< 17 Poglavlje Sadržaj 19. Poglavlje >

 

ŠESTI DEO

RIMLJANIMA 15,14 – 16,27

PLANOVI I POZDRAVI

 

osamnaesta glava

PAVLOVI PLANOVI ZA SLUŽBU

Rimljanima 15,14-33

 

U čitavom dosadašnjem toku poslanice Pavle je o sebi rekao veoma malo. On je pre usmerio jedno oko samo na Boga i radosnu vest Njegove milosti, a drugo na rimske vernike i njihove potrebe. Međutim, drugi deo 15. glave pruža jednu od onih retkih prilika za bolje razumevanje Pavla kao ličnosti. Imamo priliku da upoznamo ponešto od njegovog propovedničkog identiteta, kao i da saznamo nešto o njegovim nadama, snovima, planovima i strahovima. Ovo nam je prilika da dobijemo neposrednu, pravu sliku o vesniku koji nam je na tako silan način preneo radosnu vest. To nam polazi za rukom zato što je Pavle želeo da Rimljani shvate koliko on želi da dođe da se vidi s njima i zašto ne može odmah doći. Međutim, Pavle o tim planovima nije mogao govoriti a da ne otkrije ponešto i o sebi lično. To je za nas srećna okolnost. Zato iskoristimo tu priliku da upoznamo Pavla neposredno i lično.

Ulaženje u Reč

Rimljanima 15,14-33

 

Deo teksta od 14. do 33. stiha pročitaj u najmanje dva različita prevoda, a onda odgovori na sledeća pitanja:

 

1.      U svojoj beležnici za poslanicu Rimljanima načini spisak svega što u ovom odseku saznaješ o Pavlovoj službi. Kojim se izrazima Pavle služi u opisivanju svoje službe? Kome je njegova služba bila okrenuta? Koji je bio njegov omiljeni način rada? Kakvim analogijama se poslužio opisujući svoju službu?

2.      Napravi spisak svih slučajeva u kojima se pominje žrtva u ovoj glavi. Šta tom analogijom Pavle nastoji da kaže?

3.      Navedi Pavlove planove za budućnost. U koja tri mesta namerava da ide? Kojim redosledom planira da ih poseti? Pogledaj to na karti sveta prvog veka i načini za sebe grafičku predstavu tih planova. Koliko daleko bi Pavle putovao? Zašto svoj plan puta Pavle priprema na ovaj način?

4.      Uz pomoć konkordancije i biblijskog rečnika pronađi sve što možeš o sakupljanju koje Pavle obavlja za siromašne u Jerusalimu. Kada je Pavle prvi put otpočeo taj zadatak? Zašto ga je otpočeo?

5.      Kakva strahovanja izražava Pavle u tim stihovima? Jesu li ti strahovi bili realni? Koji su raniji događaji iz Pavlovog života mogli biti povod za te strahove?

6.      Pročitaj tekst iz Dela 21,17 do 22,30. U kakvoj su vezi ti stihovi s Pavlovom molbom Rimljanima da se mole, u 15,31? U Adventist Bible Dictionary, str. 1076-1080, pročitaj o planu Irodovog hrama u Jerusalimu. Kako ti to što si pročitao pomaže da bolje razumeš 21. glavu knjige Dela apostolska?

Istraživanje Reči

Pavlova služba

Pavle nam je već u uvodu ove poslanice rekao da je od Boga primio blagodat i apostolstvo da bi pozvao neznabošce u poslušnost vere (1,5). Ovde, na kraju poslanice, Pavle pojačava značenje te službe koristeći analogiju o svešteniku, u hramu koji pred Bogom prinosi žrtve za narod (15,16). Većina od nas nikada nije gledala kako sveštenik kolje životinju kao žrtvu Bogu, ali većina Pavlovih čitalaca u Rimu jeste. Pavle unosi novi obrt u tu dobro poznatu sliku. On svoju svešteničku ulogu ne upražnjava u hramu, nego u tržnicama, sinagogama i domovima, u kućama na celom području Mediterana. Njegova žrtva ili prinos Bogu nisu životinje, nego ljudi, neznabošci (16. stih). I, srećom, on ih ne “kolje”, nego im objavljuje radosnu vest o Božjoj blagodati i čini ih delom Božjeg zavetnog naroda. To je Pavlov prinos Bogu i on se moli da taj prinos bude ugodan.

 

Pavle je na svoju službu uvek gledao kao na službu neznabošcima. Petar je bio apostol Jevrejima, Pavle neznabošcima (Galatima 2,8). Pavle kaže da je on neznabošce poveo u poslušnost Bogu (15,18) i da je primio znake i čuda silom Duha za izvršavanje tog zadatka (19. stih). Dodaje da je sav njegov razgovor bio o tome što je Bog kroz njega učinio za neznabošce i da je njegov ponos bio jedino u Hristu (17. i 18. stih).

 

Sve je to od Pavla načinilo jedinstven spoj pastora i evanđeliste. On je nesumnjivo bio evanđelista koji je rado orao nove površine i gradio nove temelje. To je jasno pokazano u 19. i 20. stihu. Hteo je da ide u mesta u kojima niko drugi nije bio. Ipak, činjenica da je ostajao s novoosnovanim crkvama, kako bi im pomogao da se razviju i duhovno izgrade (tri godine u Efesu i godinu i po u Korintu, kao primer) kao i pisanje poslanica i njegov metod upućivanja saradnika u te crkve da ispitaju njihovo stanje pokazuje da je imao i srce pastora. U stvari, ovaj dvostruki fokus — oranje novih površina, i želja da se uveri da su stare propisno negovane, stvarao je kod Pavla neprestanu napetost. Uvek je želeo da u isto vreme bude u najmanje dva mesta. Čak i kad je pisao poslanicu Rimljanima, njegove nade i snovi vodili su ga u različite pravce i zbog toga je Rimljanima izložio svoje dugoročne, srednjoročne i neposredne planove.

Pavlove nade i snovi

Španija kao krajnji cilj

Pavlov cilj bio je da dođe u Španiju. Pominje to dva puta, u 24. i 28. stihu. Govori čak i zašto želi da putuje u Španiju. Taj snažni nagon da jevanđelje odnese ne samo neznabošcima nego i neznabošcima u novim krajevima, u kojima se za jevanđelje nikada ranije nije čulo, usmeravao je Pavlova razmišljanja prema Španiji. On nije hteo da gradi na tuđem temelju (20. stih). Po sopstvenom pričanju, on je već propovedao od Jerusalima do Ilirika. Jerusalim je, razume se, u Palestini, prema unutrašnjosti, od istočne obale Sredozemnog mora. Ilirik je bio područje Dalmacije, na istočnoj obali Jadranskog Mora, severozapadno od Makedonije. To je područje nekadašnje Jugoslavije, koje je neprestano u vestima dok ja ovo pišem. Dela apostolska izveštavaju o Pavlovim kratkim periodima propovedanja u Jerusalimu (Dela 9,28-30), ali ne govore o Pavlovim putovanjima u Ilirik.

 

Nema sumnje da je Pavle nestrpljivo čekao da krene u Španiju. Vrlo uzbudljivo delovao je izazov odnošenja jevanđelja daleko izvan područja gde je ono do tada dospelo. Španija je bila preko tri i po hiljade kilometara zapadno od Grčke, gde se Pavle nalazio pišući svoju poslanicu Rimljanima. Ali, bez obzira na to što je to bio izazov koji ga je uzbuđivao, Pavle je bio svestan postojanja i drugog posla koji će morati da obavi pre polaska u Španiju. Za tako ambiciozan poduhvat biće mu potrebna podrška, pa bi idealna baza takve podrške bili upravo hrišćani u Rimu. Rim nije bio samo ugledna crkva u prestonici carstva, nego u tom trenutku već i uticajna kongregacija. Osim toga, on je verovatno bio najzapadnija hrišćanska kongregacija u to vreme. To nas dovodi do Pavlovih srednjoročnih planova i snova.

Rim kao srednjoročni cilj

Pavle se nije ustezao da poruči Rimljanima kako mu je potrebna njihova pomoć za putovanje u Španiju. On kaže u 15,24 kako se nada da će mu Rimljani biti od pomoći na njegovom putovanju u Španiju. Ali to nije bio jedini razlog tome što je Pavle bio okrenut Rimu. On je bio istinski zainteresovan da upozna Rimljane i da doživi boravak u njihovoj zajednici (23. stih). On je tamo, konačno, imao prijatelje kao što su bili Priskila i Akila, koji su mu bili posebno dragi. Bio je ujedno zainteresovan i za njihov duhovni rast. Bio je apostol neznabožaca i morao je znati da će vernici crkve u Rimu, s lokacijom u središtu imperije, postati jedna od najuticajnijih crkava. Njegov iskaz na početku poslanice o želji da uživa u zajedništvu s njima koje bi doprinelo uzajamnom hrabrenju (1,11.12), nesumnjivo je bio istinit.

 

Ta želja za zajedništvom i uzajamnim hrabrenjem s rimskim hrišćanima navela je Pavla, prema njegovom ličnom priznanju, da im piše “slobodno” [’sasvim smelo’] o nekim tačkama” (15,15). Zar ne bi bilo zanimljivo znati na koje je delove poslanice Pavle mislio, rekavši to? Koje delove poslanice bi ti smatrao “smelima”? Moje je mišljenje da su saveti iz 14. i 15. glave, napisani u vezi sa određenim problemima koji su među njima stvarali razdore, mogli biti prvi na spisku. Međutim, uprkos toj “smelosti”, Pavle je imao poverenja u Rimljane. Bio je ubeđen da su oni “puni dobrote” (15,14). Želeo je da se nađe u njihovom društvu pre svog odlaska za Španiju (24. stih). Očekivao je i da ga to druženje okrepi (31. stih). Drugim rečima, razmišljajući o svojoj misiji u Španiji, nadao se od Rimljana i finansijskoj, i ljudskoj, moralnoj podršci.

 

Međutim, to nije bio krajnji domet Pavlovih očekivanja, jer su njihov predmet bile i molitve vernika u Rimu. On u 30. stihu koristi isti obrazac molbe koji je upotrebio i u 12,1, kojim moli svoje čitaoce za sasvim određen, bihevioralni odgovor. Pavle traži od Rimljana da se mole za njega. Predmet njegove brige ovde nije samo putovanje u Španiju nego, kako izgleda, i više — putovanje koje mu je neposredno predstojalo, pre Španije ili Rima. Koliko god da je želeo da putuje na zapad u Rim (preko 1100 km) i u Španiju (preko 3500 km), imao je jednu hitnu obavezu koja će ga odvesti na suprotnu stranu, u Jerusalim, oko 1300 km prema istoku.

Jerusalim, prvi cilj

Pavle saopštava Rimljanima u 25. stihu, bez obzira na to što jedva čeka da dođe k njima, da prvo mora da otputuje u Jerusalim. Razlog tog putovanja nalazimo u 26. stihu. On je u tom periodu sakupljao novac za siromašne vernike u Jerusalimu od hrišćana u Makedoniji i Ahaji (Korint se nalazio u Ahaji). Očito je da je to sakupljanje moralo biti veoma važno, kad je Pavla odvelo pravcem suprotnim od pravca njegovih nada i snova. Važnost tog sakupljanja moći ćemo da razumemo tek kada budemo znali i njegovu istoriju i kakav je teološki značaj to imalo za Pavla.

 

U 2. glavi poslanice Galatima Pavle nam priča o sastanku koji je održao sa apostolima i vođama crkve u Jerusalimu, gotovo deset godina pre pisanja poslanice Rimljanima. Tema sastanka bio je problem primanja neznabožaca u crkvu bez obrezanja, što je za Pavla, kao apostola neznabošcima, bilo pitanje od presudne važnosti. Na tom saboru data je podrška Pavlovoj službi neznabošcima. U Lukinom izveštaju o istom sastanku, u 15. glavi Dela apostolskih, potvrđuje se ta osnovna tačka i govori se i o drugim predmetima, kao što je “apostolska poslanica”, koju Pavle ne pominje. Prisutan je, međutim, jedan problem koji pominje Pavle, a Luka izostavlja. Pavle kaže kako su ga vođe molile da se seti siromašnih (u Jerusalimu), čega se on svesrdno prihvatio (Galatima 2,10). Tako je preuzeo taj zadatak kao sastavni deo sporazuma o legitimnosti njegove službe neznabošcima, koja je imala prevashodni značaj za njegov život i njegov identitet. Tom sabiranju za siromašne u Jerusalimu posvetio je i dve glave u 2. Korinćanima (8. i 9. glava).

 

Međutim, to sakupljanje za Pavla nije imalo samo istorijski značaj, nego i ozbiljno teološko značenje, koje Pavle objašnjava u 15,27, kada kaže da je vernicima u Makedoniji i Ahaji bilo drago da učestvuju u sakupljanju i da su to zaista i dugovali siromašnima u Jerusalimu, “jer ako su neznabošci primili udeo s Jevrejima u njihovim duhovnim blagoslovima, oni Jevrejima duguju udeo sa sobom, u svojim materijalnim blagoslovima”. Drugim rečima, ovaj finansijski dar od hrišćana iz neznaboštva jevrejskim hrišćanima u Jerusalimu bio je simbol jedinstva Jevreja i neznabožaca u Hristu. To je bio i opipljiv znak važnosti izraza svi ljudi, koji Pavle naglašava uvek iznova, kroz celu poslanicu.

 

U Jerusalimu je bilo siromašnih hrišćana. Područje oko Jerusalima decenijama je podnosilo ekonomske teškoće. Ipak, u njihovoj sredini počelo je propovedanje jevanđelja. S druge strane, deo hrišćana u neznaboštvu, po celom Sredozemlju, gde je Pavle propovedao, bili su dobro stojeći ljudi. Deljenjem svojih materijalnih blagoslova sa siromašnim jevrejskim hrišćanima u znak uvažavanja za duhovne blagoslove koje su primili od tih istih hrišćana, vernici iz neznaboštva ne samo što su pomogli svojoj braći i sestrama, nego su simbolički predstavili i njihovo uzajamno jedinstvo. Pavlova celokupna hrišćanska služba bila je okrenuta vesti jevanđelja, prema kojoj su svi, i Jevreji i neznabošci obuhvaćeni istom radosnom vešću o Božjoj blagodati. To sakupljanje je, prema tome, bilo važno, tako važno da će Pavla odvesti u Jerusalim, pravcem suprotnim od njegovih očekivanja i snova.

 

Ipak, koliko god da je Pavlu bilo stalo da sakupljena sredstva stignu do Jerusalima, putovanje nije bilo oslobođeno opasnosti i strahova, i tako je Pavle Rimljanima govorio upravo o tim strahovima.

Pavlova strahovanja

Pavle je svoja strahovanja Rimljanima izložio u vidu ozbiljnog zahteva da se mole za njega, prema 31. stihu: “Molite se da se ja izbavim od nevernika u Judeji i da moja služba u Jerusalimu bude po volji tamošnjim svetima.” Oba straha su se odnosila na njegovo putovanje u Jerusalim. Bojao se nevernih Jevreja u Jerusalimu koji su se protivili njegovoj službi, a bojao se i da jevrejski hrišćani u Jerusalimu možda ne prihvate njegov dar, koji je bio simbol njihovog jedinstva s vernicima iz neznaboštva.

Nevernici u Jerusalimu

Pavlova strahovanja su, nažalost, bila vrlo opravdana. O tome čitamo u Delima 21,17 i dalje. Luka nas izveštava kako se Pavle vratio u Jerusalim prema onome kako je planirao. Pozdravio ga je Jakov, brat Gospodnji i sve jerusalimske starešine. Slušali su pojedinosti o njegovoj službi među neznabošcima i hvalili Boga, ali kako se vidi iz Dela 21,20-22, ipak su smatrali da je Pavle izazvao problem, jer su mu rekli: “Vidiš li, brate! koliko je hiljada Jevreja koji verovaše, i svi teže na stari zakon. A doznali su za tebe da učiš otpadanju od zakona Mojsijeva sve Jevreje koji žive među neznabošcima, kazujući da im ne treba obrezivati dece svoje, niti držati običaja otačkih. Šta ćemo dakle sad?”

 

Vođe iz Jerusalima su odlučile da Pavle, kako bi dokazao svoju lojalnost jevrejskim običajima, bude pokrovitelj sedmodnevnog ritualnog zavetovanja Bogu, obreda kojem su se na hramskom prostoru podvrgla četiri čoveka. Pavle je pristao (Dela 21,23.24.26). Da bismo shvatili šta se dogodilo posle toga, potrebno je da razumemo ponešto u vezi s hramskim kompleksom u Jerusalimu u Pavlovo vreme.

 

Irod je obnovio judejski hram, tako da je izgledao spektakularno. Misleći na hram, mi obično mislimo na jednu zgradu, dok je sama zgrada na hramskom prostoru bila tek mali deo ogromnog kompleksa. Jedino su jevrejski sveštenici smeli da pristupe samom hramu (podsetićemo se da on nije bio mesto okupljanja, nego mesto prinošenja žrtava), ali je kompleks kao celina bio središte društvenih aktivnosti. (Pogledaj dijagram hramskog područja na 1102. strani SDA Bible Dictionary, ako ti je dostupan.) Unutrašnji trem hrama bio je pravougaonik dužine preko 150 m i širine oko 90 m. Bio je podeljen na tri dela. Zapadni deo bio je trem sveštenika, i u njemu se nalazila sama građevina hrama. Kako se iz naziva može zaključiti, u taj deo mogli su ulaziti samo jevrejski sveštenici. Srednji deo bio je trem muškaraca, u koji je mogao ući svaki muškarac-Jevrejin. Istočni deo bio je trem žena, u koji su mogli ući svi Jevreji. U okruženju tog unutrašnjeg trema, sa severa, istoka i juga, nalazio se složeni sistem tremova poznat kao trem neznabožaca. To područje je bilo otvoreno za sve ljude.

 

Ka unutrašnjem tremu je, iz trema neznabožaca, bilo više ulaza i na svakome od njih stajao je u kamenu ugraviran natpis kao upozorenje neznabošcima [nejevrejima] da će, ako uđu, biti ubijeni. Arheolozi su iskopali neke od tih kamenova. Sliku takvog kamena možeš videti na str. 1104 SDA Bible Dictionary. Konačno, na severozapadnom uglu trema neznabožaca nalazila se rimska tvrđava, Antonija, iz koje su rimski stražari kontrolisali aktivnosti u hramu.

 

Prema tekstu iz Dela 21,27-36, pri kraju perioda od sedam dana zaveta kojem je Pavle bio pokrovitelj, neki Jevreji iz Male Azije lažno su optužili Pavla da je u unurašnji trem hrama uveo svog neznabožačkog pomoćnika Trofima. Gnevna gomila uhvatila je Pavla i pokušala da ga ubije da bi ga zatim, hapšenjem, spasli rimski vojnici. Ovde ne možemo ići u pojedinosti Pavlovog hvatanja i utamničenja, ali o tome možeš čitati u poslednjih sedam glava knjige Dela apostolska. Dovoljno je reći da je, od trenutka tog hapšenja, sledećih pet godina svog života Pavle proveo kao zatvorenik, dve u očekivanju suđenja u Judeji, gde je bio doveden pred Feliksa, Festa i Agripu, da bi konačno uputio žalbu Rimu; godinu dana putovanja u Rim i dve, očekujući suđenje u Rimu.

 

Na taj način bio je ispunjen Pavlov neposredni cilj da dođe u Rim, ali ne na način kako je planirao. Da stigne tamo, bilo mu je potrebno preko tri godine, a stigao je kao zatvorenik. Verovatno nikada i nije ostvario svoj san o propovedanju jevanđelja u Španiji. Imajući na umu napetu atmosferu koja je vladala prema njemu u Jerusalimu, tamošnje vođe crkve izložile su Pavla velikoj opasnosti, predlažući mu da bude pokrovitelj obreda zaveta u hramu. Posledice su bile strašne, iako Dela pokazuju kako je Bog nastavio da koristi Pavla i kako je Pavle nastavio da Bogu služi verno, uprkos nevoljama koje su dovele do ostvarenja njegovih strahova, a ne njegovog sna o putovanju u Španiju.

Prihvatljivost njegovog dara

Drugi strah, povodom kojeg je Pavle tražio od rimskih vernika da se mole bio je strah da sveti u Jerusalimu možda neće hteti da prihvate dar koji je on za njih sakupio među neznabošcima (15,31). I ranije, dok je pisao Korinćanima, Pavle je izražavao želju da izbegne kritiku načina na koji je sprovodio sakupljanje (2. Korinćanima 8,20). Mi ne znamo da li je taj strah bio opravdan. Jedini biblijski izveštaj o Pavlovom putu u Jerusalim je Lukin izveštaj u Delima apostolskim, dok o sakupljanju Luka apsolutno ništa ne kaže. Ovaj propust deluje nam prilično čudno, budući da je to bio razlog Pavlovog putovanja u Jerusalim i da je to igralo veoma značajnu ulogu i u njegovoj teologiji i u njegovoj službi. Međutim, Luka o tome ćuti, tako da jednostavno ne znamo šta se dogodilo sa sakupljenim sredstvima.

Ono što znamo jeste da je Pavle, da bi ostao veran Bogu, žrtvovao sopstvene nade i snove i učinio ono za šta je smatrao da će unaprediti stvar jedinstva među Jevrejima i neznabošcima. Poruka Božje blagodati svim ljudima nije bila samo nešto što je Pavle propovedao, nego i nešto što je bilo njegov život. To jasno vidimo u sledećem iskazu koji je Pavle uputio vernima u Efesu, na proputovanju iz Korinta u Jerusalim, u trenutku kada je upravo završio pisanje poslanice Rimljanima:

 

Vi znate od prvoga dana kad dođoh u Aziju kako s vama jednako bih služeći Gospodu sa svakom poniznosti i mnogim suzama i napastima koje mi se dogodiše od Jevreja koji mi rađahu o glavi; kako ništa korisno ne izostavih da vam ne kažem i da vas naučim pred narodom i po kućama, svedočeći i Jevrejima i Grcima pokajanje k Bogu i veru u Gospoda našega Isusa Hrista.

 

I sad evo ja svezan Duhom idem u Jerusalim ne znajući šta će mi se u njemu dogoditi; osim da Duh Sveti po svim gradovima svedoči, govoreći da me okovi i nevolje čekaju. Ali se ni za što ne brinem, niti marim za svoj život, nego da svršim tečenje svoje s radošću i službu koju primih od Gospoda Isusa: da posvedočim jevanđelje blagodati Božije (Dela 20,18-24).

Primena Reči

Rimljanima 15,14-33

 

1.      Kakvu službu je Bog meni dao? Jesam li joj se predao kao što se Pavle predao svojoj? Mogu li biti uveren u svoj poziv kao što je Pavle bio uveren u svoj?

2.      Kako izgledaju moje nade i snovi, i moja strahovanja?

3.      Mogu li biti uveren da će molitva sprečiti da moja strahovanja postanu stvarnost? Ako ne mogu, kakvu sigurnost mogu imati?

4.      Postoji li “Španija” u mome životu? Ako postoji, šta je to? Može li mi Pavlovo iskustvo pomoći da se pravilno postavim prema svojoj “Španiji”?

Istraživanje Reči

1.      Prouči Pavlove savete Korinćanima u vezi sa sakupljanjem, zapisane u 2. Korinćanima, 8. i 9. glavi. Koje principe davanja tamo nalaziš?

2.      Pročitaj Lukin izveštaj o saboru u Jerusalimu, u 15. glavi Dela apostolskih i Pavlov izveštaj u 2. glavi poslanice Galatima. U čemu se sastoji osnovni rezultat sabora, koji potvrđuju oba izveštaja? Šta misliš, zašto ta dva izveštaja ili dodaju ili izostavljaju neke pojedinosti?

 

< 17 Poglavlje Sadržaj 19. Poglavlje >