu.

 

Ako vernici treba da budu izloženi surovim sotonskim prevarama i iskušenjima, posebno u vreme posletka, tada je neophodno da upravu nad svojim životom prepuste Hristu, tako da On usmerava njihove odluke i način života. U tom okviru biblijska tema o pripremanju za buduće Hristovo carstvo dobija posebnu važnost. Kao što je Pavle pisao Titu: "Jer se pokaza blagodat Božja koja spasava sve ljude, učeći nas da se odrečemo bezbožnosti i želja ovoga sveta i da pošteno i pravedno i pobožno poživimo na ovome svetu, čekajući blažena nada i javljanja slave velikoga Boga i spasa našega Isusa Hrista." (Titu 2,11-13)

 

To je razlog što hrišćani treba da pokažu duboku i iskrenu želju da se u svom svakodnevnom životu upravljaju prema Božjim putevima. Život u skladu s hrišćanskim načelima, bilo onima koja su izričito objavljena u Bibliji, bilo onima koja nam otkrivaju zakoni prirode, neodvojivo je povezan s idejom o pripremanju za Hristov dolazak. Međutim, ponekad se događalo da su pojedini hrišćani zloupotrebljavali ovu misao da su prenaglašavali značenje hrišćanskog života na štetu osnovne evanđeoske istine o Hristovoj sili posvećenja. Među adventistima, ova tendencija je bila teološki uravnotežena oživljavanjem doktrine o opravdanju verom na zasedanju Generalne konferencije 1888. godine. Iako je isprva naišla na protivljenje, čak i nekih vrlo uglednih teologa i starešina, doktrina o opravdanju verom je danas ključni elemenat uravnotežene biblijske teologije adventista.

 

Ovaj praktični naglasak na hrišćanski način života je izdanak duboko ukorenjenog osvedočenja da pokret adventista sedmog dana ima ulogu sličnu ulozi proroka Ilije ili Jovana Krstitelja: da pripremi ljude za drugi Hristov dolazak (1SG 30.31). Jovan je pozivao ljude za se pokaju, da odbace svoje grehe i da pokažu "rodove pokajanja" (Matej 3,2.8). Suočeni sa strašnim pritiskom kojemu će Sotona izložiti vernike poslednjeg vremena, kada će i sam njihov život biti ugrožen (Otkrivenje 13), postaje jasno da će samo oni čiji je karakter u skladu s Božjom voljom moći da prime Božji pečat odobravanja i da ostanu verni svome zavetu.

 

"Šta činite, braćo, u velikom delu pripremanja? Oni koji se sjedinjuju sa svetom poprimaju i oblik sveta i pripremaju se da prime žig zveri. Oni koji se ne oslanjaju na sebe, koji skrušeno izlaze pred Boga svojega i čiste duše svoje poslušnošću istini – oni se oblikuju po nebeskom uzoru i pripremaju da prime Božji pečat na svoja čela. Kada bude izdana naredba i kada žig bude utisnut, njihov karakter će ostati čist i bez mane za celu večnost." (5T 216)

 

Kratak pregled: Adventističko shvatanje kosmičkog sukoba omogućilo je Crkvi da stekne racionalan, zaokružen pogled na svet. Sva biblijska učenja našla su svoje mesto i značenje u okviru njene teološke riznice. To shvatanje omogućuje pogled prema suverenom Stvoritelju i  Bogu – Njegovom karakteru, zakonu i vladavini. Ono obelodanjuje tajnu greha – šta je on, kako je započeo, i zašto se nastavlja. Kao odgovor na muke čovečanstva, Božja blagodat se izliva na grešnike preko plana spasenja – koji je širokim potezima izražen simbolima jevrejske službe u Svetilištu i unapred pokazan proročanstvima; ostvaren smrću, vaskrsenjem i prvosvešteničkom posredničkom službom utelovljenog Božjeg Sina; poveren Crkvi na objavljivanje stanovnicima celoga sveta u sili Svetoga Duha.

 

Dalekosežne posledice kosmičkog sukoba zahtevaju konačni sud koji će podržati integritet izbora stvorenih bića, ali će istovremeno doneti jedinstvenu odluku da se odbace Sotonine pretpostavke i optužbe protiv Boga, istinskog moralnog vladara svemira. Propast izazvana vladavinom greha učinila je da postanu neophodni dolazak Isusa Hrista, vaskrsenje mrtvih, uništenje Sotone  - palih anđela i nepokajanih ljudskih bića – i ponovno stvaranje Zemlje kao večnog doma otkupljenih. Na taj način će božansko Proviđenje nadvladati strašne gubitke u toku kosmičkog sukoba  i osigurati večni sklad i sreću inteligentnih stvorenih bića.

 

VIII.  Komentari Elen G. Vajt

 

A.  Poziv na razumevanje

 

"Biblija sama sebe tumači... Onaj koji proučava Bibliju mora se naučiti da je posmatra kao celinu, i da uoči međusobni odnos njenih delova. On treba da se upozna s njenom velikom središnjom temom, s Božjom prvobitnom namerom sa svetom, s nastankom velike borbe i s delom spasenja. Treba da razume prirodu dva načela koja se bore za prevlast, i da nauči da prati njihovo delovanje u izveštajima istorije i proroštva, sve do velikog završetka. Treba da vidi kako ova velika borba prožima svaki stepen ljudskog iskustva; kako i on sam u svakom svom životnom delu otkriva ili jednu ili drugu od ove dve suprotne pobude; i kako, želeo to ili ne, on čak i sada odlučuje na čijoj će se strani naći u ovom sukobu." (Ed 190)

 

B.  Sukob prorečen

 

"Plan za naše spasenje nije bio neka naknadna misao, plan načinjen posle Adamovog pada. On je bio otkrivenje 'tajne koja je bila sakrivena od postanja sveta' (Rimljanima 16,25). On je otkrivenje načela koja su od večnosti bila temelj Božjeg prestola. Od samog početka Bog i Hristos znali su za Sotonin otpad i čovekov pad izazvan delovanjem prevarne sile otpadnika. Bog nije uzrok postojanja greha, ali je unapred video njegovo postojanje i stvorio sredstvo kojim će se suprotstaviti ovoj strašnoj mogućnosti." (DA 22)

 

"Božanstvo je bilo puno samilosti prema ljudskom rodu i Otac, Sin i Sveti Duh  dali su sebe u ostvarenju plana otkupljenja." (CH 222)

 

"U savetima Neba, pre nego što je svet bio stvoren, Otac i Sin su se zajednički zavetovali da će, ukoliko se čovek pokaže neveran Bogu, Hristos, koji je jedno s Ocem, zauzeti mesto prestupnika i pretrpeti pravednu kaznu koja će morati da bude određena." (MS 145, 1897; 6BC 1070)

 

C.  Poreklo sukoba

 

1.  Moralni zakon: Temelj božanske vladavine

 

"Sve u prirodi, od trunke u sunčevom zraku do svetova u visini, podložno je zakonu. Od poslušnosti tim zakonima zavise red i sklad u svetu prirode. Isto tako, postoje velika načela pravednosti koja upravljaju životom svih razumnih bića, i od prilagođavanja tim načelima zavisi dobrobit svemira. Božji zakon je postojao i pre nego što je Zemlja bila stvorena. Anđeli se upravljaju po njegovim načelima, i da bi i Zemlja bila u skladu s Nebom, i ljudi moraju slušati božanske propise." (MB 48)

 

"Pošto je zakon ljubavi temelj Božje vladavine, blaženstvo svih stvorenih bića zavisilo je od njihove potpune saglasnosti s Njegovim načelima pravde. Bog očekuje od svih svojih stvorenja službu iz ljubavi, poštovanje koje se temelji na pravilnom razumevanju Njegovog karaktera. On ne voli iznuđenu vernost, zato daje svim bićima slobodnu volju da bi mu dragovoljno služila." (GC 493)

 

2.  Zašto Lucifer nije bio uništen u početku sukoba

 

"Čak i kada je odlučeno da Sotona ne može više ostati na Nebu, neizmerna Božja mudrost nije uništila Sotonu. Pošto Bogu može da bude ugodna samo služba iz ljubavi, vernost Njegovih stvorenja morala se temeljiti na osvedočenju u Njegovu pravičnost i dobrotu. Stanovnici Neba i drugih svetova, pošto nisu bili pripremljeni da razumeju prirodu i posledice greha, ne bi mogli razumeti Božju pravednost i Božje milosrđe ako bi Sotona odmah bio uništen. Da je odmah bio uklonjen, oni bi služili Bogu više iz straha nego iz ljubavi. Uticaj varalice ne bi bio sasvim uništen, niti bi duh pobune bio sasvim iskorenjen. Moralo se dozvoliti da zlo sazri. Za dobro celog svemira i za sva vremena bilo je neophodno da Sotona potpunije razvije svoja gledišta da bi sva stvorenja mogla u pravoj svetlosti sagledati njegove optužbe protiv božanske vladavine i da se pravednost, Božja milost i nepromenljivost Božjeg zakona nikada više ne bi dovodila u sumnju." (GC 498.499)

 

3.  Pad čoveka: po uzoru na pad Sotone

 

"Nije bilo nikakvog otrova u samom plodu, i greh nije bio samo u popuštanju apetitu. Nepoverenje u Božju dobrotu, neverovanje u Njegovu reč, odbacivanje Njegovog autoriteta, učinilo je naše praroditelje prestupnicima i donelo u svet poznavanje zla. To je otvorilo vrata svakoj vrsti laži i zablude." (Ed 25)

 

D.  Sukob na Zemlji – Stari zavet

 

1.  Sotona uzurpirao vlast na Zemlji

 

"Nakon što  je naveo čoveka na greh, Sotona je proglasioZemlju svojom i sebe nazvao knezom ovoga sveta. Pokorivši svojoj prirodi oca i majku ljudskog roda, odlučio je da ovde osnuje svoje carstvo. Objavio je da ga je čovek izabrao za svog vladara. Upravljajući čovekom, imao je i vlast nad ovim svetom." (DA 114.115)

 

2.  Poslušnost moralnom zakonu: temelj blagostanja

 

"Pri stvaranju Njegova (Božja) namera je bila da Zemlja bude nastanjena bićima čije će postojanje biti na blagoslov njima samima i njihovim bližnjima  i na čast njihovom Stvoritelju... U svom zakonu Bog je otkrio načela koja su temelj svakog pravog uspeha i naroda i pojedinca. 'Jer je to mudrost vaša i razum vaš!' – rekao je Mojsije Izrailjcima o Božjem zakonu. 'Jer nije prazna reč da za nju ne marite, nego je život vaš!' (5. Mojsijeva 4,6; 32,47) Blagoslovi koji su na ovaj način zajamčeni Izrailju, zajamčeni su pod istim uslovima i u istoj meri svakom narodu i svakom pojedincu pod celim nebom." (Ed 174)

 

3.  Sotona potkopava poslušnost Izrailja

 

"Sotona je bio odlučan da zadrži u svojoj ruci vlast nad hananskom zemljom i kada je ona pretvorena u boravište sinova Izrailjevih i kada je Božji zakon postao zakon zemlje, zamrzio je Izrailj surovom i otrovnom mržnjom i zaverio se da će ga uništiti. Uz pomoć zlih duhova uveo je strane bogove; i zbog prestupa, izabrani narod je konačno bio izagnan iz Obećane zemlje." (PP 688.689)

 

E.  Sukob na Zemlji – Novi zavet

 

1.  Potreba da se pravi Božji karakter otkrije čoveku

 

"Zemlju je obavio mrak pogrešnog shvatanja Boga. Da bi se mračne senke mogle rasterati, da bi se svet mogao vratiti Bogu, morala je da bude slomljena Sotonina zavodnička moć. To se nije moglo učiniti silom. Primena sile je suprotna načelima Božje vladavine. On želi jedino službu iz ljubavi; a ljubav se ne može iznuditi, ona se ne može zadobiti silom ili vlašću. Samo ljubav može probuditi ljubav. Upoznati Boga znači zavoleti ga. Njegov karakter se morao pokazati kao suprotnost Sotoninom karakteru. Taj posao je moglo obaviti samo jedno jedino Biće u celom svemiru. Samo Onaj koji je poznavao visine i dubine Božje ljubavi morao ju je objaviti. I zato je u mračnoj noći ovoga sveta moralo zasijati Sunce pravde, 'sa zdravljem na svojim krilima' (Malahija 4,2)" (Da 22) 

 

2.  Sotonin pravi karakter razobličen na krstu

 

"Sotona je nagnao svet da odbaci Hrista...Razbuktana vatra zavisti i zloće, mržnje i osvete plamtela je na Golgoti protiv Božjeg Sina dok je celo Nebo u nemom užasu posmatralo ovaj prizor." (GC 501)

 

"Sve do Hristove smrti anđelima i bezgrešnim svetovima nije bio jasno otkriven Sotonin karakter. Veliki otpadnik se tako zaodenuo prevarom da čak ni sveta bića nisu shvatila njegova gledišta. Nisu jasno sagledala prirodu njegove pobune." (DA 758)

 

"Sotona je uvideo da je njegova maska razobličena. Njegova vladavina je bila ogoljena pred bezgrešnim anđelima i nebeskim svemirom. On se sam pokazao kao ubica. Prolivši krv Božjeg Sina, izgubio je svaku naklonost nebeskih bića ... Poslednja veza simpatije između Sotone i nebeskog sveta bila je raskinuta." (DA 761)

 

3.  Krst: otkrivena božanska pravednost i milost

 

"Bog nije promenio svoj zakon, ali se u Hristu žrtvovao za čovekovo otkupljenje. 'Jer Bog beše u Hristu i svet pomiri sa sobom.' (2. Korinćanima 5,19)" (Isto, 762)

 

"Bog je jasno pokazao svoju odvratnost prema ideji pobune. Celo Nebo je videlo kako se u osudi Sotone i otkupljenju čoveka pokazala Njegova pravednost. Lucifer je objavio da svaki prestupnik, ukoliko je Božji zakon zaista nepromenljiv  i ukoliko se njegova kazna zaista ne može oprostiti, mora zauvek izgubiti Božju naklonost. On je govorio da je grešni rod stavljen izvan dohvata otkupljenja i da zato predstavlja njegov zakoniti plen. Međutim, Hristova smrt je predstavljala nepobitan dokaz u prilog čoveka. Kazna propisana zakonom pala je na Onoga koji je bio jednak Bogu, i čovek je dobio pravo da prihvati Hristovu pravednost i da sotonsku silu pobedi pokajničkim životom i poniznošću, isto onako kao što je Božji Sin pobedio. I tako je Bog ostao pravedan i ipak opravdao sve one koji veruju u Isusa." (GC 502.503)

 

4.  Sukob u mikrokosmosu

 

"Mnogi smatraju da ovaj sukob između Hrista i Sotona nema nekog naročitog uticaja na njihov život, pa ga smatraju potpuno nevažnim. Međutim, ova borba se ponavlja  na području svakog ljudskog srca. Nikada niko ne može napustiti redove zla da bi se posvetio službi Bogu bez suočavanja sa Sotoninim napadima. Kušanja kojima se Hristos odupro  ista su ona kojima se mi tako teško odupiremo." (DA 116)

 

"Sotona je napadao Hrista svojim najoštrijim i najlukavijim iskušenjima, ali je bio odbijen u svakom sukobu. Te bitke su bile vođene u našu korist; te pobede su i nama omogućile da pobedimo. Hristos će dati snagu svima koji je traže. Sotona nikoga ne može pobediti bez njegovog pristanka. Kušač nema vlasti da kontroliše čovekovu volju ili da primora dušu da zgreši. On može da nas uznemirava, ali ne može da nas okalja. On može da nam nametne tešku duševnu borbu, ali ne može da nas oskvrne. Činjenica da je Hristos pobedio treba da nadahne Njegove sledbenike da se hrabro i muški bore protiv greha i Sotone." (GC 510) 

 

"Zakon zahteva pravednost – pravedan život, savršen karakter, a to čovek nije u stanju da ispuni. On ne može da zadovolji zahteve Božjeg svetog zakona. Ali je Hristos, koji je došao na Zemlju kao čovek, živeo svetim životom i oblikovao savršen karakter. Sve to nudi kao dragovoljni dar svima koji žele da ga prime. Njegov život je ponuđen umesto života čoveka. I tako, zahvaljujući Božjem strpljenju, ljudi mogu da dobiju oproštenje greha iz prošlosti. I više od toga, Hristos nadahnjuje ljude božanskim osobinama. On izgrađuje ljudski karakter po ugledu na božanski karakter, privlačno tkivo duhovne snage i lepote. I tako se istinska pravednost zakona ispunjava u onome koji veruje u Hrista. Bog može da bude 'pravedan i da pravda onoga koji je od vere Isusove' (Rimljanima 3,26)." (DA 762) 

 

F.  Sukob završen

 

1.  Priroda poslednjeg sukoba oko Božjeg zakona

 

"Još od samog početka velike borbe na Nebu, Sotona je nameravao da obori Božji zakon. Da bi postigao taj svoj cilj, pobunio se protiv Stvoritelja i pošto je bio izbačen sa Neba, nastavio je svoju borbu na Zemlji. Da obmane ljudi i da ih tako navede da prestupe Božji zakon, to je bio cilj koji je neprestano imao pred očima. Hoće li to postići odbacivanjem celog zakona ili ukidanjem samo jednog njegovog propisa, na kraju krajeva ishod bi bio isti. Onaj koji 'sagreši u jednome' pokazuje prezir prema celom zakonu; svojim uticajem i primerom staje na stranu prestupa; i tako postaje 'kriv za sve' (Jakov 2,10).

 

Trudeći se za izazove prezir prema božanskim uredbama, Sotona je izopačio biblijske doktrine, i zabluda se tako ugradila u veru hiljada ljudi koji tvrde da se drže Biblije. Poslednji veliki sukob između istine i zablude je samo poslednja bitka u dugotrajnom ratu oko Božjeg zakona. Mi sada upravo ulazimo u tu bitku – u bitku između ljudskih zakona i Gospodnjih propisa, između biblijske religije i religije bajki i tradicija." (GC 582)

 

2. Subota: proba vernosti

 

"Ali, niko neće biti izložen Božjem gnevu sve dok istina ne bude otkrivena njegovom umu i savesti i dok ne bude odbačena... Svako će morati da dobije dovoljno svetlosti da bi razumno mogao da donese odluku.

 

Subota će biti velika proba vernosti, jer je kao istina posebno izložena napadima. Kada ljudi budu stavljeni pred ovu konačnu probu, tada će se povući linija razdvajanja između onih koji služe Bogu i onih koji mu ne služe. I dok će poštovanje lažnog dana odmora u skladu sa zakonima države i suprotno četvrtoj zapovesti, predstavljati izjavu vernosti sili koja se protivi Bogu, svetkovanje pravog dana odmora, prave Subote, u znak poslušnosti Božjem zakonu, biće dokaz vernosti Stvoritelju. I dok jedna grupa, prihvatajući znak pokornosti zemaljskim silama, prima žig zveri, druga, odlučujući se za zalog odanosti božanskom autoritetu, dobija Božji pečat." (GC 605)

 

"Sada je vreme da se pripremimo. Božji pečat nikada neće biti stavljen na čelo nečistog čoveka ili žene. On nikada neće biti stavljen na čelo častoljubivog čoveka ili žene koji vole svet. On nikada neće biti stavljen na čelo čoveka ili žene lažljivog jezika ili prevarljivog srca. Svi koji primaju pečat moraju biti bez mane pred Bogom – kandidati za Nebo." (5T 216)

 

G.  Neke teološke implikacije

 

1.  Odbrana Božjeg karaktera

 

"Plan otkupljenja ima mnogo širu i dublju svrhu od spasenja čoveka. Nije samo zbog toga Hristos došao na Zemlju; nije došao samo zato da bi stanovnici ovoga maloga sveta mogli poštovati Božji zakon onako kako ga treba poštovati; već i zato da Božji karakter opravda pred očima svemira. O toj posledici svoje velike žrtve – o njenom uticaju na razumna bića na drugim svetovima, kao i na čoveka – Spasitelj je mislio kada je neposredno pre svog raspeća izjavio: 'Sada je sud ovome svetu, sada će biti isteran knez ovoga sveta napolje. I kada ja budem podignut od zemlje, sve ću privući k sebi.' (Jovan 12,31.32) Hristovo delovanje kada je umro za spasenje čoveka neće samo učiniti da Nebo postane dostupno ljudima, već će pred očima celog svemira opravdati Boga  i Njegovog Sina i Njihovo postupanje prema Sotoninoj pobuni. Ono će potvrditi trajnost Božjeg

zakona i otkriti prirodu i posledice greha." (PP 68.69)

 

2.  Pobuna: pouka svemiru

 

"Trebalo je da Sotonina pobuna posluži kao pouka celom svemiru u toku svih budućih vekova, da trajno svedoči o prirodi i strašnim posledicama greha. Delovanje Sotonine vladavine, njen uticaj na ljude i anđele, trebalo je da pokažu kako izgledaju rodovi odbacivanja božanskog autoriteta. Trebalo da posvedoče da je s postojanjem Božje vladavine i s Njegovim zakonom povezano blagostanje svih stvorenih bića. I tako je trebalo da istorija ovog užasnog eksperimenta s pobunom posluži kao trajna zaštita svim svetim bićima, da ih spreči da pogrešno shvate prirodu prestupa, da ne zgreše i da pretrpe kaznu za greh." (GC 499)

 

3.  Stvorena dela na probi: zauvek lojalni

 

"Celi svemir će biti svedok prirode i posledica greha. Njegovo konačno istrebljenje, koje bi u početku uplašilo anđele i nanelo sramotu Bogu, sada će opravdati Njegovu ljubav i uspostaviti Njegovu čast pred stanovnicima svemira koji uživaju da ispunjavaju Njegovu volju  i u čijim srcima se nalazi Njegov zakon. Zlo se više nikada neće pokazati. Božja Reč kaže: 'Neće se dva puta podignuti pogibao!' (Naum 1,9) Božji zakon, koji je Sotona podrugljivo nazvao jarmom ropstva, biće slavljen kao zakon slobode. Okušana i potvrđena stvorenja nikada više neće biti skrenuta s puta vernosti Onome čiji karakter se u potpunosti otkrio pred njima kao beskrajna ljubav i neograničena mudrost." (GC 504)

 

4.  Božanska pravednost

 

"Život pobune protiv Boga onesposobio ih je za Nebo. Njegova čistota, svetost i mir predstavljali bi mučenje za njih; slava Božja bila bi kao oganj koji sažiže. Oni bi čeznuli da pobegnu sa toga svetoga mesta. Oni bi radosno dočekali uništenje koje bi ih sakrilo od lica Onoga koji je umro da bi ih spasao. Sudbina bezakonika je određena njihovim ličnim izborom. Njihovo isključenje s Neba je bilo dragovoljno s njihove, a pravedno i milostivo s Božje strane." (GC 543)

 

IX.  Literatura

 

Augustine,  The City of God.  Trans. Marcus Dods.  Nicene and Post-Nicene Fathers of the Christian Church.  Ed. Philip Schaff. Grand Rapids: Eerdmans, 1979. vol 2.

 

Bauer, Walter.  A Greek-English Lexicon of the New Testament.  Trans. William F. Arndt and F. Wilbur Gingrich. Chicago: University of Chicago Press, 1957.

 

Bible Reading Gazette, The.  Battle Creek, Mich. Review and Herald, 1914.1935. rev. 1947.

 

Boyd, Gregory A.  God at War: The Bible and Spiritual Conflict. Downers Grove, Ill.  InterVarsity Press, 1997.

 

Calvin, John.  Institutes of Christian Religion.  Trans. Henry Beveridge.  Grand Rapids: Eerdmans ((one vol ed), 1989. 1997.

 

Crossier, O.R.L.  "The Law of Moses" The Day Star Extra, Feb 7,1846.

 

Damsteegt, P. Gerard.  Foundations of the Seventh-Day-Adventist Message and Mission.  Berrien Springs, Mich. Andrews University Press, 1977.

 

Daniells, Arthur G.  Christ Our Righteousness.  Washington, D.C.  Review and Herald, 1941.

 

Forsyth, Neil.  The Old Enemy: Satan and the Combat Myth.  Princeton, N.J. Princeton University Press, 1987.

 

Froom, LeRoy E.  The Prophetic Faith of Our Fatrhers. Washington, D.C. Review and Herald, 1946-1954. 4. vols.

 

Fuller, Daniel P.  "Satan"  International Standard Bible Encyclopedia, fully rev. Geoffrey W. Bropmley, ed. Grand Rapids: Eerdmans, 1988. vol 4.

 

Gilbert, F.C.  Messiah in His Sanctuary. Washington, D.C. Review and Herald, 1937.

 

Gonzales, Justo L.  A History of Christian Thought.  Nashville/New York: Abington Press, 1970. Vol 1.

 

Haskell, Stephen N.  The Story of the Seer of Patmos.  Washington, D.C. Review and Herald, 1905.

 

Holbrook, Frank B.  The Atoning Priesthood of Jesus Christ.  Berrien Springs, Mich. Adventist Theological Society Publications, 1996.

 

Jeremias, Joachim.  New Testament Theology.  New York, Charles Scribner's Sons, 1971.

 

LaSor, William S.  "Zoroastrianism" Evangelical Dictionary of Theology. Ed. Walter A. Elwell. Grand Rapids: Baker Book House, 1984.

 

LaRondelle, Hans K.  "Armageddon: Sixth and Seventh Plagues". Symposium on Reevelation. Daniel and Revelation Commitee Series, Ed. Frank B. Holbrook. Siver Springs, Md. Biblical Research Institute, 1992. 2; 373-390.

 

Lewis, C.S.  Mere Christianity.  New York, MasMillan, 1952.

 

Maxwell, C. Mervyn.  God Cares.  Boise, Idaho: Pacific Press, 1985. Vol. 2.

 

Milton, John.  PParadise Lost and Paradise Regained. Ed. Christopher Ricks. The Signet Classic Peotry Series. New York, Penquin Books U.S.A.  Ins. 1968.

 

Origen,  De Principiis. Ante-Nicene Fathers.  Ed. Alexander Robertas, James Donaldson. Grand Rapids: Eerdmans, 1959. reprint. vol. 2.

 

Schaff, Philip.  History of the Christian Church.  Grand Rapids. Eerdmans. 1959. reprint. vol.2.

 

Seventh-Day-Adventist Believe....  Washington, D.C. Ministerial Association, General Conference of SDA, 1988.

 

Unger, Merrill F.  "Satan"  Evangelical Dictionary of Theology.  Ed. Walter a. Elwell. Grand Rapids: Baker Book House, 1984.

 

Van Alstine, G.A.  "Dispersion""  The International Standard Bible Encyclopedia , fully rev.  Ed. Geoffrey W. Bromley.  Grand Rapids: Eerdmans, 1979. Vol. 1.

 

Waggoner, J.H.  Eden to Eden.  Oakland, Calif. Pacific Press, 1890.

 

< 26 Poglavlje Sadržaj