< 15 Poglavlje Sadržaj 17. Poglavlje >

 

šesnaesta glava

LJUBAV I ZAKON

Rimljanima 13,8-14

 

Zar Pavle nije već dovoljno rekao o zakonu? O zakonu smo čuli odavno, još u 3. glavi poslanice. On je bio glavna tema u 7. glavi a ponovo je uzet u razmatranje u 8. glavi. I evo, sada smo u 13. glavi, i nastavljamo da govorimo o zakonu. Međutim, Pavle ovom prilikom dolazi do srži predmeta. Govorio je elokventnim rečima o bespomoćnosti i nedostatnosti zakona. Pohvalio je zakon kao svet, pravedan i dobar. Ovom prilikom on nam govori o korenu zakona i mi možemo da vidimo njegov stvarni sadržaj i ulogu.

 

Pavle u ovim stihovima završava nizanje kratkih uputstava o hrišćanskom životu, započeto u 12,1. Ovaj odsek od dve glave, 12. i 13, završava se kako je i počeo, pozivanjem na eshatologiju i njen značaj za hrišćansko življenje.

Ulaženje u Reč

Rimljanima 13,8-14

Ove stihove pročitaj u najmanje dva različita prevoda, a onda u svoju beležnicu upiši odgovore na sledeća pitanja.

 

1.      Zašto Pavle ceo zakon sažima u samo jednu zapovest, ako je Isus za istu svrhu upotrebio dve zapovesti (vidi Matej 22,35-40)? Zašto Pavle tu ne uvrštava i najveću zapovest: ljubiti Boga celim srcem, umom i dušom?

2.      Mogu li se sve Božje zapovesti sažeti u jednu zapovest o ljubavi prema bližnjem? Možeš li navesti neku koja to ne bi mogla? Ako možeš, zašto Pavle nije i na njih mislio?

3.      Objasni Pavlovu analogiju o svetlosti i tami. Šta, kao simboli, predstavljaju svetlost i tama?

4.      Na šta Pavle misli kada hrišćanima kaže da se “obuku u” Hrista (14. stih)? Da li poređenje s tekstom u Galatima 3,27 olakšava razumevanje tih reči?

Istraživanje Reči

Zakon ljubavi (13,8-10)

U 7. stihu, koji smo proučavali u prethodnom poglavlju knjige, Pavle je savetovao hrišćane da daju šta god kome duguju, bilo porez ili poštovanje. Kada hrišćanin postupi po tom savetu, više neće dugovati. Međutim, Pavle u 8. stihu kaže da će jedan dug hrišćani i dalje imati, čak i onda kada isplate svima kojima duguju, a to je dug ljubavi. Hrišćani su dužni da vole jedni druge. Nastavljajući, Pavle dodaje da su hrišćani koji vole jedni druge ispunili ceo zakon. Potom pominje i četiri konkretne zapovesti iz okvira šest poslednjih od Deset zapovesti, zapovesti protiv preljube, ubistva, krađe i pohlepe za tuđim i tvrdi kako se te četiri zapovesti, kao i bilo koja druga zapovest, mogu sažeti u samo jednoj: “Ljubi bližnjega svojega kao samoga sebe” (13,9).

 

Razume se, ovo je citat iz 4. Mojsijeve 19,18, iako su nam te reči mnogo poznatije onako kako ih je Isus upotrebio, nego u svom izvornom kontekstu. Međutim, upravo način na koji je Isus upotrebio pomenuti tekst čini da nam Pavlova upotreba istog teksta izgleda donekle problematična. Kada ga je jedan od zakonika pitao koja je najveća zapovest, Isus je odgovorio s dve starozavetne zapovesti. Prva je bila iz 5. Mojsijeve 6,4.5, koja je isticala ljubav prema Bogu (vidi Marko 12,28-31; Matej 22,34-40). Ljubav prema bližnjem, bez obzira na to što se ubraja među najvažnije dve zapovesti, došla je na drugo mesto. Zbog čega je, po onome što vidimo, Pavle izostavio prvu, veću zapovest?

 

Jedno je jasno; to nije bio samo previd, pošto Pavle istu stvar ponavlja dva puta, ovde i u Galatima 5,14.15, gde kaže: “Jer se sav zakon izvršuje u jednoj reči, to jest: ljubi bližnjega svojega kao sebe.” Kako onda objašnjavamo činjenicu da Pavle zakon sažima u jednu zapovest, dok Isus koristi dve? Pošto nam sâm Pavle to ne kaže, ne možemo biti sigurni u pogledu razloga, ali postoje dva koji se nameću kao uverljivi. Prvi, već smo napomenuli prilikom proučavanja 12. glave poslanice Rimljanima, Pavle vrlo retko govori o ljubavi prema Bogu. On, po svoj prilici, za odgovarajući čovekov odgovor Bogu radije koristi izraz vera, a ljubav za odgovarajući hrišćanski stav i postupanje prema drugim ljudima. Drugo, Pavle smatra da se odgovarajući stav prema Bogu neizbežno odražava u ljubavi prema drugim ljudima. Prema tome, njemu je dovoljno da samo pomene naš odnos prema bližnjima, kao dokaz holističkog odgovora koji sadrži odgovornost i prema Bogu i prema drugim ljudima. On svakako ne zanemaruje naš odnos prema Bogu, kako je pokazalo naše proučavanje prve dve trećine poslanice. Ali Pavle sada ističe da je ljubav prema drugim ljudima zapravo pravi dokaz našeg odnosa prema Bogu.

 

Izraz koji Pavle ovde koristi za ljubav je agape. To nije onaj romantični pojam ili emocija na koje obično mislimo kada koristimo našu reč ljubav. Naprotiv, ona istovremeno znači brigu i delovanje za druge ljude, kojima se njihovi interesi stavljaju na istu ravan s našim interesima. Šta Pavle podrazumeva pod ljubavlju možemo videti kada čitamo tekstove kao što su oni u 1. Korinćanima 13,4-7 ili Filibljanima 2,1-4. Osoba koja voli je osoba koja sledi Pavlov savet u drugom od ta dva teksta: “Ništa ne činite usprkos ili za praznu slavu; nego poniznošću činite jedan drugoga većeg od sebe. Ne gledajte svaki za svoje, nego i za drugih” (Filibljanima 2,3.4).

 

Kada volimo na takav način, zar onda možemo zanemariti zakon? Ne možemo, pošto je zakon važan deo Božjih uputstava koji ljubavi daje sasvim poseban oblik. Istinska ljubav teško da će moći da zatekne sebe u krađi, ubijanju ili preljubi. Prema tome, osoba koja voli izvršavaće zakon. No, iako ljubav nikada neće prestupati zakon, kada se zakon pravilno shvati, ljubav bi mogla ostaviti utisak prestupanja zakona u očima onih koji zakon razumeju jedino u legalističkom ili bukvalnom smislu. To se pokazalo u načinu na koji su verske vođe onog vremena gledale na Isusove postupke subotom (vidi Marko 2,23 – 3,6, kao primer). Zaključivali su da On prestupa zakon u trenutku kada je zapravo delovao iz ljubavi, u nameri da pokaže istinsko značenje zakona.

Noć i dan (13,121-13)

Pavle se u 11. stihu vraća na temu eshatologije, koju je pokrenuo u 12,2. U tom ranijem tekstu, bila je to samo aluzija na temu, gde je on mislio na sadašnje vreme koje prolazi i implicirao da bi hrišćanski život trebalo da bude promenjen vremenom koje dolazi. On sada odlazi u šire pojedinosti, koristeći metafore dana i svetlosti, nasuprot noći i tami. Rimljani treba da shvate značaj vremena u kojem žive. Spasenje im je bliže nego kada su [prvi put] poverovali (13,11). Sadašnje vreme simbolički je predstavljeno noći i tamom. Dela tame su zla. Deo svoje snage metafora crpi u činjenici da se zla dela često čine u sramoti pa, prema tome, i potajno — obavijena tamom. Nasuprot tome, novi svet budućnosti je svet svetlosti, gde preovlađuju dobra dela, svetlost i otvorenost. On je, prema tome, adekvatno simbolički prikazan u vidu svetlosti dana. Pavle svoje čitaoce, u svetlosti sve bližeg drugog dolaska, poziva da već sada počnu da žive u njegovoj svetlosti.

 

To podrazumeva izbegavanje dela tame, koja Pavle navodi u spisku zala, vrlo sličnom onome koji smo već videli u 1,29-31, iako je ovaj spisak kraći. Na tom spisku su orgijanje, pijanstvo, seksualni nemoral, razuzdanost, svađa i ljubomora (13,13). U stvari, to znači dopustiti da život bude pod upravom svetlosti dana koji samo što nije svanuo. Pavle o tome govori u slici oblačenja oružja videla (12. stih). Izraz preveden sa “oklop” nije opšti izraz za ratnu opremu, kako je upotrebljen u Efescima 6,11, nego znači “oruđe”, “instrumenti” ili “oružje”. To je reč koju je Pavle upotrebio u 6,13, govoreći o ne-davanju delova tela za “oruđa” greha. U tom kontekstu, reč verovatno znači “oružje”. Oružje hrišćanina treba da bude svetlost, svetlost dana koji se rađa.

 

Pavle se ponosi ovom metaforom. Koristi je i u 1. Solunjanima 5,1-11. Ona je i tamo dovedena u vezu i sa eshatologijom i s primernim hrišćanskim življenjem. Uvek ima onih koji će tvrditi da je vera u Hristov skori dolazak negativni motivator za etičko ponašanje. Ako Hristos uskoro dolazi, zašto bismo se trudili i pomagali bližnjima i time popravljali svet? Zašto bismo se trudili da radimo za dobro drugih ljudi? Pavlov stav je upravna suprotnost tome. Svest da Hristos skoro dolazi treba da motiviše hrišćane da sada počnu da žive u skladu s vrednostima pravičnosti, sažaljenja i ljubavi, koje karakterišu Božje buduće carstvo. Autor J. C. Biker je u pravu kada kaže: “Apokaliptička nada potom izaziva etičku ozbiljnost, zato što je egzistencijalno nemoguće verovati u Božju skorašnju pobedu i tražiti Njegovog Svetog Duha bez načina života prilagođenog toj veri” (str. 110).

 

Može li se ta etička ozbiljnost i dalje motivisati verom da Isus uskoro dolazi, ako je prošlo već preko devetnaest vekova od vremena kad je Pavle pisao o drugom dolasku? Ako zaista razumemo Pavlov način razmišljanja, odgovor će biti potvrdan. Eshatologija, u Pavlovim očima, nije bila samo stvar budućnosti. Hristovo vaskrsenje već je bilo početak kraja. Ono je već tada preobrazilo svet, jer je obezbedilo Božju konačnu pobedu i konačni poraz zla. Prema tome, u hrišćanskom postojanju postoje i “već” i “još ne”. Bez obzira na to što konačna pobeda nije došla onako skoro kako bi ma ko očekivao, mi i dalje živimo u posebnom vremenu koje je, iako obeleženo zlom i tamom, obasjano svitanjem budućnosti. Tako naš život može biti preobražen svetlom budućnosti. Naše sadašnje iskustvo s Hristom osigurava nam dolazak zore, bez obzira na proticanje vremena, pošto se naša nada ne temelji na hronologiji nego na hristologiji.

Oblačenje u Hrista (13,14)

Pavlove poslednje reči u glavi su imperativ: “Obucite se u Gospoda Isusa Hrista.” Ova vrsta jezika verovatno je povezana s hrišćanskim krštenjem. Nalazimo je u Galatima 3,27, gde Pavle kaže: “Koji se god u Hrista krstiste, u Hrista se obukoste”, a potom izražava jedinstvo svih u Hristu. U Kološanima 3,10-12 nalazimo isti izraz jedinstva, povezan s jezikom iz oblasti odevanja. Očigledno je da su hrišćani, prilikom svog krštenja, zamišljali da se oblače u novi život, u život samog Hrista. Sve to pojačava mogućnost da su uputstva iz 12. i 13. glave poslanice Rimljanima karakteristična za vrstu uputstava koja su se davala novim hrišćanima. Obući se u Hrista, nova je metafora za prihvatanje Hristovog sistema vrednosti i življenje u skladu s Njegovom ljubavlju i sažaljenjem. Pavle to stavlja nasuprot zadovoljavanju želja tela (13,14), što nas podseća na ono što je rekao u 7,5 i 8,5-8.

 

Ova poslednja metafora, oblačenje u Hrista, ponovo nas podseća na to da Pavle čini znatno više nego da nam samo daje usamljena pravila za življenje. Sve što je rekao pada pod okrilje uvodnog prema tome, a završava se oblačenjem u Hrista. Pavle nas ne poziva samo da poštujemo određeni spisak pravila, nego nas poziva da na Božju zadivljujuću blagodat odgovorimo na jedini logičan način, a to je bezrezervno predavanje sebe Bogu, na holistički način, što je ništa manje nego biti preobražen prema sistemu vrednosti Hristovog predstojećeg carstva. Božja milost za sve ljude služi kao temelj naše vere u Boga, kao i naše ljubavi prema svim ljudima.

Primena Reči

Rimljanima 13,8-14

1.      Koja je od metafora novog života (preobražaj obnovljenjem uma, oblačenje u oružje videla, oblačenje u Hrista, itd.) najsrodnija s mojim ličnim duhovnim pogledima? Kako tu metaforu mogu oživeti dok prolazim kroz svakodnevnu rutinu života?

2.      Kako bih mogao prikazati metaforu svetlosti i tame crtežom na kojem bih i ja bio?

3.      Da li je uopšte potrebno pogaziti slovo zakona da bih delovao u ljubavi? Ilustruj i objasni odgovor.

µ Istraživanje Reči

1.      Uporedi 13,11-14 sa 1. Solunjanima 5,1-11. Koji su elementi specifični za svaki od tekstova, a koji su im zajednički?

2.      Uz pomoć konkordancije uporedi Pavlovu upotrebu izraza svetlost i tama iz ovog teksta s Jovanovom upotrebom tih reči u Jevanđelju i poslanicama. Uporedi ono što si pronašao sa člancima o tim rečima u nekom od biblijskih rečnika ili enciklopediji.

 

< 15 Poglavlje Sadržaj 17. Poglavlje >